V TEŠ-u menijo, da ne morejo dobiti računa, še preden so končana vsa dela. Foto: BoBo
V TEŠ-u menijo, da ne morejo dobiti računa, še preden so končana vsa dela. Foto: BoBo

V termoelektrarni (TEŠ) so zapisali, da dejstvo, da račun v tej višini ni bil izstavljen, potrjuje tudi to, da so se montažna dela šele začela. Tako je, kot poudarjajo v TEŠ-u, popolnoma nelogično, da bi dobavitelj za montažna dela, ki bodo trajala do vključno leta 2015, račun izstavil, še preden so znani vsi stroški, podpisane vse pogodbe in opravljena vsa dela.

Montažna dela niso bila vključena v glavno pogodbo iz leta 2008, so zapisali v sporočilu za javnost. Po tej pogodbi mora višino stroškov montažnih del Alstom posredovati v 25 mesecih po začetku veljavnosti pogodbe.

Čim več poskušajo narediti sami
V investicijskem programu je vključena vrednost stroškov montaže za 100 milijonov evrov, ki je bila preverjena pri dveh tujih svetovalnih družbah, med drugim tudi pri finskem Pöyryju, ki je leta 2010 za Evropsko banko za obnovo in razvoj opravil revizijo projekta, so zapisali.

Z Alstomom se tudi pogajajo glede montažnih del, saj bo kar največ montažnih del izvedel TEŠ sam, kar pomeni, da se zato Alstomu ne plačuje marža.

Koliko bo TEŠ 6 na koncu stal?
Časopis Dnevnik je namreč poročal, da je Alstom poleg več kot 400 milijonov evrov visokega računa za izdelavo opreme TEŠ-u izstavil še račun za montažna dela, ta pa po neuradnih informacijah znaša 200 milijonov evrov, kar je dvakrat več od predvidenega zneska.

Poleg tega naj bi Alstom za montažna dela izbral podizvajalce, k njihovim cenam pa pribil še maržo za tveganje in lastno maržo v skupni višini najmanj 25 odstotkov.