Bryant Dunston bo ob morebitnem sodelovanju v reprezentanci eden redkih slovenskih košarkarjev z naslovom državnega prvaka. Foto: EPA
Juan Carlos Navarro
Juan Carlos Navarro je odločil polfinale španskega prvenstva. Foto: EPA
Jaka Blažič, Edo Murić
V srbskem finalu sta Zvezda in Partizan. Edo Murić pri črno-belih manjka zaradi poškodbe, na drugi strani pa Jaka Blažič igra zelo malo. Foto: Liga ABA

a Panathinaikos. Zadnjo tekmo so dobili s 93:74.

Rdeči so prvič v zgodovini mestnega tekmeca premagali z metlo. Na tretji tekmi so gostitelji v svoji dvorani Miru in prijateljstva ves čas imeli nadzor nad potekom obračuna in zmaga nikoli ni bila ogrožena. Že nekaj minut pred koncem se je v Pireju začelo veliko slavje, ko so navijači konec prvenstva pričakali s številnimi rdečimi baklami. Vassilis Spanoulis je bil s 23 točkami prvi strelec srečanja, Bryant Dunston, ki utegne obleči dres slovenske reprezentance, pa je z dvojnim dvojčkom blestel na prvi tekmi serije, tokrat pa je v 13 minutah vpisal pet točk.

Olympiacos je slavil 11. naslov, s čimer je zdaj sam drugi najuspešnejši v Grčiji. Panathinaikos ima namreč kar 34 naslovov, Aek pa deset. Pao je imel letos ogromno težav in tako je pričakovano predal grški prestol Pirejčanom. V obeh ekipah bodo po sezoni sledile spremembe in kar nekaj igralcev bo odšlo. Pri zelenih bodo menjali tudi trenerja, med kandidati pa se je omenjal tudi Jure Zdovc.

Navarro popeljal Barcelono v finale
V Španiji se bosta za naslov pričakovano pomerila Real in Barcelona, ki je v finalu devetič zapored. Madridčani so s 3:1 v polfinalni seriji izločili Valencio, ki je nudila evropskim prvakom dostojen odpor, veliko dela pa so Katalonci imeli z Unicajo. V Malago se je serija selila ob vodstvu Barce z 2:0. Po dveh zanesljivih zmagah so potem branilci naslova klonili po podaljšku, Andaluzijci pa so dobili tudi drugi dvoboj na domačem terenu in odločila je peta tekma v Blaugrani. Srečanje je bilo ves čas izenačeno, odločil pa je Juan Carlos Navarro, ki je 20 sekund pred koncem ostal sam na trojki in zadel. Boštjan Nachbar v seriji ni veliko igral, na zadnji tekmi le šest minut, dal pa je tri točke.

V Srbiji je Crvena zvezda v finalu povedla proti Partizanu (78:64), ki igra brez poškodovanega Eda Murića. Na Hrvaškem je Cedevita v finalu ugnala Cibono s 3:1 in ubranila naslov, kar je tudi drugo osvojeno prvenstvo zagrebškega kluba. CSKA je z osvojeno Ligo VTB postal tudi ruski prvak, v finalu pa je s 3:0 premagal Himki. Rdeča armada je 46. postala državni prvak, 22. v Rusiji. V Turčiji Karšiyaka, ki je v polfinalu presenetila prvega favorita Fenerbahče, vodi proti Anadolu Efesu z 2:1. V Italiji sta v finalu Reggio Emila in Dinamo Sassari, trenutno pa je izid 1:0. V nemškem prvenstvu v bavarskem finalu Brose z 2:1 vodi proti Bayernu. V Franciji je izid med Strasbourgom in Limogesom izenačen na 1:1. Litovski prvak je že 17. postal Žalgiris, ki je v finalu s 4:0 odpravil Lietuvos Rytas. Sašo Filipovski je na Poljskem popeljal Zielono Goro do drugega naslova.

SRBIJA
Jaka Blažič
(Crvena zvezda)
9 minut, (0/3 za dve)
(1. tekma finala: Crvena zvezda – Partizan 78:64)
4 minute, 2 podaji
(2. tekma polfinala DP-ja: Mega Leks – Crvena zvezda 89:90)
Edo Murić (Partizan)
poškodovan

ŠPANIJA
Luka Dončić (Real Madrid)
ni igral
Boštjan Nachbar (Barcelona)
6 minut, 3 točke (1/2 za tri), 2 skoka
(5. tekma polfinala DP-ja: Barcelona – Unicaja Malaga 77:74)
11 minut, 2 točki (0/3 za tri), 2 podaji
(4. tekma polfinala DP-ja: Unicaja Malaga – Barcelona 77:66)