Jeff Carter je zabil peti gol v končnici, med podajalca zmagovitega gola pa sta se vpisala Dustin Penner in Alec Martinez. Foto: Reuters
Četrti napad New Jerseyja Carter - Gionta - Bernier je v 3. tretjini poskrbel, da se je v Newarku igral še drugi podaljšek v letošnjem finalu Lige NHL. Foto: Reuters

Statistika Anžeta Kopitarja na 2. tekmi: brez točke, +/- 0, strel v, 2 blokirana, 1 mimo, 2 naleta, buliji 11-12 v 33 izmenah za 24:49 igre.

Jonathan Quick
Drugo tekmo sta zaznamovala Jonathan Quick in Drew Doughty. Vratar je ukrotil 32 od 33 strelov ... Foto: Reuters

Mislim, da je bila peklenska bitka. V 1. tretjini smo prevedrili nevihto, zdržali močan forčeking, naredili smo tudi nekaj napak. Naš vratar je ubranil nekaj, kot tudi njihov. Pojdimo, pozno je, moramo domov.

Trener Kraljev Darryl Sutter po tekmi, ko je tudi prosil novinarje, naj spustijo njegove igralce na avtobus in letalo.
Jeff Carter
Prva tekma v Newarku je prinesla podaljšek in zmagoviti gol slovenskega asa, na drugi tekmi se je zgodba ponovila, le da je naslovni junak postal 27-letni Jeff Carter, Kanadčan iz Londona v Ontariu. Foto: Reuters

To je brez dvoma moj najpomembnejši gol v karieri. Prvi gol v podaljških v končnici in tako pomemben za moje moštvo in soigralce ter tudi mene. Ko sem prišel okoli gola, me je plošček našel, malo sem še zadrsal in brez pogleda ustrelil proti golu.

Jeff Carter je potrdil, da je s strelom odločil 2. tekmo finala, ne da bi pogledal proti vratom.
David Clarkson in Jarret Stoll
Le Toronto (leta 1942) in Montreal (1966) sta uspela priti do naslova prvaka, potem ko sta izgubila uvodni tekmi finalne serije na domačem ledu. Foto: Reuters
Kopitar dve zmagi oddaljen od "Staneta"
Kopitar preprečil zmagoviti zadetek New Jerseyja

Tudi druga tekma v Newarku se je po rednem delu končala z 1:1. V četrtek smo čakali do 69. minute na gol "Kopija", tokrat pa je Carter tekmo odločil še pet minut pozneje, potem ko je zabil svoj prvi zmagoviti gol v podaljških v končnici. Jeff Carter je streljal po prodoru, obkrožil gol, pobral lastni odbitek, zadrsal okoli obrambe Vragov in ustrelil na slepo iz sredine, s čimer je ukanil Martina Brodeurja ter zavil Prudential Center v črno.

Na 10 gostovanjih 10 zmag
New Jersey je tako izgubil obe domači tekmi, Los Angeles pa je tudi na desetem letošnjem gostovanju v končnici slavil, od tega nazadnje trikrat zapored v podaljšku. Če prištejemo k temu še dve gostujoči zmagi iz lanske končnice, Kingsi v gosteh niso izgubili že na 12 tekmah "playoff". Serija se zdaj za 3. in 4. tekmo seli na pacifiško obalo ZDA. Kralji in Vragi se bodo naslednjič pomerili v Staples Centru v torek ob 2. uri zjutraj po slovenskem času.

Zgodovina in statistika na strani LA-ja
V bogati zgodovini Lige NHL je uvodni tekmi finala v gosteh dobilo 11 moštev. Med temi je na koncu 9 klubov tudi dvignilo častitljivi Stanleyjev pokal. Izmed 47 moštev, ki so po prvih dveh tekmah v finalu zaostajala z 0:2, se je po preobratu naslova veselila le peterica klubov. Razmerje moči sta v zadnjih letih pokvarila Boston (lani) in Pittsburgh (2009), vendar so prihodnji prvaki uvodni finalni tekmi izgubili v gosteh in ne doma, kar se je po teh dveh podaljških pripetilo New Jerseyju.

Prvič po letu 1951 (Montreal - Toronto) sta sicer uvodni finalni tekmi odločila podaljška. Devilsi so letos v končnici v podaljških tako iztržili 4-3, Kingsi pa so z golom Carterja pri stoodstotnem izkupičku 4-0.

1. tretjina - 0:1 (streli 11:6): Doughty ohladil Vrage
Divji začetek Vragov, ki so pritisnili od prve sekunde, kar jim je hitro prineslo "power-play". V njem pa je znova blestel PK Kraljev, ki so z igralcem manj sprožili dva strela, številčnejši gostitelji pa nobenega. Gostje so se končno postavili po robu agresivnim Devilsom, ki jih je v 8. minuti šokiral Drew Doughty: 1. branilec Kingsov je začel akcijo v svoji obrambni tretjini in se v samostojnem prodoru prebil v napadalno tretjino, kjer je z ostrostrelskim strelom ukanil Martyja Brodeurja za 1:0. V Prudential Centru oz. "Skali" so gostitelji še naprej pritiskali, a mimo Quicka ni šel noben plošček, na drugi strani pa je izjemno priložnost za 2:0 zapravil Richards.

2. tretjina - 0:0 (streli 9:9): Quick v glavah strelcev, Brodeur "lovec"
Drugih 20 minut se je začelo z naletom Dougthyja na kapetana Pariseja. Brodeur je z lovilko imenitno ustavil strel Williamsa ob protinapadu 2 na 1. Sledilo je novo obdobje pritiska New Jerseyja. V drugi polovici tretjine so zapretili tudi gostje, ki so dosegli številčno prednost, a so le še poslabšali katastrofalni odstotek izkoristka PP-ja, pri tem pa se je lepa "shorthanded" priložnost ponudila Zubrusu in Pariseju, a je Quick še pravočasno posredoval. Na drugi strani so Kralji s PK-jem zlahka "ubili" še tretjo izključitev na tekmi. Brodeur je v tem času polovil kar nekaj obetavnih strelov: Fraser, Scuderi, Richards ...

3. tretjina - 1:0 (streli 10:6): Kopi rešil gol v zadnjih sekundah
Trener domačih DeBoer je premešal prve tri napade, znova je združil Pariseja in Kovaljčuka. Trud Devilsov se je obrestoval v 3. minuti, ko je udaril 4. napad. Branilec Marek Židlicky je streljal z modre črte, Ryan Carter pa je spremenil smer ploščka in ga spremenil v poskakujočo "žogico", ki se je izmuznila mimo Quicka za 1:1. To je bil prvi prejeti gol Kraljev v 3. tretjini po sedmih tekmah! Že v naslednjem napadu je Kopitar le za las streljal mimo okvirja vrat. Sledilo je kar nekaj priložnosti za Vrage, ki so po izenačenju prevzeli pobudo, a tudi Kralji niso ostali brez svojih strelov. Sledil je napet zaključek tretjine: najprej je bil izključen Zubrus, po minuti pa Doughty, s čimer so Devilsi prišli do PP-ja v zadnji minuti. Po napaki kapetana Browna je iz bližine sprožil Kovaljčuk, a je Kopitar s palico preusmeril plošček v prečko in rešil Kingse pred porazom.

1. podaljšek - 0:1 (streli 3:11): Potrpežljivi Carter ukanil Brodeurja
Divji ritem za podaljšek, priložnosti na obeh straneh, a streli predvsem Kraljev. Doughty je v 3. minuti dodatka že premagal razpoloženega Brodeurja, a se je plošček odkotalil mimo vrat. Po uvodnem pritisku gostov so do svojih strelov prišli tudi gostitelji. Sledil je nov juriš Kraljev, ki so v podaljšku nadstreljali gostitelje z 11:3. Usodni udarec Devilsom je zadal Jeff Carter, ki je po uvodnem strelu obkrožil gol in celotno obrambo, pobral lastni odbitek ter z natančnim strelom našel pot v mrežo za 1:2.

Finale Stanleyjevega pokala 2012 "v živo" spremljajte tudi na MMC-ju, kjer lahko s komentiranjem preganjate morebitno zaspanost in delite svoje mnenje o dogajanju na ledu. Za kakšno zanimivost ali vprašanje pa spremljajte tudi "čivke" @lavkeri in @duledoz oz. oznako #stane.

FINALE STANLEYJEVEGA POKALA

2. tekma:

NEW JERSEY (6) - LOS ANGELES (8) - 0:2
1:2 (0:1, 0:0, 1:0)
Carter 43.; Doughty 8., Carter 74.
Obrambe: Brodeur 30; Quick 32.

New Jersey (goli+podaje/ubranjeni streli; prejeti goli)

Vratar: Martin Brodeur (92,4 %; 2,00 GAA)

1. par: Bryce Salvador (3+8) - Marek Židlicky (1+8)
2. par: Andy Greene (0+1) - Mark Fayne (0+3)
3. par: Anton Volčenkov (1+1) - Peter Harrold (0+4)

1. napad: Zach Parise (7+7) - Travis Zajac (7+5) - Dainius Zubrus (3+6)
2. napad: Aleksej Ponikarovski (1+5) - Adam Henrique (3+8) - Ilja Kovaljčuk (7+11)
3. napad: Patrik Eliaš (4+3) - Jacob Josefson (0+1) - David Clarkson (3+8)
4. napad: Ryan Carter (5+2) - Stephen Gionta (3+4) - Steve Bernier (2+5)

Los Angeles (goli+podaje/ubranjeni streli; prejeti goli)

Vratar: Jonathan Quick (94,7 %; 1,44 GAA)

1. par: Rob Scuderi (0+1) - Drew Doughty (3+9)
2. par: Willie Mitchell (1+1) - Slava Vojnov (1+2)
3. par: Alec Martinez (0+2) - Matt Greene (1+3)

1. napad: Dustin Brown (7+9) - Anže Kopitar (7+9) - Justin Williams (2+10)
2. napad: Dustin Penner (3+8) - Mike Richards (4+7) - Jeff Carter (5+5)
3. napad: Dwight King (5+0) - Jarret Stoll (2+2) - Trevor Lewis (1+5)
4. napad: Brad Richardson (1+0) - Colin Fraser (1+1) - Jordan Nolan (1+1)

4. tekma, četrtek ob 2.00:

V odebeljenem tisku izid serije. Termini morebitnih tekem: 5. tekma - 9. junija, 6. tekma - 11. junija in 7. tekma - 13. junija. Igrajo na 4 zmage po sistemu 2-2-1-1-1.