Eno izmed področij v okviru EU-ja, ki je v Veliki Britaniji povzročilo veliko vroče krvi, je priseljevanje državljanov EU-ja v okviru t. i. načela svobode gibanja. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
Eno izmed področij v okviru EU-ja, ki je v Veliki Britaniji povzročilo veliko vroče krvi, je priseljevanje državljanov EU-ja v okviru t. i. načela svobode gibanja. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
David Cameron
Eno od področij v okviru EU-ja, ki je v Veliki Britaniji povzročilo veliko vroče krvi, je priseljevanje državljanov EU v okviru t. i. načela svobode gibanja. Foto: MMC RTV SLO/Reuters

Cameron je bil jasen, da bo omejitev priseljevanje v EU-ju ena izmed prioritet Velike Britanije pri prihodnjih pogajanjih Velike Britanije o izstopu iz EU-ja. Ob tem je posvaril, da "ne bo izključil nobene možnosti", če bodo britanske zahteve naletele na gluha ušesa.

To je po poročanju BBC-ja njegov najresnejši namig do zdaj, da bi na referendumu, načrtovanem za leto 2017, lahko podprl izstop Velike Britanije iz EU-ja. Cameron je izpostavil, da gre za zadevo, pomembno za Britance in njihovo prihodnost v Evropski uniji. "Britanci ne bodo razumeli - in iskreno povedano, tudi jaz ne -, če ne bomo našli načina, ki bo za vedno rešil vprašanje mesta te države v Uniji."

Bruselj previden
Tiskovni predstavnik Evropske komisije Margaritis Schinas je na novinarski konferenci v Bruslju v odzivu na govor britanskega premierja dejal, da je EU pripravljen "mirno in previdno" preučiti Cameronove predloge. "Ugotoviti moramo, kaj lahko storimo, ne da zapremo vrata." Ob tem je pojasnil, da evropska zakonodaja državam članicam dovoljuje ukrepe za preprečevanje zlorab socialnega sistema. Unija je sicer že večkrat opozorila, da bi bilo omejevanje števila priseljencev iz držav Unije, ki bi prejeli dovoljenje za delo, v nasprotju z evropsko zakonodajo.

Omejitve za družinske člane
Njegov načrt predvideva tudi omejitev pravice priseljencev, da s seboj v Veliko Britanijo pripeljejo družinske člane, ter ukinitev otroških dodatkov in davčnih olajšav za otroke, ki ne živijo na Otoku. Pospešili naj bi deportacije obsojenih kriminalcev, beračem in prevarantom pa bi za dalj časa prepovedali vstop ali jih izgnali iz države.

Med drugim je napovedal, da bodo priseljenci iz EU-ja šele po štirih letih bivanja na Otoku deležni ugodnosti, kot so davčne olajšave ali socialna stanovanja, migranti, ki v pol leta ne bodo našli zaposlitve, pa bodo morali zapustiti državo. Poleg tega bi britanski premier državljanom novih članic Unije prepovedal delo v Veliki Britaniji, dokler se njihova gospodarstva ne bodo bolj približala gospodarstvom starih članic.

Po njegovih besedah bi Velika Britanija s spremembami dobila "najstrožji socialni sistem" za priseljence v Evropi. "Zaslužimo si biti slišani in morajo nas slišati," je poudaril.

Cameron je pod pritiskom
Maja prihodnje leto so na Otoku parlamentarne volitve, zmaga njegovih konservativcev pa je pod vprašajem. Britanski premier je obljubil, da bo ob morebitni zmagi na volitvah leta 2017 v Veliki Britaniji potekal referendum o članstvu v EU-ju. Eno izmed področij v okviru EU-ja, ki je v Veliki Britaniji povzročilo veliko vroče krvi, je priseljevanje državljanov EU v okviru t. i. načela svobode gibanja.

Britanski premier je obljubil znižanje števila priseljencev pod 100.000, a v četrtek objavljeni statistični podatki kažejo, da se je število migrantov v Veliki Britaniji lani celo povečalo s 182.000 na 260.000, med njimi je bilo kar 45.000 novih priseljencev iz članic EU-ja.