LeBron James se je prvič v karieri veselil zmage v finalu Lige NBA. Foto: EPA
Udonis Haslem je odlično pokrival Dirka Nowitzkega. Foto: EPA
Dwyane Wade
Dwyane Wade je 22 točkam dodal kar 10 skokov. Pod obema obročema je bil Miami precej boljši. Foto: EPA
Jose Juan Barea in Mario Chalmers
Jose Juan Barea je s hitrimi prodori vnesel zmedo v obrambo Miamija, a Portoričan je zgrešil kar nekaj metov iz ugodnih položajev. Foto: EPA
Pat Riley
Predsednik Miamija Pat Riley si je tekmo ogledal v družbi svoje žene. Foto: Reuters
American Airlines Arena
Vzdušje v American Airlines Areni je bilo odlično že na predstavitvi igralcev. Foto: EPA

Prva tekma finala ni navdušila, obe ekipi sta naredili preveč napak, vojno živcev v drugem delu pa so dobili Heati. James je prispeval 24 točk, zadel je štiri trojke iz petih poskusov. Wade je dodal 22 točk in 10 skokov. Veliki trio Miamija je skupaj dosegel kar 65 točk. Najboljši strelec tekme je bil Dirk Nowitzki s 27 točkami, Nemec je zadel vseh 12 prostih metov, iz igre pa je zgrešil enajst metov. Klop Dallasa je popolnoma odpovedala, Miami je dobil bitko rezervistov s 27:17, skok pa s 46:36.
Kidd izničil začetni zalet Miamija
Srečanje se je začelo zelo nervozno, z veliko napakami na obeh straneh. Heati so povedli z 10:5 ob prvi minuti odmora, ko je James zadel ob prekršku Nowitzkega. LeBron je dosegel šest, Chris Bosh pa štiri točke za uvodno vodstvo. Jason Kidd je z dvema zaporednima trojkama znižal na 13:11, nato pa je bil izza črte uspešen še Jason Terry in Mavsi so po 12 minutah vodili s 17:16. V prvi četrtini sta obe ekipi iz igre metali le 28,6-odstotno.
Z vstopom Joseja Juana Baree je igra Dallasa postala precej hitrejša, žoga je dobro krožila in hitro se je našel odprt igralec. Pri gostiteljih sta za tri točke zadela Mike Miller in Wade, Mario Chalmers pa je bil kar trikrat natančen izza črte. V obrambni bitki so Mavericksi na odmor odšli s točko naskoka (43:44). Največ točk sta v prvem delu dosegla Nowitzki in Bosh (oba po 13).
Dallas ekspresno zapravil osem točk prednosti
Drugi del so gostje začeli s serijo 7:0 in si priigrali najvišjo prednost na tekmi (43:51), Shawn Marion in Nowitzki sta zadela z bližine, DeShawn Stevenson pa je bil natančen izza črte. Erik Spoelstra je vzel minuto odmora in posebej opozarjal na napake v obrambi. Wade je hitro dosegel štiri točke, James pa je s trojko ujel priključek (51:53). Obramba Heatov je bila vse boljša, Nowitzki je metal iz neizdelanih položajev. Za preobrat je v zadnji minuti in pol z dvema trojkama poskrbel James. Ob sireni je spektakularno zadel z desne strani za 65:61.
Heati mirno odigrali končnico
V zadnji četrtini je Miami držal prednost okoli petih točk. V ključnih trenutkih sta stvari v svoje roke vzela Wade in James. "Flash" je tri minute pred koncem s trojko prelomil tekmo (82:73). V naslednji akciji je LeBron s silovitim zabijanjem ob prekršku Mariona že nakazal obrise zmage (85:75). Po štirih zaporednih točkah Nowitzkega se je prednost Miamija znižala na 85:79 minuto in pol pred koncem, a je Chalmers zadel dva prosta meta, Bosh pa je z zabijanjem dvignil American Airlines Areno na noge.
"Vse zadnje tekme smo dobili po zaslugi obrambe, nadaljevati moramo v tem slogu. Tudi če nam igra v napadu ne steče, ne smemo biti preveč razočarani. V drugem polčasu smo odlično pobirali skoke, imeli so le eno priložnost v napadu," je bil zadovoljen Wade, ki je bil pred petimi leti MVP finala.
"Zelo slabo smo metali iz igre (37,3-odstotno), posebej boleče je, da smo izgubili skok za deset. Tako ne bomo dobili nobene tekme. Miami je igral odlično obrambo, a to smo pričakovali. Obeta se serija z malo koši," je dejal trener Dallasa Rick Carlisle.
Heati doma ostajajo neporaženi
Miami je dobil vseh devet domačih tekem v letošnji končnici, Dallas pa je v gosteh izgubil prvič po petih zaporednih zmagah. To je bila že peta zaporedna zmaga Heatov nad Mavericksi v končnici, v finalu leta 2006 so se vrnili po zaostanku z 0:2 v zmagah in osvojili edini naslov v 23-letni zgodovini kluba.