Veliko veselje Dancev na stadionu Parken. Po velikem šoku na uvodni tekmi, ko se je za življenje boril Christian Eriksen, se jim ni uspelo takoj pobrati. Doživeli so dva poraza in bili v zelo slabem položaju. Razplet v zadnjem krogu je bil zanje sanjski. Foto: Reuters

Danska, Rusija in Finska so na treh tekmah zmagale enkrat, najboljšo medsebojno razliko v golih pa so imeli Danci, ki so tako v skupini B osvojili drugo mesto. Zdaj imajo lepo priložnost tudi za četrtfinale, saj se bodo v soboto ob 18.00 srečali z Walesom.

Mikkel Damsgaard je načel mrežo Rusov. Z 20 leti in 353 dnevi je postal najmlajši strelec Danske na EP-jih. Foto: Reuters

Izjemen strel Damsgaarda za vodstvo Dancev
Danska je tekmo začela z identično enajsterico kot proti Belgiji, ko je nesrečno izgubila z 1:2. Rusi so imeli prvo priložnost na stadionu Parken. V 18. minuti je v protinapad stekel Aleksandr Golovin, ki je prišel tudi do strela v okvir vrat, a je bil Kasper Schmeichel na mestu. V 30. minuti je s 27 metrov nevarno streljal Pierre-Emile Hojbjerg, vendar je žoga zletela mimo okvira vrat.

Sedem minut pred odmorom je po podaji Höjbjerga Mikkel Damsgaard s 17 metrov mojstrsko zavrtinčil žogo pod prečko. V 41. minuti je po kotu do strela z glavo prišel Jannik Vestergaard, a je žoga zletela mimo gola. Danska je tako kot proti Belgiji tudi tokrat dobila polčas z 1:0.

24-letni branilec Atalante Joakim Maehle je v slogu najboljših napadalcev zaključil akcijo v 82. minuti. Foto: Reuters

Poulsen kaznoval veliko napako Zobnina
V prvih minutah drugega polčasa je Rusija pritisnila, a si prave priložnosti ni priigrala. Kmalu je znova pobudo prevzela Danska. Po uri igre je Roman Zobnin na slepo žogo brcnil nazaj proti vratarju Matveju Sofoninu, a je njegovo podajo prestregel Yussuf Poulsen in zlahka dosegel drugi zadetek na tem prvenstvu.

Dzjuba znižal z bele točke
V 68. minuti se je v kazenskem prostoru Vestergaard prerival z Aleksandrom Soboljevom, ki je padel. Glavni sodnik Clement Turpin je takoj pokazal na belo točko. Zanesljiv izvajalec je bil Artjom Dzjuba.

Christensen in Maehle potrdila zmago Danske
Danci so nujno potrebovali zmago z dvema zadetkoma razlike, zato so močno pritisnili, kar se jim je v 79. minuti tudi obrestovalo. Po številnih odbitih žogah je ta na koncu prišla do Andreasa Christensena, ki je zadel z 22 metrov z desne strani. Le tri minute zatem je končni izid po protinapadu postavil Joakim Maehle.

Selektor Danske Kasper Hjulmand je bil evforičen po koncu tekme. Foto: Reuters

Hjulmand: Ta ekipa se je zares vtisnila v srca Dancev
"To je bil magični večer v Köbenhavnu. Ta ekipa se je zares vtisnila v srca Dancev. Mladi fantje in dekleta imajo zdaj nove idole. Ne morem vam povedati, kako sem srečen. Zmanjalo mi je besed," je bil ganjen selektor Kasper Hjulmand.

Danska se je prvič po letu 2004 uvrstila v izločilne boje, pred 17 leti so igrali v četrtfinalu. Postala je prva izbrana vrsta, ki se je uvrstila v nadaljnje tekmovanje po uvodnih dveh porazih v predtekmovanju.

Obrambna taktika Finske se ni obrestovala
Belgija je bila precej boljši in nevarnejši tekmec v Sankt Peterburgu. Odpor Finske, ki se je krčevito branila, je strla šele v zadnjem delu tekme. Belgijci so predtekmovalno skupino končali s stoodstotnim izkupičkom. Finsko, ki je imela pred tekmo boljši izkupiček na medsebojnih tekmah, so premagali prvič po letu 1968. Točko, s katero bi napredovali, so Finci poskušali osvojiti z obrambno igro, ki pa ni obrodila sadov.

Belgija je zadnjo tekmo skupine začela z nekoliko spremenjeno postavo, a je bila tudi ta dovolj kakovostna. V drugi polovici prvega polčasa je moral finski vratar Lukas Hradecky trikrat posredovati, najbolj se je izkazal v 42. minuti, ko je ubranil strel Jeremyja Dokuja z leve strani kazenskega prostora.

Romelu Lukaku je na vrhu lestvice strelcev. Trikrat so zadeli tudi Cristiano Ronaldo, Patrick Schick in Georginio Wijnaldum. Foto: Reuters

Lukaku zadel iz prepovedanega položaja
Finci, ki v prvem polčasu niso niti enkrat streljali na vrata Thibauta Courtoisa, so nekoliko pogumneje začeli drugi del. Toda belgijska ekipa je bila še naprej nevarnejša in konkretnejša. Hradecky je dvakrat dobro posredoval po priložnostih Edena Hazarda, Romelu Lukaku pa ga je ukanil v 65. minuti, a je videosodnik hitro opazil nedovoljeni položaj.

Hradecky potisnil žogo v lastno mrežo
V 74. minuti je bil po kotu pred vrati najvišji branilec Thomas Vermaelen, po njegovem poskusu z glavo se je žoga odbila od vratnice, Hradecky jo je poskušal ujeti, vendar se mu je od levice odbila v mrežo.

Ostrostrelec Lukaku na EP-ju zadel že tretjič
Finci so bili po prejetem golu prisiljeni v napadalnejšo igro. Belgijci so imeli več prostora, kar so tudi izkoristili. V 81. minuti je Kevin De Bruyne v kazenskem prostoru našel Lukakuja, ki se je odlično znašel in z desnico dosegel že tretji gol na prvenstvu.