Branimir Štrukelj je dejal, da bi bilo perverzno, če bi država, namesto da zagotovi dodatna sredstva, to odgovornost prelagala na zavode. Foto: MMC RTV SLO
Branimir Štrukelj je dejal, da bi bilo perverzno, če bi država, namesto da zagotovi dodatna sredstva, to odgovornost prelagala na zavode. Foto: MMC RTV SLO

Glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj je ob tem poudaril, da je dolžnost vlade, da zagotovi potrebna sredstva za izplačilo dogovorjenega in ne poskuša z morebitnimi poskusi prelaganja te obveznosti na zavode. Napovedal je tudi dejavnosti, ki jih bo izpeljal sindikat skupaj z drugimi prizadetimi, če bi do takšnih poskusov vseeno prišlo.

Kot je dejal, bi se mu zdelo perverzno, če bi država, ki se z zaposlenimi pri belem dnevu pogaja o zvišanju plač in pri polni zavesti podpiše sporazum, menila, da ima pravico ne dati dodatnih sredstev za normalno delovanje univerz, raziskovalnih inštitutov ali srednjih šol. Vsak tak poskus lahko sproži "le radikalno in odločno akcijo", je dejal.

Če bi večina članstva stavkovni sporazum zavrnila, bi stavkovne dejavnosti nadaljevali. Za 5. in 6. december so že imeli napovedana dva stavkovna dneva. A je nato tudi šolski sindikat prejšnji teden z vlado parafiral stavkovni sporazum, z dogovorjenimi izboljšanji plač v vzgoji in izobraževanju pa so se strinjali tudi delegati na kongresu sindikata, zdaj pa mu je zeleno luč dalo še članstvo.

Na Svizu so danes dodatno pojasnili, da podpora članov sindikata sporazumu še ne pomeni, da stavko preklicujejo, ampak jo zgolj prestavljajo. Preklic pa bo mogoč "v trenutku, ko bodo obljubljena sredstva tudi zagotovljena", so zapisali.