Predlog zakona predvideva globo 10.000 evrov. Foto: EPA
Predlog zakona predvideva globo 10.000 evrov. Foto: EPA

Predlog zakona namreč predvideva globo 10.000 evrov za odgovorno osebo neposrednega ali posrednega uporabnika proračuna države ali občine, če pripravi finančni načrt v nasprotju z izhodišči vlade, župana oz. predstojnika neposrednega uporabnika proračuna, pravočasno ne posreduje finančnega načrta v soglasje pristojnemu ministrstvu oz. županu, ustvari primanjkljaj na plačnih kontih ali če ni pripravila sanacijskega načrta v skladu z zakonom.

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije vlado zato opozarjajo na nesprejemljivost takšnih določb in diskriminatoren položaj vodstvenih delavcev v javnih zavodih v primerjavi z državnimi uradniki.

"Učinki takega rokohitrskega kaznovanja kar povprek utegnejo biti zelo dolgoročni in škodljivi, saj dvomimo, da bodo odgovorne osebe v javnih zavodih ob jemanju sredstev za poslovanje in plače pripravljene prevzeti še materialno kazensko odgovornost za slabo stanje, do katerega ni prišlo po njihovi krivdi," so zapisali v odprtem pismu. Ob tem v skupnosti vlado sprašujejo, zakaj določbe ne veljajo tudi za odgovorne osebe na ministrstvih.

Nezadovoljni tudi v občinah: Globe absolutne previsoke
Generalna sekretarka Skupnosti občin Slovenije Jasmina Vidmar pa ugotavlja, da so določbe o sankcijah res nove in problematične. Globe za odgovorne osebe se jim zdijo absolutno previsoke, glede možnosti razrešitve pa Vidmarjeva opozarja, da nekatere sankcije predvideva že zakon o javnih uslužbencih, zato so nove določbe v zakonu o izvrševanju proračuna pretirane in nepotrebne.

Včasih ni kriva občina
Pri določbi, ki govori o tem, da sredstev iz državnega proračuna ne bodo zagotovili za sofinanciranje investicij tisti občini, ki zamuja z dinamiko črpanja odobrenih sredstev strukturne in kohezijske politike za več kot eno leto, pa Vidmarjeva napoveduje, da bodo predlagali, da se v določbo doda besedilo "po lastni krivdi", saj, kot pojasnjuje, ni vedno občina tista, zaradi katere nastanejo zamude, ampak je to lahko tudi država, kjer se postopki včasih ustavijo, ali pa katera druga občina, ki je partner v projektu.

Kot je še dodala, v občinah sicer razumejo željo države, da bi imela možnost sankcioniranja napak, ker se dogajajo tudi res velike napake.