Če člani Panevropskega gibanja menijo, da bi se moralo vprašanje meje urediti drugače, zakaj niso pripomogli k temu, da bi stanje uredili že prej, je med drugim v odzivu dejal Premier Pahor. Foto: MMC RTV SLO
Če člani Panevropskega gibanja menijo, da bi se moralo vprašanje meje urediti drugače, zakaj niso pripomogli k temu, da bi stanje uredili že prej, je med drugim v odzivu dejal Premier Pahor. Foto: MMC RTV SLO

"Zdaj nimamo ničesar, z arbitražnim sporazumom pa lahko dobimo nazaj tisto, kar je naše," je dejal premier Borut Pahor v odzivu na izjave predstavnikov Slovenskega panevropskega gibanja, Franceta Bučarja in Tineta Hribarja, ki se jima je na tiskovni konferenci pridružil tudi tržaški pisatelj Boris Pahor.

Kljub temu je predsednik vlade izrazil razumevanje za argumente proti arbitražnem sporazumu, ker je Slovenija po njegovih besedah v zadnjih dvajsetih letih sama sebi dovolila tudi nekatera mitska prepričanja o tem, kaj je mogoče.

"Tudi jaz imam nekatera pričakovanja, ki so povezana s tem. Vendar moramo o tem prepričati še Hrvate. Tisti, ki imajo pripombe na arbitražni sporazum in bodo govorili hude besede, kot je ta o kolaboraciji, naj povedo, kako bodo zavezniki z mirom, za pošteno mejo, s prihodnostjo in blaginjo. Jaz na to vprašanje odgovarjam z arbitražnim sporazumom in mislim, da si zasluži našo podporo," je dejal Pahor.

"Gre za najboljši možen sporazum za Slovenijo"
Premier zato vztraja, "da gre za najboljši možen sporazum, ki ga Slovenija lahko doseže". "Bil je edini mogoč v zgodovinskih pogojih, ki so nam bili dani praktično nekaj mesecev, in zdaj imamo sijajno priložnost, da ga potrdimo na referendumu," je dodal.

"Ugledne nasprotnike sporazuma" pa je vprašal, zakaj niso pripomogli k ureditvi tega vprašanja, če menijo, da bi moralo biti vprašanje meje s Hrvaško urejeno drugače. "Če se strinjajo, da so vsi poskusi doslej propadli, ta pa ni, ta ima možnost, da živi, jih sprašujem, kaj bodo storili v primeru, če referendum ne bo uspešen. Kaj je alternativa? Bodo ovirali Hrvaško na poti v Evropsko unijo," sprašuje premier.

Panevropsko gibanje pozvalo k zavrnitvi arbitražnega sporazuma
Slovensko panevropsko gibanje je namreč pozvalo k zavrnitvi arbitražnega sporazuma na referendumu 6. junija in za "izgon Hrvaške z zasedenih ozemelj". Bučar, Hribar in Boris Pahor so menili, da ni potrebna arbitraža, ampak "pošten" dogovor s Hrvaško, sicer ta ne bo vstopila v EU.

Hribar je celo menil, da je arbitražni sporazum "akt kolaboracije z okupatorjem", zadnji akt v popuščanju Hrvaški, ki "si je vseskozi prisvajala slovensko ozemlje".