Justin Cobbs in Jaka Blažič sta bila najboljša posameznika na obračunu z Joventutom. Foto: www.alesfevzer.com

V 2. krogu Evropskega pokala je katalonska zasedba slavila v Stožicah po podaljšku (87:88), potem ko je Andres Feliz srečanje odločil tik pred zvokom sirene. Dobri dve sekundi predtem je Ljubljančane v vodstvo popeljal razigrani Justin Cobbs. "V prvem polčasu smo Joventut prisilili, da je igral slabše kot po navadi. Ključ načrta za tekmo je bil, da visok ritem vzdržujemo z dvema organizatorjema igre. Tudi Luka Ščuka je bil pomemben, saj smo se z njim zoperstavili Deshaunu Thomasu, ki igra na tri in štiri. Luka s svojo višino pomaga v skoku, hkrati pa lahko razširi igro, saj je eden naših najboljših strelcev za tri. Poznala se je tudi odsotnost Roka Radovića, ki bi lahko odigral pomembno vlogo v obrambi pod obročem," je italijanski strokovnjak na klopi slovenskega prvaka poudaril nove težave svojega moštva.

Sorodna novica Feliz v podaljšku prehitel sireno za zmago Joventuta v Stožicah

Namreč v drugi četrtini sta se v razmiku nekaj minut poškodovala Luka Ščuka, ki je nerodno pristal po podeljeni blokadi Guillemu Vivesu, in Nikola Radičević, ki ni mogel nadaljevati srečanja zaradi mečne mišice. Srbski organizator igre je komaj okreval po poškodbi roke. V Stožice je prišel kot menjava za Justisa Hollatza, ki naj bi bil prvi 'play' Cedevite Olimpije v novi sezoni, toda nemški reprezentant je posojen v Anadolu Efes, kar je nenavadna poteza. Vodstvo kluba ga je napovedalo kot veliko okrepitev, nato pa se je kljub sklenjeni pogodbi preselil v Carigrad, kar kaže nemoč ljubljanskega kluba na košarkarski šahovnici, kjer glavne figure postajajo zastopniki igralcev.

"Tisti, ki bi moral biti prvi organizator igre, je odšel. Podpisali smo Nikolo, ki lahko zaradi svoje višine igra skupaj s Cobbsom in imamo tako lahko dva na parketu, ki sta sposobna kreirati. Bomo videli, kaj bo z njim. Izgubil je velik del priprav, zdaj pa nova poškodba in težko bomo ujeli ritem z le enim organizatorjem igre. Sploh ko imamo dve tekmi na teden. Zdaj tudi ni več reprezentančnih oken in premora ne bo. Znova bodo morali nekateri igralci na druge položaje," je nadaljeval Pianigiani.

Zmaji v Stožicah izgubili na nespameten način
Grafiko zagotavlja sofascore.com

Njegovi varovanci so dvoboj z Joventutom pričakali z zelo slabo popotnico. Težave so se začele že v drugem polčasu uvodnega kroga Lige ABA proti Megi, ko sta najstnika Nikola Topić in Nikola Đurišić zrežirala preobrat. Beograjski mladeniči so drugi polčas dobili za 18 točk, Cedevita Olimpija pa je na koncu pošteno trepetala za zmago. Mož odločitve je bil Cobbs, gostje pa so zgrešili trojko za zmago. Vse težave so se še potencirale na gostovanjih v Tel Avivu, kjer je bil Hapoel boljši za 27 točk, in predvsem v Beogradu, kjer je Crvena zvezda kar pošteno osmešila zmaje, saj je razlika narasla celo na 50, na koncu pa je znašala 43 točk.

Toda slovenski prvaki so le tri dni po polomu v Štar Areni pokazali popolnoma drug obraz, ko so se enakovredno kosali z Joventutom. Predvsem prvi polčas je bil zelo dober. Obramba je bila bistveno boljša kot na prejšnjih tekmah, napad pa učinkovitejši in na trenutke bolj povezan. Ob odmoru so vodili za 11. V drugem so popustili, ko so do izraza prišle pomanjkljivosti v ljubljanski igri. Znova so bile, kot na vseh obračunih do zdaj, težave z izgubljenimi žogami (v prvem polčasu šest, na koncu pa 18) in skromno število podaj (11). Joventut je prevzel pobudo, povedel za sedem v zadnji četrtini, toda zmaji tokrat niso popuščali. Energija in borbenost sta bila na pravi ravni, predvsem po zaslugi Cobbsa in Jake Blažiča pa so se vrnili v igro, izsilili podaljšek, vendar na koncu za mišjo dlako ostali praznih rok.

"Ponosen sem na trud in odziv igralcev po krepki zaušnici, ki so jo dobili v zadnjem tednu. Igrali smo proti kakovostnemu nasprotniku in lahko smo zadovoljni. Če bomo tako nadaljevali, bomo lahko še večkrat. Pred dnevi smo govorili, kako pomembno je, da so igralci samozavestni. Po tekmi sem jim v garderobi namenil nekaj pozitivnih besed. Frustracija je bila velika, saj so dali vse od sebe in bili res blizu. Če bi zmagali, bi bila energija za nadaljnje delo res velika. Predstavljate si lahko, kako težko bo zdaj priti na prvi trening. Toda če želimo biti resna ekipa, je treba iti v novem projektu čez take stvari. Tudi po padcih je treba ostati pozitiven. Odločilen met gre včasih notri, včasih pa ne, a to ne spremeni predstave. Igra je bila kljub vsem težavam, ki jih imamo, dobra. Lani oktobra je Joventut (v Stožicah je slavil za 22, op. a.) tu pokazal, kako močna ekipa je," je pristavil 54-letni strokovnjak iz Siene.

Najmlajši v zmajevem gnezdu so tokrat z izjemo Karla Matkovića igrali malo. Ščuka je bil zaradi poškodbe na parketu le dobre štiri minute, vsega štiri pa je Pianigiani namenil Gregorju Glasu. Kot rečeno, sta se izkazala izkušena Cobbs (28 točk) in Blažič (24 točk), ki sta na parketu prebila celo 41 oziroma 33 minut. Oba sta svojo kakovost že dokazala na tekmah najvišje evropske ravni. Zajetno minutažo so dobili tudi Amadou Sow, Matković in Sean Armand, ki je za zdaj največji dolžnik uvoda sezone. Ameriški branilec je iz igre tokrat metal kar 0/9, mete pa si je, čeprav je bil nerazpoložen, "vzel" tudi v zadnji minuti tako rednega dela kot podaljška. Prav tako za zdaj ni veliko pokazal Shaw Jones, ki je drugi center slovenskega prvaka, D. J. Stewartu pa se pozna pomanjkanje izkušenj.

Cedevita Olimpija po grenkem porazu ostala še brez Ščuke in Radičevića

Na seznamu so slovenski košarkarji, ki so bili v zadnjem letu na reprezentančnem spisku, in najobetavnejši igralci, ki so že v članski kategoriji.

Košarkar (klub)TekmovanjeMin.TočkeSk.Pod.