Pogačar na prvih dirkah po prostem poletju običajno ni blestel. Lani je bil 89. na VN Bretanje, predlani pa je odstopil. Obakrat je šlo za enodnevno dirko po enomesečnem predahu, kolikor si je vzel prosto tudi tokrat po SP-ju v Glasgowu. Foto: Reuters

95. dirko Po Toskani je odločil drugi vzpon na Monte Serro (9,3 km s 6,6 %). Dober kilometer pod vrhom je Pavel Sivakov pritisnil, Richard Carapaz mu je lahko sledil, Tadej Pogačar pa ne.

Zatem je Pogačar z ekipnim sotekmovalcem Felixom Grossschartnerjem skušal ujeti vodilni dvojec, a je slovenski šampion ostal brez pijače in v vročem vremenu se je moral vrniti do ekipnega vozila. Na koncu je za tolažbo Pogačar dobil sprint trojice za četrto mesto, kjer je slovenski državni prvak ukanil zmagovalca letošnje Dirke po Sloveniji Filippa Zano in ekipnega sotekmovalca Davideja Formola. Tretje mesto je za UAE Emirates osvojil Avstrijec Grossschartner.

Dvoboj za zmago je odločil napad ruskega Francoza dober kilometer pred ciljem. Sivakov se je s pospeškom znebil Carapaza in v Pontederi slavil svojo peto zmago kariero, prvo na enodnevnih dirkah. Sivakov bo sicer prihodnjo sezono Pogačarjev pomočnik, saj je podpisal pogodbo z UAE Emirates.

Na tradicionalni dirki je v dresu emiratov debitiral Gal Glivar, ki kot vajenc kolesari preostanek sezone v vodilni ekipi svetovne serije. Mladi Novomeščan sicer dirke Po Toskani ni dokončal.

Pogačarja že v četrtek čaka nov izziv – 71. Coppa Sabatini. Obe dirki sta prvi pripravljalni na glavni cilj jeseni – spomenik Po Lombardiji, kjer brani lansko in predlansko zmago.