Nebojša Joksimović, ki je bil po odpovedi Bena Udriha vpoklican dodatno, je za zdaj upravičil zaupanje. Foto: Aleš Fevžer
Uroš Slokar
Prvič je bil kapetan Uroš Slokar. Slovenija je sicer z dvema zmagama osvojila turnir Generali, za MVP-ja pa je bil izbran Gašper Vidmar. Foto: Aleš Fevžer
Goran Dragić
Goran Dragić še celi petkovo poškodbo. Ob njem so manjkali tudi Jaka Lakovič, Boštjan Nachbar in Jaka Brodnik, ki kot prvi zapušča priprave. Prve minute pa je proti Makedoniji odigral Mirza Begić, ki je izpustil tekmo proti Ukrajini. Foto: MMC RTV SLO
Pipan bo imel zelo naporno poletje
Slovenski košarkarji odpravili Makedonce

ezentantov v 1. polčasu, a z boljšo igro v 2. delu je Slovenija le ugnala Makedonijo (63:54).

Slovenci so pred polno dvorano v Litiji slabo začeli. V nasprotju s prvo tekmo v Domžalah, ko so se pomerili z Ukrajino, so bili tokrat nerazpoloženi pri metu, tudi borbenost v obrambi ni bila na isti ravni kot v petek, a se je v drugem polčasu pristop spremenil. Slovenci so predvsem strnili vrste v obrambi in z agresivno igro dopustili Makedoncem, ki so v soboto morali priznati premoč Ukrajini (69:60), v zadnji četrtini vsega točko. Tekma je bila odigrana v veliki vročini, nekateri so razmere v dvorani primerjali kar s savno, že pred tekmo pa je Maljković v šali dejal, da je govoril z Makedonci, ki doma nimajo v dvoranah klime in če bi igrali v dvorani s klimo, bi se tako verjetno kar prehladili.

Vrsta Aleša Pipana je igrala zelo oslabljena, saj je nastopila brez, poleg Vlada Ilievskega, še dveh ključnih mož novopečenega NBA-jevca Pera Antića in sijajnega Američana Boja McCalebba. Odsotnost glavnih nosilcev se pri Makedoniji, ki je v Litvi zasedla četrto mesto, prav tako tedaj pa neuspešno začela priprave na Eurobasket, ko je izgubila prijateljsko proti Sloveniji in na turnirju Ex-Yu celo zasedla zadnje mesto, še posebej pozna, saj so ti trije na zadnjem prvenstvu igrali praktično po cele tekme.

Makedonija znova kandidat za visoka mesta
Maljković verjame, da bo Makedonija znova zelo nevarna: "Boljše in bolj talentirane ekipe od nas ne morejo z odnosom iz prvega polčasa igrati košarko. Nismo začeli v peti prestavi, ampak v tretji. Ekipa, kot je Makeodnija, ki zna igrati košarko, je zelo kakovostna. Z Antićem in McCalebbom bo ta ekpa zelo nevarna in pripravljena, da lahko premaga vsakega. V drugem polčasu smo spremenili obrambo po pick'n'rollu. Bili smo bolj agresivni. Še naprej smo imeli težave s prostimi meti. Preveč smo jih zgrešili. To pove, da psihološko ekipa ni bila pripravljena na tekmo. V rokah sem imel večje ekipe, kot je slovenska reprezentanca, pa na ta način niso mogle igrati. Pri košarki je tako kot pri golfu in tenisu na primer potrebna popolna osredotočenost. Če imaš v glavni le malo, kar te dekoncentrira, ne moreš igrati. V drugem polčasu smo zaradi večjega izbora igralcev in boljše telesne priprave, saj so Makedoncipozneje začeli priprave, dobili tekmo."

"Dobro delamo. Nismo pa kompletni. Upam, da bomo v Zrečah že. Lakovič se po novih informacijah bolje počuti. Rešili bomo probleme in se osredotočili na delo. Čakajo nas bolj kakovostne ekipe, kot sta bili Ukrajina in Makedonija. Čakajo nas Latvija, Srbija in Turčija. Pristop v drugem delu proti Makedoniji je bil pravi," je o prvem tednu priprav in prvih dveh srečanjih še povedal selektor, ki se je po prvem tednu priprav zahvalil Jaki Brodniku.

Manjkal tudi Goran Dragić
Tokrat je bil kapetan Uroš Slokar, ki podobno kot prvi kapetan Jaka Lakovič in Goran Dragić, ki je kapetanski trak nosil v petek, še ni izpustil nobene reprezentančne akcije. Starejši izmed bratov Dragić je tokrat dobil počitek. Eden izmed razlogov je celjenje arkade, ki jo je razbil v petek, drugi pa, da je v Slovenijo pripotoval njegov osebni trener iz Phoenixa in po dogovoru s klubom bo 'Gogi' z njim opravil nekaj treningov. Tako je treniral v Domžalah, izbrana vrsta pa se je pripravljala na Ježici.

Dobro je ob odsotnosti obeh glavnih organizatorjev igre odigral Nebojša Joksimović, ki sicer primarno igra na položaju branilca strelca. Z 11 točkami je bil skupaj z Zoranom Dragićem prvi strelec Slovenije, z vlogo 'playa' pa 'Joksa' nima težav: "Zadnji dve tekmi, ko sem bil sam na 'playu', je bilo zame novost. Vedno sem igral s klasičnim organizatorjem igre, jaz pa sem bil 'backup' na poziciji dve. S te pozicije sem igral kot organizator igre. Da bi bil pa sam organizator igre, pa res že dolgo ne. Si pomagamo. Zdaj, ko ni bilo Lakoviča in Gorana Dragića, sva s Prepeličem kar dobro sodelovala."

Košarkarji so se borili tudi z žogami
"Razmere so bile kar težke. Imeli smo mokre dlani. Z žogo je bila praktično bitka pri vsakem preigravanju. Žoge so drsele. So nove in ni pravega oprijema," je nad težkimi pogoji potarnal Joksimović in dodal: "Mislim, da je Makedonija povsem drugačen nasprotnik kot Ukrajina. Gre za bolj izkušene igralce in tudi taktično se mi zdi, da so bolje podkovani. V prvem polčasu smo imeli kar nekaj težav. Nismo funkcionirali kot na prvi tekmi. To se bo dogajalo. Za to pa so pripravljalne tekme. Moramo videti, kje smo. Dobre stvari moramo zadržati, slabe pa čim prej odpraviti in nato tempirati formo za prvenstvo."