Floyd Landis je kar 125 km prevozil sam in je znova prvi favorit za skupno zmago. Foto: Reuters
Oscar Pereiro
Oscar Pereiro ostaja v rumenem, na kronometru pa ga čaka misija nemogoče. Foto: EPA
Floyd Landis
Landis tudi na vzponu na strmi Joux Plane ni popustil. Foto: EPA
Carlos Sastre
Carlos Sastre je z odličnimi vožnjami v Alpah znižal zaostanek za Pereirom na 13 sekund. Foto: EPA

Američan je zadnjo etapo alpske trilogije dobil po samostojni vožnji prek prelazov Saises, Aravis, Colombiere, Chatillon sur Cluses in Joux Plane. To je bila njegova prva etapna zmaga na Dirki po Franciji. Na začetku etape je pobegnilo 11 kolesarjev, potem pa se je Landis po 73 km odločil za silovit napad.

Neusklajenost v glavnini
V glavnini ekipa Caisse d'Epargne ni uspela znižati ogromnega zaostanka, nekaj časa je celo kazalo, da bo Landis oblekel rumeno majico, saj je imel že več kot 9 minut naskoka. Šele pred zadnjim vzponom ekstra kategorije na zelo strmi prelaz Joux Plane (1.691 m; 8,5-odstoten povprečni naklon) sta ekipi CSC in T-Mobile začeli narekovati ritem. Razlika je skopnela na 6 minut in 15 sekund.

Valjavec zasedel 14. mesto
Takoj na začetku zadnjega vzpona je napadel Carlos Sastre, ki je želel znižati zaostanek za Landisom in pridobiti v primerjavi z Oscarjem Pererirom. Špancu so sledili Christophe Moreau, Damiano Cunego, Denis Menčov in Cadel Evans, a sta zadnja omenjena omagala in se kmalu pridružila skupini okoli rumene majice. V tej skupini je vozil tudi Tadej Valjavec, ki je zasedel odlično 14. mesto in je skupno 16. V Parizu bo tako gladko izboljšal najboljšo uvrstitev (32. mesto) Primoža Čerina iz leta 1986.

"V sredo sem imel zelo slab dan. To se je zgodilo ob najbolj neprimernem trenutku. Vedel sem, da moram napasti, nisem pa si mislil, da bom znova v igri za skupno zmago. Zdaj zares vem, da lahko v Parizu oblečem rumeno majico," je povedal Landis. "Moja velika želja je zmaga na Touru. Ker sem imel slab dan, sem pač moral nadomestiti zamujeno. Včeraj sem moštvenim kolegom povedal, da si bo moral skupni zmagovalec zares trdo prigarati zmago. Zelo sem samozavesten pred kronometrom." je še dodal Američan.

Le pol minute med prvimi tremi
Tudi v vratolomnem spustu v Morzine Landis ni popustil. V cilju je imel 5 minut in 42 sekund naskoka pred Sastrejem. Prvič v zgodovini se je zgodilo, da je pred odločilnim sobotnim kronometrom (57 km) razlika med prvimi tremi kolesarji le 30 sekund. Landis je spet prvi favorit, saj je na prvem kronometru Toura (52 km) prehitel Sastreja za minuto in 27 sekund, Pereira pa skoraj za dve minuti. "Landis je odpeljal senzacionalno. Zasluži si same pohvale. Že na prvem klancu je poletel kot orel. Vsi smo obnemeli," je dejal drugouvrščeni Sastre.
17. etapa:
St. Jean de Maurienne-Morzine, 200 km:
1. F. LANDIS ZDA 5:23:36 2. C. SASTRE ŠPA +5:42 3. C. MOREAU FRA 5:58 4. D. CUNEGO ITA 6:40 5. M. BOOGERD NIZ 7:08 6. F. SCHLECK LUK 7:08 7. O. PEREIRO ŠPA 7:08 8. A. KLÖDEN NEM 7:08 9. H. ZUBELDIA ŠPA 7:08 10. C. EVANS AVS 7:20 11. M. RASMUSSEN DAN 7:24 12. D. MENČOV RUS 7:24 13. P. SINKEWITZ NEM 7:24 14. T. VALJAVEC SLO 8:37 73. M. MUGERLI SLO 52:02
Skupni vrstni red po 17. etapi: 1. O. PEREIRO ŠPA 80:08:49 2. C. SASTRE ŠPA +0:12 3. F. LANDIS ZDA 0:30 4. A. KLÖDEN NEM 2:29 5. C. EVANS AVS 3:08 6. D. MENČOV RUS 4:14 7. C. DESSEL FRA 4:24 8. C. MOREAU FRA 5:45 9. H. ZUBELDIA ŠPA 8:16 10. M. ROGERS AVS 12:13 11. F. SCHLECK LUK 13:48 12. M. BOOGERD NIZ 13:52 13. P. CAUCCHIOLI ITA 15:46 14. D. CUNEGO ITA 17:18 15. M. FOTHEN NEM 17:23 16. T. VALJAVEC SLO 20:50