Po svetu so marsikje dan človekovih pravic izrabili za proteste - najbolj množični so bile v Kašmirju, kjer prebivalci pokrajine protestirajo, ker jim indijska vojska krati pravice. Foto: EPA
Po svetu so marsikje dan človekovih pravic izrabili za proteste - najbolj množični so bile v Kašmirju, kjer prebivalci pokrajine protestirajo, ker jim indijska vojska krati pravice. Foto: EPA

"Človekove pravice ima vsak od nas brez izjeme," je ob svetovnem dnevu poudaril generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon. "Toda če jih ne poznamo, če ne zahtevamo, da so spoštovane, bodo ostale le črka na papirju," dodaja Južnokorejec.

Številni, ki so si letos z mirnimi protesti prizadevali za dosego svojih legitimnih pravic, so se povezali prek socialnih omrežij, je spomnil. "Minili so dnevi, ko so represivne oblasti lahko povsem nadzirale pretok informacij," opozarja.

Moč uveljavili vsakdanji ljudje
Visoka komisarka ZN-ja za človekove pravice Navi Pillay pa ugotavlja, da se je v letu 2011 spremenil pomen besede moč. "Niso je uveljavljale le mogočne institucije v stavbah iz marmorja, pač pa vsakdanji ljudje, ki so pogumno zahtevali svoje pravice," je spomnila.

Podpredsednica Evropske komisije in visoka predstavnica Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Catherine Ashton ocenjuje, da je "arabska pomlad jasen dokaz, da so človekove pravice univerzalne in da si ljudje po vsem svetu želijo živeti dostojanstveno in svobodno".

V Sloveniji 200 pobud mesečno
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik opozarja, da vsak mesec dobijo v reševanje več kot 200 novih pobud posameznikov ali skupin, ki menijo, da so jim bile z aktom ali dejanjem državnega organa, organa lokalne skupnosti ali nosilca javnih pooblastil, kršene človekove pravice ali temeljne svoboščine.

V Amnesty International Slovenija pa pozivajo k podpisu apela, s katerim je mogoče pomagati šestim ogroženim posameznikom oz. skupinam iz Azerbajdžana, Zimbabveja, Irana, Kameruna, Turčije in Severne Koreje, ki so jim kršene človekove pravice.

Generalna skupščina ZN-ja je na današnji dan leta 1948 sprejela splošno deklaracijo človekovih pravic, zaradi česar se zdaj 10. decembra obeležuje kot dan človekovih pravic.