Iz Sirije medtem beži vse več ljudi, dnevno meje s Turčijo, Libanonom, Irakom in Jordanijo prestopi več tisoč beguncev. Foto: EPA
Iz Sirije medtem beži vse več ljudi, dnevno meje s Turčijo, Libanonom, Irakom in Jordanijo prestopi več tisoč beguncev. Foto: EPA
Pariz
Zaradi nasprotovanja ZDA, ki seveda brani interese zaveznika Izraela, Palestina ne more postati polnopravna članica Združenih narodov, čeprav to podpira več kot 90 odstotkov članic ZN-a. Foto: EPA

Ministri Arabske lige so v izjavi zapisali, da "obsojajo nasilje, uboje in zločine, ki jih sirske oblasti in njihove milice šabiha izvajajo nad civilisti". Hkrati so obsodili tudi nasilje nad civilisti, ki prihaja s katere koli strani, pri čemer so imeli v mislih tudi upornike.

Liga zahteva sojenja za odgovorne
"Zločini in pokoli, ki se dogajajo, so zločini proti človečnosti," so ocenili zunanji ministri članic Arabske lige in Varnosti svet Združenih narodov pozvali, naj ukrepa ter pred mednarodne pravosodne organe privede tiste, ki so zanje odgovorni.

V nasilju v Siriji je od začetka upora proti režimu predsednika Bašarja Al Asada marca lani umrlo že več kot 25.000 ljudi, samo v sredo pa naj bi bilo v državi ubitih 90 ljudi.

Začasna rešitev - status nečlanice
Zunanji ministri Arabske lige so na zasedanju še podprli načrt Palestine, da na prihodnjem zasedanju Generalne skupščine ZN-a zaprosijo za status države nečlanice. Kot je pojasnil generalni sekretar Lige Nabil Al Arabi, so se za podporo odločili, ker imajo Palestinci težavo pri tem, da bi dobili status polnopravne članice.

Za to bi namreč potrebovali soglasje Varnostnega sveta ZN-a, na kar pa zaradi nasprotovanja ZDA ne morejo računati, medtem ko za dodelitev statusa nečlanice to soglasje ni potrebno.

"Tudi Nemčiji sta bili dolgo nečlanici"
"Številne države so imele status nečlanice, recimo obe Nemčiji," je spomnil Al Arabi in dodal, da tak status ne bi bil "dokončen". Prošnjo za dodelitev statusa države nečlanice naj bi palestinski predsednik Mahmud Abas vložil konec septembra v New Yorku.

Palestinci so sicer pred enim letom zaprosili za polnopravno članstvo v ZN, a Varnostni svet ZN-a o njihovi prošnji sploh ni odločal, saj so ZDA že vnaprej napovedale, da bodo uporabile pravico veta.