Dačić pričakuje, da bo Srbija pristopna pogajanja z EU-jem začela decembra oziroma januarja. Foto: EPA
Dačić pričakuje, da bo Srbija pristopna pogajanja z EU-jem začela decembra oziroma januarja. Foto: EPA
Hashim Thaci
Bruselj ves čas bedi nad uresničevanjem dogovorov med Beogradom in Prištino. Foto: EPA

Dačić ocenjuje, da je Srbija s tem izpolnila vse pogoje za to, da konec decembra oziroma januarja začne pristopna pogajanja z Evropsko unijo. Izpostavil je tudi, da bodo Srbi na severu Kosova za klice med Srbijo in Kosovom plačevali enako kot do zdaj, torej kot za lokalne, ne mednarodne klice, in da bodo srbski operaterji ohranili svoje licence do razpisa, ki ga ne bo mogoče izvesti pred letom 2015.

Kosovo bo dobilo mednarodno klicno številko +383, za katero bo zaprosila tretja država, članica EU-ja. Dačić ocenjuje, da ta v praksi ne bo začela delovati še nekaj let.

Dačić Srbe pozval na volitve
Osrednja tema dialoga so bile sicer priprave na lokalne volitve, ki bodo 3. novembra na Kosovu. Srbski premier je ocenil, da je bil v pripravah na lokalne volitve na Kosovu dosežen velik napredek, in Srbe pozval, naj gredo volit. "Sprejeli smo nekaj pomembnih odločitev, ki bodo prispevale k zagotovitvi poštenih volitev in največje mogoče volilne udeležbe," pa je sporočila visoka zunanjepolitična predstavnica Unije Catherine Ashton.

Predsednika vlad sta se po njenih besedah dogovorila, da se bo v prihodnjih dneh znova sestala delovna skupina za volitve pod vodstvom Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki bo poskrbela za to, da bodo volitve izvedene pravočasno.

V EU-ju vseskozi poudarjajo, da je treba volitve pripraviti zelo dobro in zagotoviti veliko udeležbo, saj bodo le tako verodostojne. Ashtonova je obe strani pred dnevi pozvala, naj priprave nadaljujeta enako intenzivno kot do zdaj in naj vprašanja rešujeta zrelo.

Čeprav se je omenjala možnost, da bi bil naslednji krog dialoga še ta mesec, je Dačić povedal, da bo ta šele po lokalnih volitvah na Kosovu in da se bodo pogovori do takrat nadaljevali le na ravni delovnih skupin.

Koristi za obe strani od plodnih pogovorov
Občutno in trajno izboljšanje odnosov je za obe strani pogoj za napredek na poti v EU. Potem ko sta Beograd in Priština aprila dosegla zgodovinski dogovor o delovanju srbske večine na severu Kosova, je Srbija dobila obljubo, da bo v primeru uresničevanja dogovora najpozneje januarja začela pristopna pogajanja z Unijo. Kosovo pa je dobilo zagotovilo, da bo začelo pogajanja o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu, ki je sicer ključna, a v nasprotju s pristopnimi pogajanji šele začetna postaja na poti v EU.

V Bruslju opozarjajo, da je za napredek ključno dosledno izvajanje dogovorov o normalizaciji odnosov in da bodo to budno spremljali. Komisija bo o uresničevanju dogovora poročala oktobra v okviru rednega letnega širitvenega pregleda.