V soboto je za Lakerse v zadnji četrtini trojko dosegel Cam Reddish. Edino preostalo je zadel Taurean Prince. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS tokrat odgovarjamo na vaši košarkarski vprašanji, ki se dotikata finala pokalnega turnirja. LA Lakersi so v Las Vegasu prepričljivo premagali Indiano (123:109), čeprav so pri tem za tri točke metali le 2/13. V zadnjih letih košarkarji v Ligi NBA ogromno mečejo trojke, zato se vprašanji dotikata prav tega zanimivega dejstva. Pri iskanju odgovorov nam je pomagal priznani NBA-analitik in gost podkasta SOS-odmev Iztok Franko.

Še vedno ste sicer vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali omrežju X.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

Sorodna novica LA Lakersi na krilih Davisa in Jamesa osvojili prvi pokalni naslov

2252. Kdaj je nazadnje ekipa Lige NBA na eni tekmi vrgla samo 13 trojk in zmagala?
Jernej Rus

Kot omenjeno, LA Lakersi so v noči na nedeljo izvajali le 13 poskusov za tri točke. Da najdemo tako malo poskusov za tri točke, moramo dve leti in pol v preteklost. New Orleans je 1. marca 2021 premagal Utah s 129:124. Pelikani so na tej tekmi izvajali le 11 trojk, res pa je, da so bili pri tem zelo učinkoviti, saj so zadeli sedem metov (kar znaša 64 odstotkov). Zanimivo, Utah je na drugi strani trojke metal 17/43.

V spodnji tabeli so vsi primeri iz zadnjih sedmih sezon, ko je ena ekipa vrgla največ 13 trojk in vseeno zmagala.

DatumTekmaIzidTrojke
1. 3. 2021New Orleans − Utah129:1247/11
27. 10. 2018Cleveland − Indiana107:1195/13
25. 1. 2018Miami − Sacramento88:895/12
29. 11. 2017New York − Miami115:865/13
21. 10. 2017Chicago − San Antonio77:871/12

Opomba: V stolpcu Trojke je razmerje zadetih trojk in vseh poskusov ekipe, ki je zmagala.

2253. Kdaj pa je nazadnje ekipa v istem tekmovanju zadela samo dve trojki in vseeno zmagala?
Jernej Rus

Da najdemo tako tekmo, moramo še malce dlje v preteklost, in sicer v 3. februar 2020, ko je Memphis premagal Detroit s 96:82, zmagovalci so takrat za tri točke metali vsega 2/17. V spodnji tabeli je zadnjih šest takih primerov.

3. 2. 2020Memphis − Detroit96:822/17
10. 12. 2016Chicago − Miami105:1001/8
6. 12. 2016Memphis − Philadelphia96:912/17