Šušteršič je razočaran zaradi politične preračunljivosti v DL-ju. Foto: BoBo
Šušteršič je razočaran zaradi politične preračunljivosti v DL-ju. Foto: BoBo

Po njegovem mnenju postaja DL "stranka politične preračunljivosti, ki ji njeni partnerji težko zaupajo". Šušteršič je odstop z mesta podpredsednika DL-ja naznanil v sredo, potem ko je svet stranke z večino glasov njegovih članov odločil, da se pridruži vladni koaliciji mandatarke Alenke Bratušek. V petek pa je pisno odstopno izjavo poslal še članstvu.

V njej Šušteršič pojasnjuje že znane vzroke za svojo odločitev, povezane s statusom ljubljanskega župana Zorana Jankovića in s programskimi razlikami med strankami prihodnje koalicije. Obenem pa navaja, da odločitev predsednika DL-ja Gregorja Viranta, da v koalicijski pogodbi podpre rešitve, ki jim je sam izrecno nasprotoval, razume kot nezaupnico svojemu delu na finančnem ministrstvu. "Če bi se stranka še vedno imenovala Državljanska lista Gregorja Viranta, bi takoj izstopil tudi iz stranke," piše Šušteršič.

Če vlade ne bi podprli, bi bile po njegovem pisanju kmalu predčasne volitve, DL pa bi nanje odšel "kot stranka, ki je ljudem omogočila, da ponovno odločajo o svojih predstavnikih in pospešijo proces čiščenja slovenske politike". "Vendar v sredo, ko bi lahko z dejanji sledili besedam, za takšno odločitev ni bilo dovolj poguma," opozarja.

Šušteršič še piše, da je DL v zadnjih tednih "s svojim zaletavim in spremenljivim ravnanjem izgubil veliko podpore javnosti". "Postajamo stranka politične preračunljivosti, ki ji njeni partnerji težko zaupajo in katere ravnanja so nepredvidljiva," v odstopni izjavi piše Šušteršič.

V Sloveniji po njegovih navedbah še obstaja prostor za pobude, ki bi zagovarjale vsebino klasičnega liberalizma in iz teh načel iskale odgovore na zdajšnjo družbeno krizo. "Predvsem gre za avtonomnost in odgovornost ljudi kot etično načelo, za ozko omejene pristojnosti oblasti, pravno državo, politično in osebno etiko ter seveda prosto in konkurenčno gospodarstvo," pojasnjuje.

Ljudje, ki v te vrednote verjamejo in "so pripravljeni načela in vsebino postaviti pred kupčkanja, preračunavanja in osebne interese", so po njegovih navedbah tako v DL-ju kot tudi zunaj nje. "Kako in kdaj bo njihova energija prerasla v resno politično silo, je odvisno predvsem od tega, kaj bodo v naslednjih mesecih sami storili za to," v odstopni izjavi še piše nekdanji podpredsednik DL-ja.