Luka Dončić je bil odlično razpoložen v Amway Centru. Med minuto odmora se je zabaval, vse mu je šlo od rok. Foto: AP

Ljubljančan, ki je v nedeljo praznoval 22. rojstni dan, je bil najboljši strelec tekme, ki si jo je ogledalo 3.766 gledalcev (dvorana je bila lahko 20-odstotno zasedena). Na parketu je bil 37 minut, petkrat pa je bil natančen tudi izza črte. Jalen Brunson je navdušil s 24 točkami, Kristaps Porzingis pa je zbral 17 točk in 10 skokov.

Dallas, ki je dobil devet od zadnjih 12 tekem, ima zdaj 17 zmag in 16 porazov. Mavericksi so izkoristili slabo obrambo gostiteljev, iz igre so metali 52,2-odstotno in zadeli kar 17 trojk. Nikoli Vučeviću z 29 točkami, 15 skoki in 8 podajami ni uspelo preprečiti četrtega zaporednega poraza Orlanda.

Izbranci Steva Clifforda so bili zelo oslabljeni. Cole Anthony, James Ennis in Aaron Gordon so poškodovani, že dlje pa sta odsotna Jonathan Isaac in Markelle Fultz, ki sta si težje poškodovala koleno. V prvi četrtini so si gostitelji priigrali manjšo prednost, nato pa so Mavericksi prevzeli pobudo. Do odločilne prednosti so prišli na začetku zadnje četrtine, v končnici pa se niso izkazali in Orlandu se je uspelo približati.

Dallas do preobrata v drugi četrtini
V prvi četrtini je bil razigran Evan Fournier. S trojko je povišal prednost Orlanda na 28:21. Dončić je nato zadel dve trojki po koraku nazaj, nato pa je uspešno zaključil še polaganje. Prednost gostiteljev po 12 minutah je bila minimalna (33:29).

Na začetku druge četrtine so Mavericksi s serijo trojk prišli do preobrata. Maxi Kleber, Josh Richardson, Dončić in Tim Hardaway so bili natančni izza črte (41:47). Priključek je držal Fournier, ki je do odmora zbral 17 točk, v zadnji minuti prevga polčasa je z dvema trojkama znižal na 58:61.

Dončić je bil najboljši strelec, podajalec in skakalec Dallasa že enajstič v tej sezoni. Skupno mu je ta podvig uspel kar na 46 tekmah. Dirk Nowitzki je bil 38-krat najboljši v vseh treh kategorijah, v Ligi NBA pa je za Dallas odigral 21 sezon. Foto: AP

Orlando zelo slab v obrambi
V tretji četrtini so si Mavericksi z delnim izidom 10:2 prvič priigrali dvoštevilčno prednost po polaganju in dodatnem prostem metu Dončića (71:83). Terrence Ross je ob koncu tretjega dela igre znižal zaostanek na 86:95 po 36 minutah.

Uvodne štiri minute zadnje četrtine je Dončić sedel na klopi. Igro Dallasa je odlično vodil Brunson, ki je s trojko povišal na 96:111, gostitelji so zares slabo igrali v obrambi in prejeli koš v vsakem napadu.

Mavericksi so se malce preveč sprostili
Ko se je na parket vrnil Dončić, se je Orlandu slabo pisalo. Pet minut pred koncem so bili gostitelji v izgubljenem položaju (102:120). Za najlepšo akcijo tekme je seveda poskrbel Dončić, ki je s podajo za hrbtom našel Doriana Finney-Smitha.

V končnici je Vučević nanizal 10 točk, Ross pa je s trojko znižal na 124:129. Na semaforju je ostalo še 16 sekund, Brunson je nato izgubil žogo, a Ross ni vzel minute odmora, ampak je iz težkega položaja z desne strani zgrešil trojko. Dončić je nato s prostim metom potrdil zmago Dallasa.

Dončić: To je bila odlična ekipna predstava
"To je bila odlična ekipna predstava in vedno sem zadovoljen, ko tako igramo," je po tekmi dejal Dončić, ki bo pred nedeljsko tekmo All Star v Atlanti odigral še eno tekmo, v sredo bo Dallas gostil Oklahomo.

"Zelo sem zadovoljen, žoga je odlično krožila v napadu. Zelo dobro smo povezali kakovost posameznikov z moštveno igro. Dončić je že večkrat dokazal, da številne trenerske teorije zanj ne držijo. Velikokrat mu damo žogo in ga pustimo v napad. Sposoben je narediti neverjetne stvari," je bil dobre volje trener Rick Carlisle.

Čančar izkoristil priložnost v Chicagu
Chicago je izgubil proti Denverju s 112:118. V United Centru je blestel Nikola Jokić, ki je zbral 39 točk, 14 skokov in 9 podaj. Močno se je približal 50. trojnemu dvojčku v karieri.

Vlatko Čančar (desno) je le dobil malce več priložnosti za dokazovanje. Foto: Reuters

Nuggetsi so bili zelo oslabljeni. Manjkali so Paul Millsap, Gary Harris, JaMychal Green, Facundo Campazzo in Markus Howard. Trener Michael Malone je tokrat ponudil priložnost Vlatku Čančarju, ki je bil na parketu 20 minut, prispeval je 8 točk.

V igro je vstopil že sredi prve četrtine in zadel trojko za vodstvo Nuggetsov s 24:12. Na začetku druge četrtine je uspešno polagal in dodal še prosti met po osebni napaki Cobyja Whita. Sredi tretje četrtine je Čančar znova vstopil v igro in odigral še sedem minut.

Poraz vodilnega Utaha v New Orleansu
New Orleans je z odlično igro v drugem polčasu premagal Utah s 129:124. Vodilna ekipa lige je izgubila drugič na zadnjih treh tekmah.

Pelikani so leteli po parketu v tretji četrtini, ki so jo dobili s 40:24. Zion Williamson je bil neustavljiv s 15 točkami v tem delu igre. Štiri minute pred koncem je New Orleans vodil s 122:108, nato pa je Utah nevarno zapretil.

Donovan Mitchell je nanizal 8 točk, Royce O'Neale je s trojko znižal na 125:124, do konca pa je ostalo še 46 sekund. Brandon Ingram je zgrešil in gostje so imeli napad za prevzem vodstva, vendar Mitchell ni bil natančen. Williamson in Josh Hart sta nato potrdila veliko zmago Pelikanov.

Lloyd Pierce je zapustil klop Atlante. Foto: AP

Pierce ni več trener Atlante
Vodstvo Atlante je odpustilo trenerja Lloyda Piercea. Vzrok je 11 porazov na zadnjih 15 tekmah. V nedeljo je Miami premagal Hawkse s 109:99, ekipi pa se bosta znova srečali v noči s torka na sredo.

Predsednik Atlante Travis Schlenk je v pogovorih z Natom McMillanom, ki je bil do zdaj pomočnik glavnega trenerja.

44-letni Pierce je prevzel Atlanto leta 2018. Dobil je 63 tekem, doživel pa 120 porazov. Pričakovanja pred letošnjo sezono so bila velika, saj imata zvezdnika Trae Young in John Collins zelo močno podporo. Bogdan Bogdanović, Danilo Gallinari, Rajon Rondo, Kris Dunn in Clint Capela naj bi zagotovili preboj med osem najboljših na Vzhodu.

Hawksi so zadnjič igrali v končnici leta 2017. Trenutno imajo 14 zmag in 20 porazov, kar enajstkrat pa so zapravili vodstvo v zadnji četrtini.

Tekme 1. marca:
ORLANDO – DALLAS
124:130 (33:29, 25:32, 28:34, 38:35)
Vučević 29 (12/24 iz igre, 5/8 za tri), 15 skokov in 8 podaj, Fournier 25 (5/8 za tri), Carter Williams in Ross po 18, C. Randle, Aminu in Bacon po 7, Okeke in Clark po 6; Dončić 33 (12/22 iz igre, 5/10 za tri), 10 skokov in 9 podaj v 37 minutah, Brunson 24, Porzingis 17 in 10 skokov, Kleber 13, Richardson in Burke po 11, Powell 8, Finney Smith 6, Hardaway 5, Cauley Stein 2.

PHILADELPHIA – INDIANA 130:114
Milton 26, Embiid 24 (10/17 iz igre) in 13 skokov, Korkmaz 19 (6/13 za tri), Simmons 18; Brogdon 20, Sumner 18, Sabonis 15, J. Holiday 12.

CHICAGO – DENVER 112:118
LaVine 23 (9/20 iz igre), White 20 in 10 skokov; Jokić 39 (17/28 iz igre), 14 skokov in 9 podaj, Murray 24, Porter 17 in 15 skokov, Barton 14, Čančar 8 (3/6 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 1/1), 4 skoki in 1 podaja v 20 minutah.

NEW ORLEANS – UTAH 129:124
Williamson (10 skokov) in Ingram po 26, Ball 23, Redick 17, Hart 13; Bogdanović 31 (7/11 za tri), Gobert 22 in 9 skokov, Mitchell 21 in 8 podaj, Clarkson 20, Conley 10 in 8 podaj.

SAN ANTONIO – BROOKLYN * 113:124
DeRozan 22 in 11 podaj, Walker (5/10 za tri) in Murray po 19, Pöltl (12 skokov) in Mills po 14; Harden 30 (12/23 iz igre), 15 podaj in 14 skokov, Irving 27 (6/10 za tri), Brown 23 (10/13 iz igre), Claxton 17.