32 ekip se je na zaključnem turnirju v Katarju spustilo v boj za naslov svetovnega prvaka, možnosti za končno zmago imata le še dve: Argentina in Francija. Foto: Pixabay

Obe finalistki sta do danes dvakrat osvojili naslov svetovnega prvaka. Argentina je bila najboljša v letih 1978 in 1986, Francija v letih 1998 in 2018. Ena izmed njih si bo nogometni svet v nedeljo podredila še tretjič.

Takole je Michel Platini 6. junija 1978 na Monumentalu v Buenos Airesu zatresel argentinsko mrežo in izenačil na 1:1. Vseeno je s soigralci zelenico zapustil sklonjene glave, potem ko je zmagoviti zadetek v 73. minuti dosegel Leopoldo Luque. Argentina je na krilih Maria Kempesa tistega leta postala svetovna prvakinja, v finalu je s 3:1 ugnala Nizozemsko. Foto: AP

To bo med Argentino in Francijo sicer že četrti medsebojni obračun na svetovnih prvenstvih. Prvega sta v skupinskem delu odigrali davnega leta 1930 v Urugvaju, ko je bila z 1:0 po golu Luisa Felipeja Montija boljša južnoameriška ekipa.

Drugo srečanje sta odigrali na SP-ju leta 1978 v Buenos Airesu. Tudi tedaj so bili Argentinci boljši z 2:1. Mrežo Francozov je z bele točke načel Daniel Passarella, po uri igre je izenačil Michel Platini, zmagoviti zadetek pa je v 73. minuti dosegel Leopoldo Luque. Šlo je za tekmo 2. kroga skupinskega dela.

Nazadnje sta se ekipi na največji nogometni sceni srečali pred štirimi leti v Kazanu, ko sta se pomerili za mesto v četrtfinalu. Takrat so zmagali Francozi, ki so bili boljši s 4:3. Angel Di Maria je izničil francosko prednost, ki jo je prek enajstmetrovke ustvaril Antoine Griezmann, za preobrat je v uvodu drugega polčasa poskrbel Gabriel Mercado. Nato pa je Benjamin Pavard z golom turnirja poskrbel za izenačenje, za preostalo je poskrbel Kylian Mbappe, ki se je med strelce vpisal še dvakrat in povedel Francijo v vodstvo s 4:2. Poraz Argentine je v 90. minuti ublažil Sergio Agüero.

Sicer pa bosta v nedeljo reprezentanci odigrali 13. medsebojni obračun, uspešnejši so Argentinci, ki so jih dobili polovico, trikrat so slavili Francozi, prav tolikokrat se je tekma končala brez zmagovalca. Kako se bo razpletel nedeljski finale? Oddajte glas v spodnji anketi.