Bati je zadnja žrtev zagovornikov spornega zakona. Foto: EPA
Bati je zadnja žrtev zagovornikov spornega zakona. Foto: EPA
Pakistan
Ljudje žalujejo ob avtomobilu, kjer je bil ubit minister Bati. Foto: Reuters

Po poročanju policije so Batija v pakistanski prestolnici napadli trije moški in najverjetneje je bil ubit s kalašnikovim. Minister je bil na proti v službo, ko so njegov avtomobil v stanovanski soseski mesta prerešetali s kroglami.

V januarskem pogovoru za BBC je zatrdil, da ne bo klonil pred smrtnimi grožnjami islamskih skrajnežev zaradi njegovega zavzemanja za spremenitev zakona o bogokletstvu.

Zakon o bogokletstvu ima svoje korenine v obdobju kolonializma v 19. stoletju, ko so z njim skušali zaščititi verska poslopja, svojevrstno ostrino pa je pridobil v času diktatorja Mohameda Zia Ul Haka v 80. letih prejšnjega stoletja, ko so z njegovo pomočjo skušali islamizirati državo.

Zakon se je znova postavil v središče pozornost lanskega novembra, ko so na podlagi zakona na smrt obsodili kristjanko s štirimi otroci.

Boj za islamski značaj
Liberalni Pakistanci in organizacija za človekove pravice so zaskrbljeni zaradi zakona, ki se
jim zdi nevarno diskriminatoren do manjšinskih skupin. Islamistične stranke po drugi strani svarijo pred karšnim koli poskusom spremembe zakona, saj v tem vidijo razgradnjo islamskega karakterja države pod tujimi pritiski.

Nasprotniki zakona se morajo v zadnjih mesecih bati za svoje življenje, saj islamski skrajneži uresničujejo svoje grožnje s smrtjo tistim, ki se zavzemajo za spremembe zakona.

V začetku januarja je bil tako ubit guverner največje pakistanske pokrajine Pandžab Saman Tasir, ki je bil oster nasprotnik zakona. Ustrelil ga je njegov osebni stražar, ki se ni sprijaznil, da Tasir nasprotuje zakonu.

Vatikan: Umor je nasilje brez primere
Na umor Batija se je že odzval Vatikan, ki je v izjavi za javnost zapisal, da je umor "nasilje brez primere", ter pozval k večji zaščiti verskih manjšin v Pakistanu. Bati se je s papežem Benediktom XVI. v Rimu srečal lani septembra.

Umor je obsodila tudi Anglikanska cerkev, canterburški nadškof Rowan Williams in jorški nadškof John Sentamu pa sta opozorila na vpliv, ki ga lahko ima umor na verske manjšine v Pakistanu. "Takšna sektaška dejanja in nasilje bodo še povečali nelagodje glede varnosti kristjanov in drugih verskih manjšin v Pakistanu," sta zapisala v sporočilu za javnost.