Maja letos je bilo zaradi sistematičnega nadzora precej gneče na meji s Hrvaško. Na fotografiji prehod Obrežje. Foto: BoBo
Maja letos je bilo zaradi sistematičnega nadzora precej gneče na meji s Hrvaško. Na fotografiji prehod Obrežje. Foto: BoBo

Če niste vezani na tedenske turistične aranžmaje, ki se začenjajo in končujejo konec tedna, se prestopanju meje s Hrvaško takrat raje izognite. Bodite strpni in upoštevajte navodila policistov na mejnih prehodih in na poti do meje oziroma v notranjosti.

Nasvet policije pred dopusti

Letošnja poletna sezona bo prva po uvedbi sistematičnega nadzora vseh potnikov na mejah, ki je za velikonočne praznike praktično ohromil prehod na mejah s Hrvaško. Prvomajski prazniki so minili nekoliko manj stresno, saj je Slovenija uveljavljala izjemo, ki jo omogoča evropska uredba, in na določenih mejnih prehodih ob zgostitvah namesto sistematičnega nadzora vseh potnikov izvajala nadzor za tiste potnike, za katere je to glede na varnostne in operativne kazalnike potrebno.

Tudi pred prihajajočo poletno turistično sezono je Slovenija Evropski komisiji že posredovala obvestilo o mogočem odstopu od sistematičnega mejnega nadzora za čas do 30. septembra in določila mejne prehode, kjer se ob izpolnjevanju meril lahko izvaja tak mejni nadzor. Tako se odstop od sistematičnega mejnega nadzora že izvaja, ko nastopijo okoliščine za tak ukrep.

Odločitev o odstopu od sistematičnega nadzora sicer "na podlagi konkretnih okoliščin in vpliva na pretočnost prometa sprejme poveljujoči policist na mejnem prehodu", so pojasnili na policiji.

Odziv Komisije na teroristične napade
Nova pravila o izvajanju sistematičnega nadzora vseh potnikov na zunanjih mejah schengena in Unije, ki so začela veljati 7. aprila, je Unija uvedla v odziv na teroristične napade v Evropi. Slovenija je ves čas opozarjala na morebitne negativne posledice ukrepa.

Evropska komisija je sicer maja pripravila dodatna navodila za izvajanje sistematičnega nadzora na zunanjih mejah, ki naj bi zagotovila učinkovitejši nadzor tudi na slovensko-hrvaški meji. Obenem naj bi Hrvaška v schengenski informacijski sistem vstopila 27. junija, potem pa bi Slovenija in Hrvaška lahko izvajali izmenično ciljno usmerjen mejni nadzor pri državljanih EU-ja na način, da bo Slovenija pregledovala osebe pri vstopu v Slovenijo, Hrvaška pa osebe pri vstopu v Hrvaško.

Konec enotnega nadzora na Obrežju?
Obenem je hrvaško notranje ministrstvo konec maja predlagalo, da začasno, v turistični sezoni hrvaška mejna policija opravlja mejni nadzor na mejnem prehodu Bregana na Hrvaškem, in ne kot doslej, ko slovenski in hrvaški nadzorniki meje stojijo drug ob drugem na Obrežju. Tako se bo treba torej vnovič na prehodu meje ustaviti dvakrat. Hrvaška stran meni, da bi to veliko prispevalo k večji varnosti in pretočnosti prometa, saj bi lahko mejna policija vsake države glede na intenziteto prometa in strukturo potnikov odprla več vhodno-izhodnih prometnih pasov.

Slovensko ministrstvo za notranje zadeve, policija, nazadnje pa tudi vlada so se s tem strinjali, in sicer bo tako veljalo za obdobje od 27. junija do 1. oktobra 2017.

Na vprašanje, kako so kadrovsko pripravljeni na začetek poletne sezone, ki prinaša povečan promet ne le na mejah, ampak tudi v notranjem prometu, policija zagotavlja, da bo izvajala mejni nadzor in vse druge dejavnosti z obstoječimi kadri.

Pred odhodom na pot ...
Sicer priporočila policije potnikom ob odhodu na počitnice na Hrvaško ostajajo kot med omenjenimi prazniki. Da bi se izognili morebitnim nevšečnostim, slovenskim državljanom svetujejo, naj preverijo status svojih dokumentov, še posebej, če so jim bili v zadnjih dveh letih odtujeni, so jih izgubili ali so bili razveljavljeni. Treba je namreč zagotoviti pravilnost vpisov v nacionalnih in drugih bazah podatkov. Pravočasno naj poskrbijo tudi za veljavnost svojih potovalnih dokumentov.

Priporočljivo je tudi, da vozniki pred odhodom na pot preverijo informacije o stanju na mejnih prehodih na www.promet.si ali telefonskih številkah 1970 in 01 518 8 518. Ob zgostitvah prometnih tokov naj vozniki mejo prestopajo na manj obremenjenih mejnih prehodih ter v manj obremenjenih dnevih in urah. "Če niste vezani na tedenske turistične aranžmaje, ki se začenjajo in končujejo konec tedna, se prestopanju meje s Hrvaško takrat raje izognite. Bodite strpni in upoštevajte navodila policistov na mejnih prehodih in na poti do meje oziroma v notranjosti," je ob tem še zapisala policija.

Če niste vezani na tedenske turistične aranžmaje, ki se začenjajo in končujejo konec tedna, se prestopanju meje s Hrvaško takrat raje izognite. Bodite strpni in upoštevajte navodila policistov na mejnih prehodih in na poti do meje oziroma v notranjosti.

Nasvet policije pred dopusti