Policijski urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Pnuskok) naj bi nelegalno dopisoval imena za spremljanje izpiskov telefonskih pogovorov na že obstoječe sezname oseb, ki so jih spremljali. Foto: EPA
Policijski urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Pnuskok) naj bi nelegalno dopisoval imena za spremljanje izpiskov telefonskih pogovorov na že obstoječe sezname oseb, ki so jih spremljali. Foto: EPA
Ivo Josipović
Josipović je potrdil, da je prejel poročilo sveta za nacionalno varnost. Foto: Reuters

Zlorabe naj bi ugotovili pripadniki sveta za nacionalno varnost, vendar je hrvaški notranji minister Ranko Ostojić obtožbe že zanikal. Predsednik države Ivo Josipović pa je za Večernji list potrdil, da je prejel poročilo sveta za nacionalno varnost o strokovnem nadzoru nad tajnim zbiranjem podatkov, vendar se je skliceval na zaupnost poročila in ni želel povedati, ali je policija pri zahtevah kršila zakon.

Josipović je še dejal, da je treba ugotoviti, ali gre za kršitev človekovih pravic ali za profesionalno obnašanje pripadnikov varnostnih služb. Za zdaj je zavrnil možnost, da bi sklical sejo sveta za nacionalno varnost, ki so jo takoj po izbruhu "hrvaške afere Watergate" zahtevali v opozicijskem HDZ-ju.

V največji opozicijski stranki so izrazili zaskrbljenost, da bi lahko "nezakonito spremljanje vodilnih ljudi obveščevalne skupnosti in grobo rušenja sistema nacionalne varnosti", zelo škodilo tudi hrvaškemu vključevanju v Evropsko unijo.

Nelegalno dopisovali imena?
Večernji list je v nedeljo poročal o "hrvaškem Watergatu", ko je trdil, da so v policijskem uradu za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Pnuskok), ki velja za hrvaško različico FBI-ja, nelegalno dopisovali imena za spremljanje izpiskov telefonskih pogovorov na že obstoječe sezname oseb, ki so jih spremljali.

Med imeni oseb, ki so del kriminalistične preiskave, naj bi tako bil tudi šef varnostno-obveščevalne službe (Soa) Josip Buljević ter vodilni ljudje živilskega koncerna Agrokor, poroča zagrebški časnik, ki se sklicuje na sicer tajno poročilo urada sveta za nacionalno varnost.

Jutarnji list poroča, da so Buljevića spremljali med preiskavo o mafijski skupini iz vzhodne Slavonije. Kot trdijo, naj bi z Buljevićem prišli v stik pripadniki kriminalnih združb. Dodajajo, da v Agrokorju niso spremljali nobenega člana družine Todorić, ampak enega izmed menedžerjev družbe. V Agrokorju niso želeli komentirati dogodka, sporočili so le, da nimajo nobene potrditve, da bili predmet kakršne koli preiskave.

Jutarnji list ocenjuje, da se je celotna zgodba z izpiski začela zaradi rušenja preiskave o za zdaj najbolj resnem obračunu z organiziranim kriminalom na Hrvaškem. Preiskava o mafijski skupini v vzhodni Slavoniji naj bi trajala več kot leto dni, zaradi objave podatkov pa je njen končni izid vprašljiv.

Časnik dodaja, da so konec septembra prijeli pripadnika Pnuskoka, ki ga sumijo, da je razkrival občutljive policijske podatke o preiskavah proti kriminalnim skupinam in naj bi tudi Buljeviću namignili, da ga spremljajo.

Minister nepravilnosti zavrača
Hrvaški notranji minister Ostojić je na izredni novinarski konferenci zanikal, da bi policija kršila zakon o policijskih postopkih in pooblastilih. Med drugim je novinarjem povedal, da policija brez dovoljenja tožilstva ne spremlja nobene osebe. Zanikal je, da bi osebno odredil prisluškovanje ali spremljanje kogar koli. Povedal je še, da urad sveta za nacionalno varnost nima pooblastil, da bi nadziral delo policije, temveč le varnostno-obveščevalnih služb, v nasprotju s saborskim odborom za notranjo politiko in nacionalno varnost. Iz parlamentarnega odbora so potrdili, da bodo sklicali sejo, če bo treba.

Ostojić je še dejal, da bodo policisti preiskali, kako je poročilo urada sveta za nacionalno varnost prišlo v medije, če so o njegovi vsebini pred nekaj dnevi seznanili samo predsednika Josipovića in premierja Zorana Milanovića.

Na Hrvaškem so posebej občutljivi na zlorabe policijskih pooblastil še iz časov prvega predsednika Franja Tuđmana, ko so prisluškovali številnim osebam, ki so jih imeli za nasprotnike režima. Obenem pa so pripadniki različnih obveščevalnih služb zlorabili medijski prostor za obračune z nasprotniki ali uresničevanje posameznih interesov. Tovrstni politični škandali so se nadaljevali tudi po Tuđmanovi smrti.