Alberto Contador je tudi na zadnji tritedenski dirki v karieri prišel do etapne zmage. Foto: EPA
Alberto Contador
"El Pistolero" je za 20 sekund zgrešil zmagovalni oder v skupnem seštevku. Foto: EPA
Chris Froome
Chris Froome je nasmejan prečkal ciljno črto po brutalni zadnji gorski etapi. Foto: EPA
Contador dobil kraljevsko etapo Vuelte

Drugo mesto na predzadnji etapo je zasedel Nizozemec Wouter Poels, ki je glavni pomočnik Frooma. Britanec je pripeljal v cilj tik za njim, zaostala sta 17 sekund.

Ciljni vzpon na Angliru je bil najtežji na letošnji Dirki po Španiji. Dolg je bil 12,5 km s povprečnim naklonom 9,8 odstotka. Znamenit je odsek Cuena les Cabres, saj ima kar 23,6-odstoten naklon, dolg pa je 800 metrov. Contador je ob pomoči fanatičnih navijačev uspel zadržati prednost pred zasledovalci, večino strmega klanca je prevozil v stoječem položaju in spomnil na zlato obdobje v svoji karieri. Za preboj na zmagovalni oder v skupnem seštevku mu je zmanjkalo 20 sekund.
Odločitev o etapnem zmagovalcu je padla na zadnjem vzponu na 1560 m visoki Angliru. Najbolje je kazalo Poljaku Tomaszu Marczynskemu, a ga je manjša skupina - v njej je bil tudi trikratni zmagovalec Vuelte Contador - ujela osem kilometrov pred ciljem, dobrih pet km pred vrhom pa je "El Pistolero" ostal sam in imel minuto prednosti pred skupino favoritov.

Froome je pred nedeljsko, zadnjo etapo od Arroyomolinosa do Madrida v dolžini 117,6 km še povečal vodstvo v skupni razvrstitvi. Drugouvrščeni Italijan Vincenzo Nibali zdaj zaostaja dve minuti in 15 sekund. Ilnur Zakarin se je prebil na tretje mesto, Wilco Kelderman pa je s tretjega padel na peto mesto.

Želel si je končati na stopničkah
"Moja želja je bila, da Dirko po Španiji končam na stopničkah, a očitno se bom moral zadovoljiti s končnim četrtim mestom. Že zjutraj sem se odlično počutil in si rekel, da je pravšnji trenutek za mojo etapno zmago. Na njej sem dal vse od sebe, navkljub zahtevnemu vzponu pa sem imel dovolj časa za uživanje. Vesel sem današnje zmage v Asturiji, na lepši način zares ne bi mogel končati svoje kolesarske poti," je bil nasmejan Contador.

Froome vesel, da je Contador končal v slogu zmagovalca
S širokim nasmehom je v cilj prišel tudi Froome: "Počutim se izjemno, po Touru se mi nasmiha nova velika končna zmaga na tritedenski dirki. Na zadnjem vzponu je bilo zelo težko, skupaj s Wouterjem sva se trudila ujeti Alberta, a ta je bil danes premočan. Vesel sem, da je svojo bogato kariero končal v slogu zmagovalca, to si je zares zaslužil."

Od treh slovenskih kolesarjev je bil najboljši Jan Polanc (UAE Emirates), ki je za zmagovalcem zaostal sedem minut in 43 sekund in osvojil 32. mesto. Njegov moštveni kolega Matej Mohorič (+11:23) je osvojil 47., Domen Novak (Bahrain-Merida) pa 122. mesto (+23:27). V skupni razvrstitvi je Mohorič na 30. mestu (+1:31:24), Polanc na 38. (+1:52:00), Novak pa na 107. mestu (+3:51:51).