Na borzi so pojasnili, da so delovanje borze zaustavili iz preventivnih razlogov, v tem času pa poskrbeli za dodatno zaščito, zatrjujejo. Foto: BoBo
Na borzi so pojasnili, da so delovanje borze zaustavili iz preventivnih razlogov, v tem času pa poskrbeli za dodatno zaščito, zatrjujejo. Foto: BoBo

Na borzi so pojasnili, da so delovanje borze zaustavili iz preventivnih razlogov, v tem času pa poskrbeli za dodatno zaščito. Uporabnikom so se zahvalili za potrpljenje in dodali, da bodo v zahvalo vse transakcije preko Bitstampa brez provizije do 17. januarja.

Domnevni vdor naj bi se sicer zgodil v t. i. operativni denarnici, kjer se obrača le malo denarja - večina ga je namreč shranjena v računalnikih, ki v medmrežje niso povezani. Hekerji naj bi s strežnikov sicer ukradli okoli 19.000 bitnih kovancev (4,3 milijona evrov).

Osnovana v Kranju, zdaj deluje v Londonu
Bitstamp je nastal v Kranju leta 2011, pozneje pa sta ustanovitelja Nejc Kodrič in Damijan Merlak sedež podjetja preselila v London. Po propadu japonske borze Mt Gox na začetku lanskega leta je Bitstamp nekaj časa zasedal položaj največje borze na svetu, v zadnjem mesecu pa je z okoli šestodstotnim tržnim deležem zasedal tretje mesto.

Bitni kovanci so vrhunec dosegli decembra predlani, ko se je vrednost enega bitnega kovanca povzpela na dobrih 1.100 dolarjev. Sledila sta strm padec in propad nekaterih borz, med drugim tudi takrat največje borze Mt Gox, ki je aprila lani razglasila stečaj. Danes je en bitni kovanec vreden okoli 270 dolarjev.

Digitalna valuta se kljub težavam počasi uveljavlja. Plačila v bitnih kovancih sprejema vse več uveljavljenih podjetij - sredi decembra je plačevanje z njimi omogočil ameriški tehnološki velikan Microsoft, spletna enciklopedija Wikipedia pa donacije v bitnih kovancih sprejema že od avgusta lani.