Je Petra Majdič zrela za drugo zmago na novoletni turneji? 3. januarja 2007 je bila najboljša v Oberstdorfu na 10 km v klasiki. Fis etapnih zmag s tiste novoletne turneje ne šteje v uradno statistiko, kar pa zadnja leta več ne velja. Foto: EPA
Tekačice čaka pekel Tour de Skija

Tour de Ski je še vedno v porodnih krčih in še ni povsem našel svoje idealne forme. Četrta različica turneje bo res peklenska, saj bodo tekmovalci v 10 dneh opravili kar z osmimi tekmami in s slovitim koncem - z vzponom na Alpe Cermis v Val di Fiemmu.

Vse etape Tour de Skija si boste lahko ogledali na TV Slovenija 2 in na MMC TV.

Kaj ima prednost: svetovni pokal, OI ali oboje?
Vložek desetdnevnega tekmovanja je res velik, saj bo na njem mogoče osvojiti 800 točk za svetovni pokal (kar lahko pomeni slabo polovico končne vsote), po drugi strani pa bo to izjemen napor, ki morda pred pravim vrhuncem sezone (olimpijske igre v Vancouvru) ni primeren. Zato ni čudno, da so se nekateri (v prvi vrsti vodilna v svetovnem pokalu Marit Björgen) novoletni turneji enostavno odpovedali.

Ključ za delitev točk ostaja skoraj enak
Točke se bodo delile po standarndem ključu. Najboljši v posameznih etapah bodo prejeli "polovične" točke (50, 46, 43, 40, 37, 34 ...), najboljši v končni razvrstitvi turneje pa štirikratne točke (400, 320, 240, 200, 180, 160 ...), kar bo imelo velik vpliv na končni razplet v lovu na veliki kristalni globus. V nasprotju s prejšnjimi sezonami bodo tekmovalci polovične točke prejeli, tudi če turneje ne končajo. Slovenske barve bosta branili Vesna Fabjan in Petra Majdič, ki je lani Tour de Ski končala na izvrstnem tretjem mestu.

Spored 4. novoletne turneje

kdaj

prizorišče disciplina slog štart dolžina (Ž/M km) bonus (odbitek)

3. 1.

Oberhofšprintklasičnoskupinski1,6prvih 30 (60, 56, 52 ...)

4. 1.

Praga šprintprostoskupinski1,2prvih 30 (60, 56, 52 ...)

6. 1.

Cortinarazdaljaprostohandicap16 in 35/

7. 1.

Toblach razdaljaklasičnoposamezno5 in 10/

9. 1.

Val di Fiemmerazdaljaklasičnoskupinski10 in 20vmesni časi in cilj (15, 10, 5)

10. 1.

Val di Fiemmerazdaljaprostohandicap9 in 10/

- Bonus - posamezne etape prinašajo odbitne sekunde, v šprintih odbitek prinaša uvrstitev v dvoboje na izpadanje, kamor se uvrsti prvih 30 v kvalifikacijah (končno 1. mesto - 60 sekund odbitka, 2. mesto - 56 in naprej 52, 48, 44, 42, 40, 38, 36, 34, 32, 30, 18, 17, 16 ..., 3, 2, 1), na nekaterih tekmah pa bodo delili bonussekunde za prve tri (15 sekund, 10 in 5) tako za leteče cilje kot za samo uvrstitev v cilju.
- Handikep štart - tekmovalci posamezno etapo začenjajo glede na trenutni vrstni red v novoletni turneji. Tekmovalci, ki bodo imeli pred 6. in 8. etapo velik zaostanek, bodo najbrž začeli skupaj (po navadi nekje med 4 in 6 minutami za takrat vodilnim tekmovalcem).
- Tekma 7. 1. ne bo krožna, kot je sicer v navadi, ampak bo potekala od Cortine d'Ampezzo do Toblacha.

Ima naporna turneja vpliv na izide na SP-jih ali OI-jih?
Novoletna turneja prinaša ogromno točk v svetovni pokal, po drugi strani pa s sila zgoščenim sporedom lahko negativno vpliva na formo nekaj tednov pozneje, ko je po navadi na sporedu vrhunec sezone (olimpijske igre in svetovno prvenstvo). Preglejmo uvrstitev prvih treh na dosedanjih novoletnih turnejah in nekaj zanimiv dejstev.

Moški:

letotekmovalec sv. pokal svetovno prvenstvo
2007 1. Tobias Angerer (Nem)1. srebro in bron
.2. Aleksander Legkov (Rus)2.srebro (štafeta)
.3. Simon Östensen (Nor)11./
20081. Lukaš Bauer (Češ)1. brez SP-ja
.2. Rene Sommerfeldt (Nem) 2.brez SP-ja
.3. Giorgio Di Centa (Ita)5.brez SP-ja
20091. Dario Cologna (Švi)1./
.2. Petter Northug (Nor)2. zlato, zlato, zlato (štafeta)
.3. Axel Teichmann (Nem)6.srebro (skupinski šprint), srebro (štafeta)

Ženske:

2007 1. Virpi Kuitunen (Fin)1. zlato, zlato (skupinski šprint) in bron
.2. Marit Björgen (Nor)2.bron (skupinski šprint)
.3. Valentina Ševčenko (Ukr)7./
20081. Charlotte Kalla (Šve)4. brez SP-ja
.2. Virpi Kuitunen (Fin) 1.brez SP-ja
.3. Arianna Follis (Ita)7.brez SP-ja
20091. Virpi Kuitunen (Fin)5.zlato (štafeta), zlato (skupinski šprint)
.2. Aino Kaisa Saarinen (Fin)3. zlato, zlato (štafeta), zlato (skupinski šprint)
.3. Petra Majdič (Slo)2./

Svetovni pokal - uvrstitev, ki jo je na koncu sezone osvojil tekmovalec v svetovnem pokalu.
Svetovno prvenstvo - uvrstitve tekmovalcev na obeh svetovnih prvenstvih. V letu 2008 ni bilo nobenega večjega tekmovanja.
Štafeta - "običajna" štafeta (4 x 5 oziroma 4 x 10 km).
Skupinski šprint - šprinterska štafeta (vsak tekmovalec opravi po tri šprinte).

Northug blestel na turneji in SP-ju
Pogled na "moško" tabelo kaže, da je zmagovalec novoletne turneje na koncu sezone vedno osvojil tudi skupni svetovni pokal, a se nekoliko slabše odrezal na svetovnem prvenstvu. Od šestih tekmovalcev, ki so v letih 2007 in 2009 v Val di Fiemmeju končali na odru za zmagovalce, sta le dva na SP-ju osvojila posamezno medaljo. Norvežan Petter Northug je lani vladal v Libercu, Tobias Angerer pa je dve leti prej osvojil srebro in bron.

Le Finki osvojili (posamezno) medaljo na SP-ju
"Ženska" tabela daje nekoliko večjo razgibanost, saj je "le" Virpi Kuitunen po zmagi na novoletni turneji osvojila tudi veliki kristalni globus. Zadnji dve zmagovalki Tour de skija sta v nadaljevanju sezone vidno popustili, Kuitunenova se je lani lahko potolažila z dvema zlatima medaljama na SP-ju (a nobena ni bila posamezna). Poleg Kuitunenove (2007) je le še Aino Kaisa Saarinen (2009) po uvrstitvi med prve tri na novoletni turneji pozneje osvojila posamezno medaljo na SP-ju. Torej lahko sklenemo, da visoka uvrstitev na novoletni turneji blagodejno vpliva na visoko končno uvrstitev v svetovnem pokalu, a le peščica najboljših tekačev poseže po medaljah tudi na SP-jih. Seveda nikakor ne zanikam vrednosti medalje v štafeti ali skupinskem šprintu, toda medalja v posamezni disciplini je vsakokor težje osvojljiva.