Francoski industrijski velikan Alstom je z ameriškim pravosodnim ministrstvom sklenil poravnavo, v okviru katere bo zaradi podkupovanja v več državah po svetu plačal 772 milijonov dolarjev kazni.
Ameriški pravosodni organi lahko po ameriški zakonodaji preiskujejo korupcijske prakse podjetij, ki kotirajo na borzi v ZDA ali pa se primeri dotikajo ameriških državljanov oziroma rezidentov. Alstom je na newyorški borzi kotiral do leta 2004.
Potem ko ga je preiskava ameriških tožilcev močno obremenila, je Alstom priznal, da so njegovi zaposleni podkupovali v Indoneziji, Egiptu, Savdski Arabiji, na Bahamih in v Tajvanu. Skupaj naj bi Alstom podelil za 75 milijonov dolarjev podkupnin, da bi pridobili za okoli štiri milijarde dolarjev poslov.
V središču zanimanja ZDA se je znašla 118 milijonov dolarjev težka pogodba, s katero je francoski velikan dobil posel v Indoneziji, in sicer za dobavo kotlov za termoelektrarno v Tarahanu na južni obali Sumatre.
Alstom se je po priznanju krivde z ameriškim ministrstvom za pravosodje dogovoril, da bo plačal nekaj več kot 772 milijonov dolarjev kazni, zavezal pa se je tudi, da takšnega ravnanja ne bo ponovil. Če bo sodišče kazen potrdilo, bo to največja kazen, ki jo je kako podjetje kadar koli plačalo po zakonu o tujih koruptivnih praksah.
Preiskava tudi v Sloveniji in Veliki Britaniji
Ameriško ministrstvo višino kazni upravičuje z razsežnostjo spornih dejanj, s predhodno zgodovino podobnega vedenja, s pomanjkljivimi preventivnimi mehanizmi v družbi in s tem, da v Alstomu dolgo niso sodelovali z oblastmi.
To ni edina težava, s katero se trenutno spopada francoski velikan. V Veliki Britaniji so ga tako oblasti obtožile, da je britanska podružnica Alstom Power Ltd ravnala koruptivno pri poslu v Litvi. To ni prva preiskava proti Alstomu na Otoku.
Alstom se je kot dobavitelj glavne tehnološke opreme znašel tudi v preiskavi, vezani na šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) v Sloveniji. Francosko podjetje naj bi namreč nekdanjemu direktorju Teša Urošu Rotniku dalo provizijo za posredovanje v zadevi obnov blokov pet in šest. Rotnik je prav zaradi tega trenutno v priporu.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
...in iz TEŠ 6 se močno kadi!
Od nas je odvisno, če jim bomo še naprej verjeli na besedo.
Pri nas se mu ni treba nič bati...bo US vse oprostilo..
NIKOLI, ker pri nas še pravnomočno obsojene spuščamo na prostost.
Žal....
Evropska komisija pa se raje ukvarja s tem, kje manjka kakšen gumb ali kaj ti program namesti.
Ne spomnim se, koliko so za zavoženi projekt iztržili v Sloveniji in se mi tudi ne da raziskovati, a bi si upal reči, da smo kar lep del tega sponzorstva ameriškemu ministrstvu prispevali mi.
Prave znajo zbirat naši, sicer pa taki se hitr najdejo skup.
V Sloveniji je pa vse BREZMADEŽNO!
Če pa ni brezmadežno je pa tu Ustavno sodišče! NEPRECENLJIVO!
To je odličen zakon. Čeprav Alstomovo podkupovanje ni imelo nič z ZDA, so vseeno obogatili svoj proračun.
da bi naši pošteni in delovni menežerji prejemali podkupnine.Če se je
prvotni strošek izgradnje TEŠ od 700 milijonov EUR povzpel za skoraj
še enkrat toliko, je to pač bila računska napaka in v našo državno
blagajno bo Alstom vrnil teh 700 milijonov, ki jih je pomotoma prejel.
In, ne bo treba zmanjševati plače, pokojnine, invalidnine...!
Balkanci balkanski!
Če še enega slišim to rečt!
S podkupninami se po navadi zasluži več kot se pa da podkupnin.Pri štirih milijardah poslov so imeli več kot milijardo zaslužka, z kaznijo pa npr. le še 500 000 000. Še vedno se jim izplača, to sem hotel povedati, pesek v oči. Denar od kazni pa ostane v Ameriki in se ne vrne opeharjenim državam. Skratka ropajo nas na vse možne načine.
seveda, ko staneš na prste stričku samu, jih dobiš po riti. tako kot je fasal putin, ko je podpisal s kitajci. kakšno podkupavanje, lepo vas prosim, dokler je to v interesu velikega orla, vse štima, sploh če so zraven njihove banke ipd.
pride prav nsa, google ipd instrumenti, za špijonažo in "diplomacijo" kakor oni temu pravijo. je sicer merklica nekaj stokala, ampak je ostalo pri tem. veliki šerif ima kable, zdej se pa slikajte.
ampak zdravilo za težavo je enostavno: nova valuta, na katero bi bil vezen monetarni sistem regije oz kontinenta, pa mir. včasih je recimo kakšen naivnež (tudi sam sem bil med njimi) vrjel, da bo to namen evra, da se malo osamosvojimo nad dominacijo dolarja ipd, ampak kakor upam,d aje danes vsakomur jasno, je šlo ravno za obratni proces: prek evra (na katerega so prelili njihove mahinacije z gnilimi obveznicami ipd) nas držijo za testise.
je bilo kr veliko odprtih ust, ko je brics malo žugal s tem, mogoče ni bi bilo slabo, da začnejo akcijo. evropa pa izvoli pa izberi eno ali drugo kiklo.
Zapisal fiktivni navijač slovenskih odvetniško pijavskih pisarn.
Najbrž je podpisan kakšen sporazum da se jim lahko sodi le v Ameriki, že videno.
Kje pa piše, da ne smejo še v opeharjenih državah sprožiti sodnih postopkov proti Alstomu?
Odgovorni so enako nedolžni kot prej.
Po napisanem sodeč,so jim sodili zato ker so kršili pravila, ki jih morajo spoštovati, če kotirajo na ameriških borzah. Ta sodba po moje ne izključuje sodb zaradi direktnega oškodovanja strank.
4.5 miliarde je bils vrednost poslov ne dobiček....
Le zakaj ?