Grozeči naftni madež ob obali Louisiane. Foto: EPA
Grozeči naftni madež ob obali Louisiane. Foto: EPA
Obama je prejšnji teden obiskal ogroženo območje. Foto: EPA
Neizpodbitni dokazi na obali Mehiškega zaliva. Foto: EPA
BP je prešel v defenzivni položaj. Foto: EPA

BP je v torek nadaljeval prizadevanja za ustavitev izlivanja nafte, ki v morje odteka od 20. aprila. Holder podrobnosti o preiskavi ni razkril. Dejal je le, da bodo podrobno preiskali dejanja vseh vpletenih in izjemno ostro ukrepali, če bodo našli dokaze o nezakonitem ravnanju.
Napoved preiskave je povzročila nov padec vrednosti delnic družbe BP. Te so se v Londonu pocenile za 15 odstotkov, na okoli 6,13 dolarja za delnico, kar je najnižja vrednost v letu dni in za tretjino nižja kot pred nesrečo. V nič je šlo že okoli 63 milijard dolarjev. BP je do zdaj za neuspešno mašenje luknje na dnu Mehiškega zaliva in različne odškodnine zapravil 990 milijonov dolarjev.
Obama obljublja kaznovanje odgovornih
Predsednik ZDA Barack Obama je na srečanju s člani neodvisne komisije za preiskavo okoliščin in posledic nesreče povedal, da v imenu žrtev katastrofe in prebivalcev ob Mehiškem zalivu obljublja kaznovanje odgovornih, če so bili kršeni zakoni. Komisiji je naročil, naj preišče vsa dejstva. Če bi se izkazalo, da zakoni niso dovolj dobri, jih bodo ustrezno spremenili.

Podvodni robot družbe BP je v torek rezal cev na preprečevalniku izbruha na dnu Mehiškega zaliva, kar je bil zadnji v vrsti poskusov za zaustavitev iztekanja nafte, ki je po obali Louisiane v torek dosegla tudi obali Alabame in Misisipija. BP naj bi zatem poskušal na odrezano cev namestiti ventil oziroma pokrov. Rešitev ne bo dokončna in stalna, kar je v torek znova priznal direktor za operacije BP-ja Doug Suttles. Dodal je, da ni nobenega zagotovila, da bo zadeva delovala. Rezultat posega naj bi bil znan v četrtek.
BP se je pri tem zapletel v spor z ameriško vlado. Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je dejal, da znanstveniki ocenjujejo, da se bo po rezanju cevi, dokler ne bodo namestili pokrova, izlivanje nafte povečalo za 20 odstotkov. BP trdi, da ne bo bistvenega povečanja izlivanja.

BP-jev direktor razburil župana
Tiskovni predstavnik BP-ja Graham MacEwen je glede trditev znanstvenikov, da so pod gladino vode veliki naftni madeži, dejal, da še ni končana analiza vode iz zaliva. Generalni direktor BP-ja Tony Hayward je v nedeljo zatrdil, da ni za trditve znanstvenikov nobenih dokazov, saj je nafta lažja od vode in splava na površje.
Župan občine Plaquemines v Louisiani Billy Nungesser je na to priporočil, da bi Haywarda potopili v vodo, ga potegnili ven in vprašali, kaj ima na obrazu. Prebivalci ob Mehiškem zalivu so obupani, saj je med drugim tretjina morja v zalivu zaprta za ribištvo.

Obalna straža je v torek zamenjala admiralko, ki je bila zadolžena za usklajevanje dela pri odstranjevanju posledic izliva. Mary Landry je odšla v New Orleans, kjer bo vodila priprave na začetek letošnje orkanske sezone, ki bo položaj hudo poslabšala.

Rešitev v hollywoodskih filmih?
Kot vse kaže, izlivanja nafte ne bodo ustavili do avgusta, ko naj bi BP izvrtal prvo od rezervnih oziroma reševalnih vrtin. To vrtina bodo pod zemljo priključili na obstoječo, iz katere izteka nafta. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da morajo z vrtanjem več kot tri kilometre globoko zadeti tarčo, veliko kot navaden krožnik. Če jim to ne bo uspelo, bodo morali rov zakopati in poskusiti znova.
Prizadevanjem za rešitev krize se je v torek pridružil celo filmski režiser James Cameron s prijateljem, Kanadčanom Philom Nuyttenom, ki mu je za film Brezno iz leta 1989 gradil podmornice. Film pripoveduje o zapletih na morskem dnu. Nuytten, ki je med drugim izumil izboljšave na oblekah za globinsko potapljanje, ima v Vancouvru raziskovalno podjetje. Skupaj s Cameronom sta prišla na sestanek naftnih in podvodnih strokovnjakov z uradniki ameriške agencije za zaščito okolja (EPA).
To sicer ni prvi poskus iskanja rešitve v hollywoodskih uspešnicah - oblasti so pod lupo vzele tudi postapokaliptični film Kevina Costnerja iz leta 1995 Potopljeni svet.