Sarkozy očitke označuje za politično motivirane. Foto: Reuters
Sarkozy očitke označuje za politično motivirane. Foto: Reuters
V Franciji zaslišujejo nekdanjega predsednika

Tovrsten ukrep so oblasti v Franciji prvič uporabile proti kakemu nekdanjemu predsedniku. Sarkozy je na sedež pristojne policije v Nanterru blizu Pariza prispel malo pred 8. uro zjutraj. Protikorupcijski preiskovalci ga lahko zaslišujejo 24 ur, čas pridržanja pa je mogoče podaljšati za še en dan.

Policija od ponedeljka zaslišuje tudi Sarkozyjevega odvetnika Thierryja Herzoga ter dva visoka sodnika prizivnega sodišča, Gilberta Aziberta in Patricka Sassousta.

Preiskovalci preverjajo, ali je Sarkozy, sicer predsednik med letoma 2007 in 2012, s pomočjo Herzoga pri enem izmed sodnikov poskušal pridobiti podatke o poteku neke druge preiskave v zameno za obljubo visokega položaja v Monaku. Sumijo, da je bil obveščen o tem, da v okviru preiskave spornega financiranja volilne kampanje leta 2007 prisluškujejo njegovemu prenosnemu telefonu. Glede tega je dejal, da se takšnega ukrepa ne bi sramovala niti vzhodnonemška tajna policija Stasi.

V preiskavi, zaradi katere so mu prisluškovali, organi pregona preiskujejo domnevno financiranje Sarkozyjeve predvolilne kampanje leta 2007 libijskega diktatorja Moamerja Gadafija. Ta naj bi Sarkozyju priskrbel 70 milijonov ameriških dolarjev.

Sarkozy: Obtožbe so politično motivirane
Al Džazira poroča, da proti Sarkozyju še ni bila vložena nobena obtožnica, za trgovanje z vplivom pa je v Franciji največja zagrožena kazen 10 let zapora.

Primer bi lahko imel težke posledice za Sarkozyjeve upe, da se na politični parket vrne še pred naslednjo predsedniško kampanjo leta 2017. Sarkozy, ki trdi, da so obtožbe proti njemu politično motivirane, si želi letos spet zavihteti na čelo desnosredinske stranke UMP, poroča BBC.

V Franciji zaslišujejo nekdanjega predsednika