Dylan Page je bil s 17 točkami (met za tri: 3/5) najučinkovitejši igralec tekme. Foto: Simon Maljevac
Sašo Filipovski
Sašo Filipovski je pred začetkom Evrolige poudarjal, naj navijači ne zahtevajo preveč, toda že po prvem krogu ima ekipa toliko zmag kot v vsej lanski sezoni (ena zmaga v desetih tekmah). Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Zoran Planinić
Zoran Planinić je bil s 17 točkami prvi strelec Himkija, ki v Carigradu ni imel možnosti proti Fenerbahčeju, naslednjemu tekmecu Uniona Olimpije. Emir Preldžić je za turško ekipo dosegel 20 točk. Foto: EPA
Marques Green
Zagrebška Cedevita, ki jo vodi slovenski selektor Božidar Maljković, je bila na svoji prvi tekmi v Evroligi povsem nemočna v Kaunasu pri Žalgirisu. Zatajil je zlasti Marques Green, ki ni dosegel niti točke. V 22 minutah je zgrešil vseh šest metov iz igre. Foto: EPA

Že deset let se Olimpija s prvega gostovanja sezone Evrolige ni vrnila z zmago, tokrat pa ji je to uspelo pri vročem moštvu, ki je letos dobilo vseh sedem prvenstvenih tekem in osvojilo tudi italijanski superpokal. V izjemno izenačeni tekmi je imela ljubljanska ekipa večinoma minimalno prednost in je v 35. minuti vodila le za točko, odločilne pa so bile štiri trojke v zadnjih treh minutah in pol.

Page prvi strelec, Salin MVP, odličen tudi Baynes
Potop Cantuja je napovedal Dylan Page (s 17 točkami prvi strelec tekme), nato je bil z osmih metrov uspešen Klemen Prepelič, na koncu pa je koš Cantuja prerešetal še MVP tekme Sasu Salin. Odlično je kljub poškodbi igral center Aron Baynes (16 točk in 12 skokov), ki je zlasti v prvem polčasu držal ravnovesje. Olimpiji bi lahko očitali le preveliko število izgubljenih žog, sicer pa je bila igra zelo borbena in zrela, najpomembneje pa je, da so igralci v odločilnih trenutkih pokazali pogum.

Sašo Filipovski, trener Uniona Olimpije: "Igrali smo zelo borbeno, čvrsto in pametno. Zaslužena zmaga pa ničesar ne spreminja. Fantom nočem nalagati bremena, saj že brez tega delajo napake. Na naslednji tekmi (19. oktober, Fenerbahče) bi nam polne Stožice veliko pomenile, saj bi to mojim igralcem dalo krila."

Prva četrtina (17:20): razpoloženi centri
Začetna postava Olimpije: Waters, Blažič, Salin, Baynes, Page. Dve minuti in 44 sekund je bilo treba čakati na prvi točki Olimpije (Aron Baynes), vendar je tudi Cantu začel nervozno. Dylan Page je Olimpiji s trojko priboril prvo vodstvo (4:7). Sledile so izenačene minute, nato pa je razpoloženima Pageu in Baynesu (sedem točk in pet skokov v prvi četrtini) na pomoč priskočil še en visoki igralec Dražen Bubnić ter povišal prednost na 12:18.

Druga četrtina (23:21): Salin zadel s sireno
Cantu je z agresivno obrambo in s štirimi zaporednimi točkami povedel. Ker je šel Baynes na klop, je bilo nekaj prepiha pod košem, vendar Cantu kljub slabši Olimpijini igri ni pobegnil. Še več, po trojkah Rannikka in Blažiča je Olimpija spet prevzela pobudo in sredi druge četrtine povedla s 30:35. Z delnim izidom 6:0 je italijanska ekipa spet zagrozila, nato pa je strelski šov nadaljeval Baynes (11 točk do odmora). Zadnji napad v prvem polčasu je imela Union Olimpija, ob zvoku sirene je zadel Salin za 40:41.

Tretja četrtina (13:18): Olimpija povedla za šest
Salin je drugi polčas začel tako, kot je končal prvega - z dvema točkama. Markoišvili je s trojko popeljal Cantu v vodstvo s 47:45. Za hip je kazalo, da Olimpija popušča, toda s tremi zaporednimi uspešnimi in tudi domiselnimi napadi so zmaji spet bruhali ogenj. Cantu je v zadnjih treh minutah in pol tretje četrtine dosegel le dve točki, delal je začetniške napake, kar so slovenski podprvaki izkoristili in povedli za šest točk.

Zadnja četrtina (18:23): trojke padale od vsepovsod
Cantu je z igro pod koš izničil vso Olimpijino prednost (61:61), Jaka Blažič pa je z lepim prodorom pod koš ustavil njegov nalet. Olimpija je še naprej držala minimalno prednost, čeprav se je razigral Pietro Aradori (osem točk v zadnji četrtini). Tri minute pred koncem je dragoceno trojko zadel Page (66:70), minuto pozneje pa je drzno trojko z osmih metrov zadel še Prepelič (67:74). Cantu je od daleč dvakrat prerešetal še Salin in vse je bilo odločeno.