Franc Kangler je odstopil s 1. januarjem. Foto: BoBo
Franc Kangler je odstopil s 1. januarjem. Foto: BoBo

"V skladu z dogovorom z vodstvom Slovenske ljudske stranke je bil včeraj enostransko, od mestnega odbora SLS Maribor, prekinjen dogovor o skupnem kandidiranju na lokalnih volitvah 2010, ki so ga septembra 2010 podpisali mestni odbor SLS Maribor, skupina 500 volivcev, ki jo je zastopal Milan Mikl, ter kandidat za župana Franc Kangler," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik mariborskega odbora Slovenske ljudske stranke Matjan Cojhter.

Svetniška skupina Županova lista in SLS se bosta tako predvidoma preimenovala v svetniško skupino SLS-a. Cojhner ob tem še dodaja, da lahko člani SLS in tudi tisti svetniki Županove liste, ki niso člani stranke, do petka podpišejo pristopno izjavo v svetniško skupino SLS.

Cojhter je pomisleke glede poimenovanja izrazil že ob svoji izvolitvi na čelo mariborskega odbora stranke konec maja. Podobno mnenje je bilo slišati tudi od mestnega svetnika Aleksandra Jovanovića, medtem ko je mestni svetnik in nekdanji podžupan Milan Mikl, ki ni član SLS, to možnost odločno zavrnil.

Prejšnji teden je tako dejal, bo vztrajal pri dosedanjem poimenovanju. "Županova lista zagotovo ne bo razpadla. Jaz sem kandidiral na tej listi in bom zagotovo na tej listi tudi ostal," je povedal.

Skupina šteje 10 članov
Svetniška skupina Županova lista in SLS je največja skupina v mariborskem mestnem svetu, saj šteje deset članov. V času županovanja Franca Kanglerja, ki je bil po množičnih protestih konec lanskega leta prisiljen odstopiti, je v koaliciji z SDS-om in DeSUS-om igrala pomembno vlogo pri oblikovanju mariborske politike. Po izvolitvi novega župana Andreja Fištravca pa se zdi, da se v njej oblikujeta dva tabora.

V svetniški skupini Županova lista in SLS so poleg že omenjenih Mikla in Jovanovića še Tanja Vindiš Furman, Boštjan Viher, Astrid Bah, Danilo Burnač, Alfred Lasetzky, Tomaž Barada, Boris Rožman in Jožef Škof.