Ker se morajo sezonsko prilagajati, letno zaposlujejo različno število ljudi, je pojasnil Jerončič. Foto: Mojca Dumančič
Ker se morajo sezonsko prilagajati, letno zaposlujejo različno število ljudi, je pojasnil Jerončič. Foto: Mojca Dumančič
Denar, kovanci
7,9 evra bruto je urna postavka sezonskih delavcev. Foto: Pixabay
Sladoledarsko podjetje izkoriščalo delavce?

Direktor Incoma, ta se ukvarja s proizvodnjo sladoleda, Boštjan Jerončič je na novinarski konferenci povedal, da se zaveda, da so zaradi zahtev naročnikov občasno delali več, kot je dovoljeno. V medijih so se namreč pojavile informacije, da so v podjetju kršili pravice delavcev, ki naj bi morali brez prostega dne delati tudi po 350 ur na mesec. Tožilstvo je po poročanju TV Slovenija že prejelo ovadbe.

"Zavedamo se, da vsi naši sodelavci v času povečanega povpraševanja po naših izdelkih delajo več, kot predvideva zakonodaja, in to je pereča problematika naše panoge. Rešujemo jo s postopno reorganizacijo dela ter z naložbami v proizvodno opremo in širitev poslovnega objekta v Ajdovščini, ki bo omogočila večjo avtomatizacijo procesov," je dejal in dodal, da so tuji delavci prišli v Ajdovščino zato, da bi zaslužili.

Nekaterim so ponudili prezaposlitev na Incom, letos jih je to ponudbo sprejelo 13. Sicer pa podjetje trenutno zaposluje 230 delavcev. Svoje proizvodne zmogljivosti še vedno širijo, naložba bo prihodnje leto znašala 12 milijonov evrov. Zato bodo potrebovali okoli 100 novih delavcev, trenutno jih 30 že iščejo, je bilo rečeno na novinarski konferenci.

Še nekaj let pa se ne bodo mogli izogniti izrazitim sezonskim nihanjem, značilnim za panogo, zato bodo v mesecih, ko je povpraševanje po njihovih izdelkih največje, potrebovali dodatne ljudi, je dejal Jerončič.

Z Agencijo Tihe BG bodo še sodelovali
Z zadnjo agencijo za zaposlovanje Agencijo Tihe BG so bili zadovoljni, zato jo nameravajo najemati tudi v prihodnje. Kadri Sonja, kot je registrirana v Sloveniji, je v Incom pripeljala delavce iz Bolgarije, za uro dela pa so bili plačani 7,9 evra bruto. V to ceno so bili po Jerončičevih besedah všteti tudi topla malica v sosednjem podjetju in drugi stroški.

"Nekateri so z našim plačilom in delom zadovoljni, zato se vsako leto vračajo. Njih smo veseli predvsem zato, ker jih ni treba učiti, ampak že obvladajo delo v našem podjetju," je nato zatrdil lastnik Incoma Andrej Slokar.

"Nekateri bolgarski delavci so se odločili, da ostanejo v Ajdovščini, sem so pripeljali svojo družino ali si ustvarili tukaj dom in družino. Nekateri med njimi so se pri svojem delu tako izkazali, da smo jim lahko ponudili vodenje posameznih linij in obratov," je še pojasnil Jerončič.

Sladoledarsko podjetje izkoriščalo delavce?