Gospodarska politika brez prave vključenosti okoljske politike je po Potočnikovem mnenju kratkoročna iluzija. Foto: EPA
Gospodarska politika brez prave vključenosti okoljske politike je po Potočnikovem mnenju kratkoročna iluzija. Foto: EPA

"Če ne bomo spremenili svojega obnašanja in načina potrošnje, tvegamo, da bomo prišli do kritične točke, s katere se bo zelo težko vrniti," je dejal komisar ob prejemu nagrade šampion Zemlje (Champion of the Earth), ki jo program Združenih narodov za okolje (UNEP) podeljuje voditeljem iz vladnega, civilnodružbenega in zasebnega sektorja za dejavnosti, s katerimi so pomagali doseči znatne koristi za okolje.

Kot so v utemeljitvi nagrade zapisali pri UNEP-u, je v mandatu komisarja Potočnika EU določil cilje za zmanjšanje količine odpadne hrane za polovico in za skoraj popolno odpravo odlagališč odpadkov do leta 2020.

Po njihovem mnenju so Potočnikova prizadevanja za izboljšanje neučinkovite rabe virov v vsej prehranski verigi znatno prispevala k skupni kampanji programa UNEP in Organizacije ZN-a za prehrano in kmetijstvo (FAO) za zmanjšanje količin odpadne hrane.

Potočnik je pojasnil, da številni naravni viri postajajo vse redkejši in ranljivejši, nekateri pa celo izginjajo, zato je potrebna celovita sistemska sprememba, v kateri moramo sodelovati vsi.

"Časa ni na pretek"
Stare ideje in stare tehnologije ne bodo zadoščale, sprejeti moramo dejstvo, da so spremembe nujne, in skupaj zasejati semena, iz katerih bodo te lahko vzklile, je dejal in opozoril: "Časa ni na pretek."

Komisar sporoča, da potrebujemo takšne inovacije, vlaganja in specializirane dejavnosti, ki nam bodo omogočale, da lahko tudi ob skromnih virih nadaljujemo rast.

"Prepričan sem, da bodo podjetja in industrija na čelu prehoda na zeleno rast in resnično krožno gospodarstvo. Zakaj? Ker je od tega odvisna njihova prihodnja konkurenčna prednost," je poudaril.

Gospodarska politika brez prave vključenosti okoljske politike je po Potočnikovem mnenju kratkoročna iluzija in, kot je poudaril, "odkrito rečeno za 'gospodarstvo s trajnostjo v osrčju' tudi ni nobene razumne alternative".

Nagrada šampion Zemlje prepoznava prizadevanja, ki na različnih koncih sveta prispevajo k boljšemu upravljanju naravnih virov in nas opominjajo na okoljske izzive, ki nas čakajo v prihodnosti, je še dejal.

Priznanje so letos poleg Potočnika prejeli še brazilska ministrica za okolje Izabella Teixeira, Google Earth, ustanovitelj gibanja Slow Food Carlo Petrini, profesor Veerabhadran Ramanathan z inštituta Scripps Institution of Oceanography, UCSD, ustanovitelj inštituta Environmental Systems Research Institute Jack Dangermond in Martha Isabel Ruiz Corzo iz mehiškega rezervata Sierra Gorda Biosphere Reserve.

Varovanje okolja je v bistvu varovanje nas samih, gre za prihodnost, je v spodnjem posnetku, ki ga lahko poslušate v angleščini, dejal Potočnik in opozoril, da gre več kot le za gospodarstvo, gre tudi za naše življenje. Komisar si prizadeva postaviti temelje za drugačno kakovost gospodarske rasti, ki nam omogoča živeti v omejitvah našega planeta. V posnetku se je spomnil, da so ga še kot študenta ekonomije učili, da sta voda in zrak brezplačni dobrini, ki nimata cene, a potrebna so bila le tri desetletja, da smo spoznali, da gre za neprecenljive dobrine.