Četverica iz tako imenovane velike šesterice kolesarskih superzvezdnikov je trenutno poškodovana, za tolažbo se za konec sezone klasik napoveduje vsaj drugo soočenje Pogačar-van der Poel. V nasprotju s Sanremom je v Ardenih prednost domačega terena na strani Slovenca. Foto: EPA

Kakšne posledice bo nesrečni padec treh kapetanov imel na predvideni četveroboj na poletni Dirki po Franciji, se še ne ve točno.

Imajo pa poškodbe in odstopi trojice Jonas Vingegaard, Remco Evenepoel in Primož Roglič posledice na trenutni lestvici Mednarodne kolesarske zveze. Vingegaard je od lanskih 575 točk lahko ubranil zgolj 15 točk, Evenepoel jih je k seštevku točk iz zadnjih 51 tednov dodal 20, Roglič pa 50.

Pogačar vodi vse od 28. septembra 2021

Posledično so karte premešane in številka ena ostaja v lasti Tadeja Pogačarja, tudi ko se mu bo čez teden dni črtalo 500 točk za lansko zmago na dirki Amstel Gold, ki jo letos izpušča. Po brisanju 400 točk za Valonsko puščico bo nato razplet ardenskega spomenika odločal, ali bo Pogačar nadaljeval z rekordnim nizom v vlogi prvega kolesarja sveta. Trenutno je Pogi številka ena že vse od 28. septembra 2021 oziroma 133 tednov zapored in skupno v karieri 143 tednov.

Po preračunu bo moral Pogačar 110. dirko Liège–Bastogne–Liège končati vsaj na sedmem mestu, da bo z 240 točkami ohranil prvo mesto pred Vingegaardom tudi po koncu spomladanskih klasik.

As: Vingegaard operiran v Vitorii

Španski mediji poročajo o Vingegaardovi operaciji in sklepajo, da bo okrevanje nadaljeval v Vitorii. Sama nizozemska ekipa je poudarila, da trenutno Danec lahko razmišlja le o zdravju, ne pa, ali bo pripravljen za tretji zaporedni naskok na rumeno majico Dirke po Franciji. Foto: ASO

Vingegaard se trenutno še naprej zdravi v Vitorii, kjer so ga po pisanju španskega športnega dnevnika As v ponedeljek operirali, medtem ko se čaka na novo sporočilo ekipe Visma Lease a Bike. Glavno vprašanje naslednjih dni in tednov bo, ali se Danec lahko realno pripravi dovolj dobro, da bi od Firenc do Nice branil rumeno majico zmagovalca Dirke po Franciji.

Svetovni prvak na Amstel in Liège

Ob poškodovani četverici izmed velike šesterice se mora kolesarska javnost zadovoljiti z otipljivim in bližnjim srečanjem preostale zdrave dvojice. Po veličastni zmagi na letošnji Dirki Pariz–Roubaix je Mathieu van der Poel potrdil, da gre v nedeljo na največjo dirko na Nizozemskem, kjer je leta 2019 slavil svojo prvo veliko zmago na cesti, nato pa se bo podal tudi na LBL, kjer ga čaka Pogačar.

Van der Poel je doslej le enkrat dirkal na ardenskem spomeniku, kjer je leta 2020 ob zgodovinskem uspehu Slovencev dobil sprint prve zasledovalne skupine. Končno šesto mesto je osvojil z zaostankom le 14 sekund za peterico, v kateri je Liège osvojil Roglič, Pogačar je bil tretji, Mohorič pa četrti.

10. na Milano–Sanremo, zmaga na E3, drugi na Gent–Wevelgem, zmaga na Dirki po Flandriji in zmaga na Dirki Pariz–Roubaix. Zdaj ga to nedeljo čaka dirka Amstel Gold, naslednjo nedeljo pa Liège–Bastogne–Liège. Foto: EPA

Prvi po Merckxu z dvema spomenikoma v zaporednih letih

Svetovni prvak je velemojster petih največjih enodnevnih dirk: v karieri je 17-krat nastopil na spomenikih in zgolj enkrat je končal zunaj deseterice (13. na Milano–Sanremo 2020). Kar 10-krat je stopil na zmagovalni oder, pri čemer je kar šestkrat zmagal. Tako letos kot lani je Mathieu van der Poel osvojil po dva spomenika, dosežek, kakršnega ni bilo vse od Eddyja Merckxa (1971–1973).

Nekaj podobnega si najbrž želi tudi Pogačar, ki po tretjem mestu na letošnjem Milano–Sanremo zdaj cilja na drugo slavje v Liègu, nato bo ob koncu sezone skušal četrtič zapored osvojiti Lombardijo.

MvdP – Pogi: zdaj 6:5

Na enodnevnih dirkah sta van der Poel in Pogačar do zdaj dirkala 13-krat: devetkrat je bil boljši Nizozemec, sedemkrat pa Slovenec. A pri tem je prvi slavil šest zmag, drugi pa le eno – lani na Dirki po Flandriji. Foto: AP

A Liège–Bastogne–Liège je sladko-grenka dirka za Pogačarja. Na krstnem nastopu 2019 je že navdušil ekipo UAE Emirates z 18. mestom, kar pa je zdaj njegova najslabša uvrstitev na spomenikih. Če odštejemo lanski LBL, ko je padel zaradi padca kolesarja tik pred njim (dvojni defekt Honoreja zaradi razpoke na cestišču) in si zlomil zapestje, je na zadnjih 10 klasikah Pogačar vedno končal med peterico. Če bo nadaljeval tradicijo, bo ubranil vodilno mesto na UCI-lestvici, a v ospredju bo njegov dvoboj z van der Poelom. S Flandrijo in Dirko Pariz–Roubaix zdaj Nizozemec vodi po številu spomenikov s 6:5.

V Ardenih bodo vloge sicer zamenjane: ob odsotnosti dvakratnega branilca naslova Evenepoela in najbrž brez Rogliča bo nesporni favorit za zmago Pogačar, kar je kljub neugodnemu terenu lahko voda na van der Poelov mlin.