Fant iz bangladeša je skušal napasti stavbo zveznih rezerv v New Yorku. Foto: Reuters
Fant iz bangladeša je skušal napasti stavbo zveznih rezerv v New Yorku. Foto: Reuters

Gre za še enega od številnih primerov, ko tajni policijski sodelavci poiščejo muslimane, ki preveč govorijo in izražajo željo storiti kaj odmevnega. Policija jih nato poveže s tajnim sodelavcem, ki njihovo napadalnost še podžiga, dokler jih ne ujame pri poskusu izvedbe "terorističnega napada", ki pa to ni, saj potencialni napadalci pri sebi nimajo pravega razstreliva ali orožja.

Pod budnim policijskim očesom
Kuazi Nafis
je prišel v ZDA v začetku leta in se je vpisal na univerzo v Misuriju. Živel je v newyorškem predelu Queens in glede na ovadbo glasno razmišljal o napadih. Tajni policijski sodelavec ga je pri tem spodbujal in Nafis se je odločil, da bo z razstrelivom napadel zgradbo newyorške banke Federal Reserve, ki hrani zlate rezerve več držav.

Skupaj s policijskim sodelavcem je sestavljal bombo iz neškodljivega materiala in se dal posneti, ko je govoril, da bo vztrajal do zmage ali mučeništva. Aretirali so ga v avtomobilu nedaleč od poslopja Federal Reserve na jugu Manhattna, ko je skušal s prenosnim telefonom večkrat brez uspeha sprožiti "bombo".

Najzanimivejše ostaja "veliko jabolko"
Po 11. septembru 2001 je bilo podobnih aretacij v ZDA na desetine, najprivlačnejša tarča pa ostaja New York. Newyorški policijski komisar Ray Kelly je dejal, da so imeli od septembra 2001 že 15 tovrstnih poskusov, pri čemer so želeli teroristi med drugim napasti Brooklynski most, ameriško borzo, sinagoge in podzemno železnico.

Nafisov primer kaže, da želja po terorističnih napadih v ZDA ne pojenja, kaže pa tudi, da je kaj takšnega precej težko izpeljati. Še najbližje je maja 2010 prišel Fajsal Šahzad, vendar pa bomba, ki jo je sam izdelal in nastavil v avtomobilu na Times Squaru, ni delovala.