Most je bil zgrajen leta 1977. Čezenj se je letno peljalo več kot 11 milijonov vozil, predstavljal je ključen del avtocestne infrastrukture na območju. Foto: EPA
Most je bil zgrajen leta 1977. Čezenj se je letno peljalo več kot 11 milijonov vozil, predstavljal je ključen del avtocestne infrastrukture na območju. Foto: EPA

V most se je zaletela 300-metrska zabojniška ladja Dali družbe Maersk, ki je proti Kolombu v Šrilanki plula pod zastavo Singapurja. Podjetje, ki je upravljalo ladjo, je sporočilo, da so vsi člani posadke na varnem in da žrtev na ladji ni bilo.

Ob 1.25 je ladja nenadoma spremenila smer plutja in upočasnila vožnjo. Približno takrat so se vse luči na zunanjosti ladje ugasnile, pojavil se je dim.

Ob 1.28 se je ladja zaletela v del mostu in povzročila njegovo zrušenje. Ni še jasno, zakaj je ladja trčila v most in zakaj so se luči na njej ugasnile.

Po besedah vodje gasilcev Baltimora Jamesa Wallacea so kmalu po nesreči iz vode potegnili dva človeka, pogrešajo pa še najmanj šest ljudi, je na novinarski konferenci povedal sekretar za promet Marylanda Paul Wiedefeld. Na tovorni ladji, ki je po trčenju ostala vpeta v steber mostu, ni bilo žrtev

Policijski načelnik James Wallace je pojasnil, da eden izmed dveh rešenih ni bil poškodovan, drugi pa je bil prepeljan v bolnišnico in je v "zelo resnem stanju". Iskanje drugih pogrešanih se nadaljuje.

Pogrešane v reki iščejo potapljači. Temperature so nizke, okoli minus ene stopinje Celzija, kar ob omejeni vidljivosti otežuje reševanje, poroča CNN.

Kevin Cartwright iz gasilske službe v Baltimoru je dodal, da je bila med vozili verjetno tudi večja prikolica, iz katere morda izteka dizelsko gorivo.

Gasilska služba v Baltimoru je potrdila, da to obravnavajo kot dogodek z več smrtnimi žrtvami, a njihovo število še ni znano.

Ni dokazov za teroristični napad

Demokratski guverner države Maryland Wes Moore je na novinarski konferenci dejal, da prve informacije potrjujejo, da je šlo za nesrečo in da ni nobenih dokazov, da bi šlo za teroristični napad. To je pred tem potrdila že zvezna policija FBI skupaj z ministrom za domovinsko varnost ZDA Alejandrom Mayorkasom.

Wiedefeld je na novinarski konferenci z guvernerjem zatrdil, da most ni imel nobenih strukturnih pomanjkljivosti in zrušitev je izključno posledica trčenja ladje v enega od podpornih stebrov.

Pozneje je Moore sporočil, da je imela ladja pred trkom težave z električnim napajanjem. O tem je po njegovih besedah posadka tudi obvestila pristojne organe in poslala klic v sili.

Obsežno operacijo iskanja in reševanja spremlja tudi predsednik ZDA Joe Biden, so sporočili iz Bele hiše. Na območju so razglasili izredne razmere, kar pomeni, da je ustavljen ves ladijski promet v pristanišče Baltimore ali iz njega.

Dali že trčil v pomol

Pristanišče Helen Delich Bentley v Baltimoru je največje pristanišče v ZDA za specializiran tovor in glede na zmogljivosti za pretovarjanje.

Po neuradnih podatkih je šlo leta 2023 skozi pristanišče okoli 800.000 vozil in rekordnih 1,3 milijona ton uvoženega tovora, poroča BBC.

Ladjarsko podjetje Maersk je eno največjih na svetu in upravlja okrog 700 ladij. Njegova ladja Dali je bila leta 2016 že vpletena v nesrečo v belgijskem pristanišču Antwerpen, kjer je zadela ob pristaniški pomol.

Zadnjo inšpekcijo ladje je 9. septembra 2023 opravila obalna straža v državi New York, navaja CNN, pri čemer niso odkrili nobenih pomanjkljivosti. Vendar pa so pomorske oblasti v Čilu junija lani med inšpekcijo ugotovile določene pomanjkljivosti pogonskega sistema in pomožne opreme.

Zrušenje mostu v Baltimoru