Do aprila letos so po svetu ugotovili 68 primerov bolezni v primerjavi s 24 primeri, ki so jih našteli lani v enakem obdobju. Foto: MMC RTV SLO/EPA
Do aprila letos so po svetu ugotovili 68 primerov bolezni v primerjavi s 24 primeri, ki so jih našteli lani v enakem obdobju. Foto: MMC RTV SLO/EPA

Pomočnik direktorja WHO-ja Bruce Aylward opozarja, da če ne bo ukrepov, bo izkoreninjenje najnevarnejše bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s cepivi, neuspešno. WHO je krizne pogovore sklical prejšnji teden, potem ko so virus otroške paralize odkrili v desetih državah, med drugim v Ekvatorialni Gvineji, Etiopiji, Iraku, Izraelu in Somaliji.

Poleg tega je otroška paraliza (poliomielitis) v Afganistanu, Nigeriji in Pakistanu še vedno endemična. Žarišče za nadaljnje širjenje bolezni v letu 2014 so Pakistan, Kamerun in Sirija. Prav v Sirijo, kjer otroške paralize niso imeli zadnjih 14 let, je virus prišel iz Pakistana. Strokovnjake tako najbolj skrbijo sirski begunci, ki množično zapuščajo državo - v zadnjih treh letih, odkar je izbruhnila državljanska vojna, je državo zapustilo več kot tri milijone beguncev. Največ jih je odšlo v Turčijo, Jordanijo in Libanon.

WHO poziva k cepljenju
"Koordiniran mednaroden odziv je ključen za preprečevanje širjenja virusa otroške paralize po svetu," je še povedal Aylward. WHO je ob tem države, v katerih trenutno razsaja otroška paraliza, pozval k cepljenju vseh prebivalcev in popotnikov, prav tako pa je svetoval obvezno cepljenje za vse njihove prebivalce, ki želijo odpotovati v tujino.

Lani so po svetu ugotovili 417 primerov otroške paralize, od tega jih je bilo 60 odstotkov posledica čezmejnega širjenja, kar povečuje skrbi, da bi se lahko bolezen razširila tudi zunaj držav, v katerih se virus trenutno še pojavlja.

Okužba se prenaša fekalno-oralno
Kot je zapisal na spletni strani Nacionalni inštitut za javno zdravje (IVZ), so poliovirusi v iztrebkih okuženih ljudi, okužba pa se prenaša fekalno-oralno prek umazanih rok. Kot poroča BBC, se okužba lahko prenaša tudi prek z virusom okužene hrane in pijače. Virus vstopi v telo skozi usta in se razmnožuje v žrelu in prebavilih. Nato vstopi v krvni obtok in lahko prodre v nekatere živčne celice, ki jih poškoduje ali uniči. V enem od 200 primerov okužba povzroča tudi paralizo. V skrajnih primerih lahko virus vodi v smrt v le nekaj urah po sami okužbi.

Specifičnega zdravljenja za otroško paralizo ni
Kot je zapisal IVZ, ob pojavu simptomov lahko lajšajo le bolečine in ob dihalnem zastoju bolnika umetno predihavajo. "Potrebna je dobra fizioterapija in včasih uporaba opornic ali celo ortopedska operacija. Najučinkovitejši način preprečevanja otroške paralize je vzdrževanje visokega deleža cepljenih v skupnosti. Za zaščito so potrebni štirje odmerki cepiva. Cepljenje proti otroški paralizi je v Sloveniji vključeno v obvezni program cepljenja," je še zapisal IVZ.