Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Sobota, 4. maj. 2024

TV Slovenija 2 • Sob, 4. maj.

Mozaični izbor najboljših svetovalnih, zabavnih in informativnih vsebin iz oddaje Dobro jutro.
Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!
Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!

Spomine tokrat obujata sestrični Marija Mikačić Turnšek in Sonja Maister. Pripoved zdaj že pokojne Sonje je bila posneta za oddajo Spomini pred skoraj desetletjem. Rod njunega starega očeta, Antona Žnideršiča, izhaja iz Ilirske Bistrice. Anton je ob lesni tovarni, ki jo je podedoval leta 1899, v Ilirski Bistrici ustanovil še veliko tovarno testenin PeKaTeTe (Prva kranjska tovarna testenin). Obenem je bil kot vnet čebelar in pomemben reformator našega čebelarstva eden največjih pridelovalcev in izvoznikov medu v avstroogrski monarhiji. Med obema vojnama je postala Ilirska Bistrica del Italije in zaradi težav je Anton Žnideršič preselil tovarno v Ljubljano, kamor je odšla tudi njegova družina. Bil je eden najuglednejših slovenskih industrialcev tedanjega časa. Po vojni je tovarna Pekatete postala Žito.
Štiri hčerke Antona Žnideršiča so imele izjemno zanimive življenjske poti. Najstarejša Ema je leta 1922 z možem v Mariboru ustanovila tovarno čokolade in kakava Mirim, potem pa še velik sodoben obrat v Zagrebu, ki je po drugi svetovni vojni postal tovarna Kraš. Njena hči Sonja je bila poročena s sinom generala Rudolfa Maistra, Borutom.
Hčerka Danica se je poročila z gradbenim inženirjem Ogorelcem, Nada pa z dramatikom in pisateljem Ferdom Kozakom, ki je po vojni postal naš prvi minister za prosveto in kulturo. Najmlajša, Alenka, se je poročila z arhitektom in slikarjem Radetom Mikačićem iz ugledne splitske družine, Marija Mikačić Turnšek pa je njuna hči.

Spremljajte posnetek izvedbe orkestralne suite Glasba na vodi, baročnega skladatelja Georga Friedricha Händla. V Halleju v Nemčiji rojeni glasbenik in skladatelj je postal angleški dvorni skladatelj in leta 1717 za angleškega kralja napisal orkestrsko suito, kasneje poimenovano Glasba na vodi. Prvič so jo izvedli v poletnem času na odprtih barkah, ki so plule po Temzi. Vizualno podobo izvedbe Simfoničnega orkestra RTV Slovenija pod vodstvom dirigenta Marka Muniha na ladjici, ki pluje po jezeru pri Mostu na Soči, si je leta 2002 zamislil Dušan Hren in je koncert tudi režiral.

Uživali boste lahko ob spremljanju popularne klasične glasbe v izvedbi harmonikarja Nejca Pačnika, violinistke Tanje Sonc, pianista Nejca Kampleta in pevke Nuške Drašček Rojko. Simfonični orkester RTV Slovenija vodi dirigent Simon Dvoršak. Urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Marjan Kučej.

Triglav je skupaj z Aljaževim stolpom za Slovence ikonični in nenadomestljiv simbol naše domovine, ki ga imamo tudi v nacionalni zastavi.

Zaradi kulturnih, krajinskih, zgodovinskih in drugih izjemnih lastnosti ima Triglav poseben pomen za Republiko Slovenijo. Slovenska država je 5. oktobra 1999 razglasila Aljažev stolp za kulturni spomenik državnega pomena in ga 4. novembra 1999 podržavila. Ideja Jakoba Aljaža, da valjasta kovinska stavba z zastavico na vrhu predstavlja mejnik, ki označuje slovensko lastnino vrha slovenske gore, se je dokončno udejanjila.
Kdo, kako in zakaj ga je postavil, kako so skrbeli zanj, kakšna je njegova zgodovina in kakšen njegov pomen? Kaj nam Slovencem predstavlja danes? In kaj naj naredimo za njegovo ohranitev? S temi vprašanji se ukvarja dokumentarni film med spremljanjem ekipe konservatorjev restavratorjev, ki naredijo načrt, po katerem bodo naredili rekonstrukcijo Aljaževega stolpa na isti način in iz enakih kosov pločevine, kot je to storila ekipa Jakoba Aljaža pred več kot sto leti. Da bi bilo vse še bolj pristno, odprava sestavne dele stolpa iz pločevine odnese in sestavi ob originalu na samem vrhu Triglava.
Aljažev stolp dopolnjuje simbolno sporočilo Triglava, ki predstavlja naš ponos, najvišjo goro, očaka, ki bdi nas Slovenijo. Stolp pa predstavlja namreč tistega, ki stoji na Triglavu in nam govori: »Tukaj smo mi gospodar, od tu se ne premaknemo niti za ped, to je naša slovenska duša«.

Tokrat bo v nogometni magazinski oddaji Pot na EP 2024 z nami organizator igre portugalske reprezentance Bruno Fernandes. Spoznali bomo Leipzig, ki bo poleti gostil štiri tekme evropskega prvenstva, in kapetana poljske reprezentance Roberta Lewandowskega.

Sezona počitnic je pred vrati, tako smo se posvetili počitniškim vozilom, najprej avtodomom. Poklepetali smo s servisnim svetovalcem o tem, katere okvare pogosto povzročijo avtodomarji začetniki. Sklopke namreč še zdaleč niso edina težava.

Na primeru dacie jogger, opremljene s posteljo in šotorom, smo preverili, kje v Sloveniji smemo prespati v avtu izven kampa oziroma kje smemo kampirati.

Postelje pa smo lahko deležni tudi v priljubljenem terencu dacia duster; preizkusili smo predstavnika nove generacije, ki ga uporabljajo tudi gorski reševalci.

33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja bo sledila dogodkom na sceni, jih napovedovala in gostila glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga bodo gledalci izbrali na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.

Karizmatičen, močan, prepričljiv in zaprisežen live band je v Križankah samostojno nastopil prvič. Leto 2022 so razglasili za leto ljubezni. In na dan koncerta tudi izdali nov album »22« na vinilu ter koncertni repertoar tako napolnili s kar nekaj novimi skladbami. Glasbeni prerez, ki so ga pripravili, je občinstvo držal na nogah od prvih taktov, ko so Hamo & Tribute 2 Love koncert odprli z verjetno najbolj temno, iskreno in čustveno, novo skladbo 'Temni svet', do zadnje, 'Dolgo nisva pila', pri kateri se jim je na odru pridružil Rudi Bučar. Vmes so nanizali tiste svoje največje in najlepše, na odru pa se jim je pridružila tudi Maša Bogataj, frontmanka skupine Masharik, ki je tudi otvorila zalublen večer v Poletnem gledališču.
Hamo, Buco, Peter, Duki in Hipi so ponovno dokazali, da sodijo v sam vrh slovenske rock muzike in da bo lubezen med njimi in njihovim občinstvom trajala in se krepila. ''Ker ste nam pomagali, ste pomagali glasbi med ljudi in s tem soustvarili lepo zgodbo, kakšno novo ljubezen, morda navdih komu, ki bo svet premaknil v bolj pravo smer. Zato vam izražamo goro hvaležnosti in hvala, ker ste skupaj z nami ustvarili množico nepozabnih spominov,'' se svojim fanom zahvaljuje Matevž Šalehar Hamo.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov