38-letni Dani Alves, nekdanji član Barcelone, je kapetan Brazilije. Foto: AP

V ponovitvi finala iz leta 2012 v Londonu, ki so ga dobili Mehičani, sta imeli obe reprezentanci veliko priložnosti, a se mreža ni zatresla. Najbližje zadetku je bil v 82. minuti Brazilec Richarlison, ki je z glavo zadel vratnico.

Pri strelih z bele točke se je v mehiški vrsti noga zatresla Eduardu Aguirreju in Johanu Vasquezu, kar je zadoščalo, da so si Brazilci priigrali še peti zaporedni olimpijski finale. Aguirreju je vratar Santos ubranil strel, Vasquez pa je streljal v vratnico.

Prvi naslov na OI je Brazilija slavila pred petimi leti v Riu de Janeiru, kjer je po 11-metrovkah premagala Nemčijo.

Marco Asensio je postal zmagoviti as iz rokava Špancev. Foto: Reuters

Rezervist Asensio pet minut pred 11-m le kronal premoč

Gostitelji ne bodo izzivalci branilcev naslova, saj jih je v polfinalu izločila Španija. Kar 115 minut ni bilo gola, četudi so imeli Španci izrazito premoč: poskusi strelov 18:9, v okvir vrat 6:1. Nato je nastopil trenutek tekme - po obratu je iz vogala kazenskega prostora z zavitim strelom imenitno zadel Marco Asensio in odločil polfinale. Vezist Real Madrida je vstopil v igro šele v 83. minuti.

Brazilci so prvi naslov na olimpijskih igrah slavili pred petimi leti na domačem pragu v Rio de Janeiru, ko so po enajstmetrovkah premagali Nemce. Španci so zlato prav tako osvojili na domačih igrah – leta 1992 v Barceloni, ob tem pa so bili še dvakrat srebrni v letih 1920 in 2000.

Polfinale

Mehika – BRAZILIJA 1:4 (0:0) - po 11-metrovkah

11-metrovke:
Aguirre (vratar Santos brani), Vasquez (vratnica), Rodriguez; Alves, Martinelli, Guimaraes, Reinier.
V odebeljenem tisku so uspešni strelci z 11-m.

Japonska – ŠPANIJA 0:1 (0:0) - po podaljšku