Trenutek odločitve: Morten Green (številka 13) je spravil plošček v slovenska vrata. Foto: EPA
Rok Tičar je bil spreten pred danskimi vrati za 1:0. Foto: Reuters
Klemen Pretnar in Robert Kristan ustavljata Kirilla Starkova. Foto: Reuters
Kim Staal
35-letni Kim Staal je izenačil na 1:1. Foto: Reuters
Avstrija
V drugi skupini, ki igra v Helsinkih, si je po zmagi nad Latvijo s 6:3 obstanek najbrž zagotovila Avstrija. Foto: EPA
Danska oddaljila sanje o obstanku med elito

Odločilni gol je v 62. minuti dosegel kapetan Morten Green, ki je po nespretnosti slovenskih branilcev za vrati - Klemen Pretnar mu je plošček podal na palico - iz drugega poskusa ukanil Roberta Kristana.

Slovenci so sicer po zaslugi dvakratnega strelca Roka Tičarja osvojili prvo točko, a ta bo premalo za obstanek med elito svetovnega hokeja, iz katere izpadeta najslabši dve reprezentanci. Če se Slovenija želi izogniti tej usodi, bo morala vsaj še dve točki odščipniti kakšnemu izmed naslednjih nasprotnikov, to je Švici, s katero bo Slovenija igrala v sredo ob 16.15, Češki, Švedski ali Kanadi. Končno razmerje strelov je bilo 25:17 za Dance.

Urbas: Do konca so še štiri tekme
"Vsi fantje smo se srčno borili, a na žalost so oni zmagali. Predvsem tretjo tretjino smo odigrali dobro, pritiskali, imeli priložnosti, toda nismo jih izkoristili. Plošček ni šel noter. Zdaj je, kar je. Oni so bližje obstanku, a do konca so še štiri tekme. Mi gremo vsako tekmo na zmago in kar bo, bo," je v izjavi za Val 202 dejal Jan Urbas.

Gregorc in Tičar poskrbela za slovensko vodstvo
Prva resna priložnost se je ponudila Dancem, saj se je v 2. minuti Mads Christiansen sam znašel pred vratarjem Robertom Kristanom, a je meril mimo vrat. Na drugi strani je Blaž Gregorc s polrazdalje ogrel Simona Nielsena, ki ni imel težav z njegovim strelom. Zato pa je bil Gregorc skupaj z Rokom Tičarjem uspešnejši v 7. minuti, ko je z modre črte sprožil, Tičar pa je pred vrati spremenil smer ploščku in matiral Nielsena. Malo pozneje je nevarno poskusil še Jan Urbas.

Risi so se pametno branili
Sledilo je nekaj nevarnih akcij Dancev, a so se risi dobro in pametno branili. Precej dela so opravili že v srednji tretjini. V 15. minuti je z leve strani poskušal Mads Boedker, v istem napadu še Jesper Jensen, toda Kristan je bil obakrat na mestu. Prva tretjina se je tako končala s slovenskim vodstvom, Danci pa so sprožili strel več proti slovenskim vratom (8:7).

Staal iz težkega položaja izenačil
Slovenci so drugo tretjino začeli z igralcem manj, saj je bil 16 sekund pred koncem prve izključen Žiga Pance. Risi so se ubranili. A že malo pozneje, v 24. minuti, je Danska izenačila. Kim Staal je na desni strani pobegnil slovenski obrambi, nato ustrelil iz težkega položaja, saj ga je Aleš Kranjc oviral, kljub temu pa se je plošček od Kristanove leve drsalke odbil v mrežo.

Tičar po podaji Robarja še enkrat matiral Nielsena
V 29. minuti je bil izključen Patrik Bjorkstrand, tako da je imela Slovenija igralca več. A kmalu bi iz protinapada povedli Danci, saj se je Mikkel Boedker sam znašel pred Kristanom, vendar je njegov poskus ob preigravanju zletel mimo leve vratnice. 11 sekund pred iztekom kazni Bjorkstranda je bil izključen še Morten Madsen, tako da je Slovenija igrala 5 na 3. 11 sekund igre s +2 se je hitro izteklo, Slovenci pa so imeli še vedno prednost igralca več. In to so znali izkoristiti. Mitja Robar je v 35. minuti z leve strani podal v sredino, kamor je vdrsal Tičar in "s prve" poslal plošček za levo vratnico Nielsena. Zares lepa akcija. Tudi po drugi tretjini je bilo razmerje v strelih rahlo v korist Danske (14:13).

Madsen na pravem mestu za 2:2
Danska je na začetku zadnje tretjine pričakovano pritisnila in v 45. minuti prišla do prednosti igralca več, saj je bil izključen Marcel Rodman. Kazalo je že, da se bodo Slovenci ubranili, nato pa je le sedem sekund pred iztekom kazni Rodmanu Morten Madsen odbiti plošček po strelu Staala poslal za hrbet Kristana. Sledilo je napeto nadaljevanje z nekaj (pol)priložnostmi na obeh straneh, vendar se mreži do konca rednega dela nista več zatresli. Razmerje strelov po 60 minutah - 23:17 za Dance. Sledil je podaljšek, v katerem je "črno usodo" za Slovenijo napovedal Madsen, ki je zadel prečko. In res, zadetek Greena je prišel minuto pozneje ...