Pod okriljem NLB-jevega centra za skladnost poslovanja in krepitev integritete intenzivno poteka sistematičen in natančen pregled starih naložb, zaradi katerih je banka imela največjo škodo. Foto: BoBo
Pod okriljem NLB-jevega centra za skladnost poslovanja in krepitev integritete intenzivno poteka sistematičen in natančen pregled starih naložb, zaradi katerih je banka imela največjo škodo. Foto: BoBo

V največji slovenski banki pojasnjujejo, da gre za škodo, ki je nastala kot posledica protipravnega ravnanja pri odobravanju dveh naložb v okviru posojilnega odbora.

Tako so potrdili poročanje časnika Finance in ob tem spomnili, da pod okriljem njihovega centra za skladnost poslovanja in krepitev integritete že skoraj eno leto intenzivno poteka sistematičen in natančen pregled starih naložb, zaradi katerih je imela banka največjo škodo.

Zoper 28 oseb podali kazensko ovadbo oz. naznanili kazniva dejanja
Center, ki ga trenutno vodi nekdanji podpredsednik Komisije za preprečevanje korupcije Rok Praprotnik, je v tem času ugotovil sum kaznivih dejanj pri 47 naložbah, pojasnjujejo v NLB-ju. Zoper 28 oseb so podali kazensko ovadbo oz. naznanili kazniva dejanja.

Največkrat so zaznali sum storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti oz. kaznivo dejanje izneverjenja. Ovadili so ljudi, ki so v času domnevnega kaznivega dejanja opravljali funkcije na različnih ravneh odločanja v banki, pa tudi ljudi, ki v banki niso bili zaposleni.

Cilj: Povrnitev škode, ki je nastala banki
V okviru teh postopkov je banka vložila tudi omenjeno civilno odškodninsko tožbo zoper člane ene izmed nekdanjih uprav banke - gre za prvo tožbo te vrste v NLB-ju. Cilj tega je po navedbah banke tudi povrnitev škode, ki jim je nastala zaradi kršitev v preteklosti.

V NLB-ju zagotavljajo, da v zvezi s preiskovanjem kaznivih dejanj ves čas krepijo sodelovanje z Nacionalnim preiskovalnim uradom (NPU) in specializiranim državnim tožilstvom.

V banki poleg tega pravijo, da so v prizadevanjih, da se slabe prakse iz preteklosti ne bi ponovile, temeljito prenovili posojilni proces, vanj vgradili dodatne varovalke, izboljšali upravljanje s tveganji in okrepili preventivne mehanizme.