Vlada je sklenila, da se za obvladovanje pojava sezonske gripe iz državnih blagovnih rezerv uporabi 56.320 škatlic zdravila tamiflu v obliki kapsul v skupni vrednosti več kot milijon evrov in v obliki 56 kilogramov praška v skupni vrednosti več kot pol milijona evrov. Foto: EPA
Vlada je sklenila, da se za obvladovanje pojava sezonske gripe iz državnih blagovnih rezerv uporabi 56.320 škatlic zdravila tamiflu v obliki kapsul v skupni vrednosti več kot milijon evrov in v obliki 56 kilogramov praška v skupni vrednosti več kot pol milijona evrov. Foto: EPA
Prvi primer gripe v letošnji sezoni so zaznali na začetku lanskega oktobra, naslednjega šele v sredini novembra. Število bolnikov s potrjeno gripo pa se je začelo povečevati v drugem tednu decembra. Foto: BoBo

Glede na povečanje obolevnosti pristojne institucije priporočajo uporabo protivirusnih zdravil, ki se uporabljajo za zdravljenje ali preprečevanje gripe pri odraslih in otrocih, starejših od enega leta.

Zato je vlada sklenila, da se za obvladovanje pojava sezonske gripe iz državnih blagovnih rezerv uporabi 56.320 škatlic zdravila tamiflu v obliki kapsul v skupni vrednosti več kot milijon evrov in v obliki praška (56 kilogramov) v skupni vrednosti več kot pol milijona evrov.

(Ne)učinkovitost tamifluja?
Nekatere raziskave so pokazale, da tamiflu naj ne bi bistveno pripomogel k premagovanju gripe. Na ministrstvu za zdravje so glede tega pojasnili, da so mnenja o smiselnosti predpisovanja tega zdravila oz. njegovi učinkovitosti pri preprečevanju gripe, njenih zapletov in izida bolezni v različnih skupinah prebivalstva deljena.

Pri tem pa opozarjajo, da Center za preprečevanje bolezni v ZDA nedvomno priporoča zdravljenje s protivirusnimi zdravili za težje bolnike oz. bolnike, ki jih gripa najbolj ogroža in so večinoma zdravljeni v bolnišnici. Enako priporočilo je izdala tovrstna institucija v Združenem Kraljestvu.

Tamiflu iz državnih rezerv bo po pojasnilih ministrstva namenjen zdravljenju najtežjih bolnikov z gripo v bolnišnicah in domovih za starejše oz. socialnovarstvenih domovih. Zdravilo, ki ni iz blagovnih rezerv in je na voljo v lekarnah, pa je samoplačniško.

Decembra porast obolelih
Prvi primer gripe v letošnji sezoni so zaznali na začetku lanskega oktobra, naslednjega šele v sredini novembra. Število bolnikov s potrjeno gripo pa se je začelo povečevati v drugem tednu decembra.

V Sloveniji so še največkrat potrdili virus influence A(H1N1), tudi virus influence B in redkeje virus influence A(H3N2). Novembra pa se je začela tudi sezona respiratornega sincicijskega virusa, ki pri majhnih otrocih povzroča akutni bronhiolitis.

V času božično-novoletnih praznikov je bilo zaradi akutnih okužb dihal število obiskov v ambulantah osnovnega zdravstvenega varstva manjše kot v preteklih tednih. Enako kot v drugih sezonah je bilo največ obolelih med najmlajšimi. Za akutnimi okužbami dihal je zbolelo 1.200 ljudi na 100.000 prebivalcev, za gripo pa približno pet na 100.000 prebivalcev, kar je običajno za praznična tedna.

Omejeni obiski v bolnišnicah
Zaradi gripe so na več oddelkih slovenskih bolnišnic obiski omejeni. Po celjski bolnišnici in ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) omejitev zdaj velja tudi v mariborskem UKC-ju. Ker so že zaznali primer vnosa gripe v bolnišnične prostore, je omejitev nujna, so pojasnili. Ukrep velja od danes pa do preklica. Omejitev velja za celoten zavod, in sicer so obiski omejeni na eno zdravo odraslo osebo na bolnika.

V ljubljanskem UKC-ju omejitev velja na kliničnem oddelku za pljučne bolezni interne klinike, prav tako na eno zdravo osebo.

Na enoti celjske bolnišnice za neonatalno pediatrijo ginekološko-porodniškega oddelka so obiski dovoljeni samo zdravim staršem dojenčkov. Podobno so tudi na otroškem oddelku obiski dovoljeni le zdravim staršem otrok in mladostnikov.

Na oddelku za angiologijo, endokrinologijo in revmatologijo celjske bolnišnice pa so obiski dovoljeni le enemu zdravemu obiskovalcu hospitaliziranih bolnikov.

Zaradi povečanega števila gastroenteroloških okužb pa so z današnjim dnem omejili obiske na vseh oddelkih internistične službe Splošne bolnišnice Nova Gorica. Tudi tukaj so obiski omejeni na enega zdravega obiskovalca.

Možnost slabše zaščite cepiva
Vse več potrjenih okužb z virusom influence pa je tudi v Evropi. Prevladuje virus influence A (približno 70 odstotkov), pri čemer je bistveno več virusa influence A(H3N2) kot virusa influence A(H1N1).

Tako v Evropi kot v ZDA zaznavajo različnost med značilnostmi virusa influence A(H3N2), ki je bil uporabljen za izdelavo cepiva, in virusom influence A(H3N2), ki kroži med prebivalstvom v Evropi in ZDA. Neujemanje kaže na možnost slabše zaščitne učinkovitosti za eno od treh komponent cepiva letošnje sezone.

Inštitut za nacionalno zdravje pa priporoča cepljenje proti gripi zlasti skupinam s povečanim tveganjem za zapleten potek okužbe - to so starejši od 65 let in kronični bolniki.