Zvezdniška in petkrat  dražja zasedba iz Carigrada je iz Stožic odnesla celo kožo. Foto: MMC RTVSLO/Sandi Fišer
Zvezdniška in petkrat dražja zasedba iz Carigrada je iz Stožic odnesla celo kožo. Foto: MMC RTVSLO/Sandi Fišer
Jaka Blažič
Jaka Blažič je imel sredi druge četrtine priložnost za izenačenje na 32:32, a je po košu in osebni napaki zgrešil dodatni prosti met. Foto: MMC RTVSLO/Sandi Fišer
Emir Preldžić
Emir Preldžić, za katerega smo nekoč upali, da bo igral za slovensko reprezentanco, a se je nato odločil drugače, se je vrnil v Ljubljano. Foto: MMC RTVSLO/Sandi Fišer
Sašo Filipovski
Sašo Filipovski ob parketu daje navodila svojim varovancem. Foto: MMC RTVSLO/Sandi Fišer
Zmajčice
Za zabavo gledalcev so seveda skrbele tudi Zmajčice. Foto: MMC RTVSLO/Sandi Fišer
Romain Sato v Evropi igra že vrsto let (Barcelona, Siena, Panathinaikos, Fenerbahče) in doslej še ni imel težav s prestopom meje. Očitno pa s slovenskimi cariniki ni šale. Foto: EPA
Union Olimpija popustila v zadnjih petih minutah

Po prvem polčasu je bilo 46:43 za košarkarje Olimpije, ki so dobili skok s 40:29, a imeli precej slabši met za dve (44:65 odstotkov) in tri točke (26:43 odstotkov). Fenerbahče je sicer zgrešil kar 11 prostih metov (13/24), izgubil pa je tudi dve žogi več kot gostitelji (11:13). Najboljša strelca sta bila Aron Baynes s 14 (zbral je še 12 skokov) in Bo McCalebb s 17 točkami. Naslednji petek bo v Ljubljani gostoval Panathinaikos.
Prva četrtina (20:25)
V prvi peterki Ljubljančanov so začeli Dominic Waters (dosegel je prvi koš Olimpije na tekmi), Jaka Blažič, Sasu Salin , Baynes in Dylan Page. V 5. minuti so varovanci Saša Filipovskega povedli s 13:8, a nekoliko slabše nadaljevali srečanje. Dve minuti pozneje so gostje tako preobrnili izid s tretjo trojko in povedli s 13:15, s četrto trojko, dosegel jo je Bojan Bogdanović, pa ušli za pet točk (15:20). McCalebb je povišal na 15:22, Olimpija pa je do izteka uvodnih 10 minut vendarle zadržala priključek (20:25).
Druga četrtina (26:18)
Fenerbahče je s trojko Ilkana Karamana povedel z 20:28, toda Olimpija je sredi druge četrtine s trojko Teemuja Rannikka, štirimi točkami Blažiča in košem že v prvem polčasu najboljšega strelca Baynesa (10 točk) znižala na 31:32. S trojko Emirja Preldžića je Fenerbahče znova povišal vodstvo (31:36), to je bil že šesti uspešen met gostov izza črte iz osmih poskusov. V zadnje pol minute sta 8.012 gledalcev v Stožicah na noge dvignili trojki Salina in Klemna Prepeliča (ta je zadel ob sireni), in Olimpija je na odmor odšla z vodstvom - 46:43! Skok je dobila z 19:11.
Tretja četrtina (15:20)
Olimpija je največ vodila z 48:43 in 50:45, nato pa je v 24. minuti Ömer Onan s trojko izenačil na 52:52. McCalebb je povišal na 52:54 (Alen Omić je bil malo "prekratek" pri blokadi). Baynes in Blažič sta poskrbela za novo vodstvo Olimpije (56:54), potem so sledile nove štiri točke Turkov, ki so prednost dveh točk zadržali do konca tretje četrtine (61:63).
Četrta četrtina (14:18)
Trojka Prepeliča za vodstvo s 64:63 je bila odličen uvod v zadnjo četrtino. McCalebb je osem minut in pol pred koncem tekme pri polaganju za 64:68 nerodno doskočil, si zvil levi gleženj in ni mogel več pomagati svoji ekipi, Ljubljančani pa so izenačili na 68:68. Turki so nekaj časa težko organizirali napad, nato znova povedli z 68:72, sledilo pa je nekaj kriznih minut Olimpije. Baynes je dvakrat zapored zgrešil v istem napadu, dobri dve minuti pred koncem je Page nenatančno meril za tri, na drugi strani pa je trojko dosegel Baris Ermis in na semaforju je pisalo 68:75. Sledil je nov zapravljen napad Olimpije, Baynes je še znižal na 70:75, vse upe na preobrat pa je razblinil Onan (70:77).
Sato se je moral vrniti v Carigrad
Gosti so igrali brez Romaina Sata. Afriškega košarkarja, rojenega v Srednjeafriški republiki, so v četrtek ob prihodu zaradi ponarejenega potnega lista na letališču Jožeta Pučnika zadržali policisti. Noč je moral preživeti v zaporu, po zaslišanju pri dežurni tožilki v Kranju pa je zgodaj popoldne z brniškega letališča odletel proti Carigradu. Večjo minutažo je zato dobil hrvaški reprezentant Bogdanović.

Izjavi po tekmi

Sašo Filipovski, trener Uniona Olimpije: "Čestitke Fenerbahčeju za zmago. Bili smo blizu, a proti tako izkušeni ekipi, ki zagotovo še ni v formi, bi morali igrati bolj potrpežljivo. Zmagali so zaradi tega, ker so bili bolj potrpežljivi. Zdržali smo visoko raven koncentracije 35 minut tekme, potem pa smo napravili nekaj prehitrih odločitev, ki so nas stale zmage. Svojim igralcem nimam kaj očitati. Izkušnje je treba dobiti. To je podobno, kot če greš na večerjo, predtem pa poješ kilo kruha, ker si neučakan. Seveda potem nisi sposoben, da bi pojedel še večerjo. Zahvalil bi se rad občinstvu, ki je bilo izjemno! Vabim jih še na druge tekme, kjer bomo spet dali vse od sebe, da presenetimo velikane, ki bodo gostovali v Stožicah."

Simone Pianigiani, trener Fenerbahče Ülkerja: "Zelo sem vesel te zmage. Ponosen sem na svoje igralce. To je bila izjemno težka tekma za nas. Srečanje smo začeli brez Sata in Pekerja, ki je zbolel. Od začetka tekme smo imeli težave z osebnimi napakami in potem se je zgodila še poškodba McCalebba v odločilnih trenutkih tekme. Drugi igralci so dobro prenesli vse pritiske gostiteljev. Potrebovali smo 110 odstotkov, da smo zmagali. Na naslednjih tekmah moramo bolje odigrati v kritičnih trenutkih tekme. Smo nova ekipa."

78:76 (23:17, 21:26, 17:12, 17:21)
Schortsanitis 19, Diamantidis 12, Ukić in Panko po 11; Markoišvili in Aradori po 17.

HIMKI MOSKVA - REAL MADRID
86:85 (25:18, 17:17, 27:20, 17:30)
Lončar 16, Davis 15, Fridzon in Planinić po 12; Fernandez in Reyes po 15, Carroll 14 ... Begić 2 v 8 minutah.

FENERBAHČE ÜLKER 2 2 0 +18 4 UNION OLIMPIJA 2 1 1 +7 3 REAL MADRID 2 1 1 +6 3 PANATHINAIKOS 2 1 1 -5 3 HIMKI MOSKVA 2 1 1 -11 3 MAPOORO CANTU 2 0 2 -15 2

Skupina B, 2. krog:

ASSECO PROKOM - UNICAJA MALAGA
75:77 (22:28, 17:17, 20:18, 16:14)
Koszarek 16, Robinson 14; Williams 18, Urtasun 14 ... Z. Dragić 10 (3/3 za dve, prosti meti 4/4) v 16 minutah.

71:83 (16:19, 21:21, 16:16, 18:27)
Gelabale 20, Wright 14; Langford 17, Cook 15, Fotsis 13.

ANADOLU EFES - OLYMPIACOS
98:72 (30:13, 24:19, 20:25, 24:15)
Farmar 25, Vujačić 15 (1/4 za dve, 3/4 za tri, 4/6 prosti meti) v 25 minutah; Spanoulis 14, Hines 13.

CAJA LABORAL - ŽALGIRIS
71:77 (25:23, 10:17, 16:17, 20:20)
Nocioni in Oleson po 13; Darden 17, Kaukenas 15.

71:86 (19:24, 12:23, 11:20, 29:19)
Gavel 21, Nachbar 11 (3/6 za dve, 0/3 za tri) v 31 minutah; Jerrells 27, Guler 14, Markota 11, Vidmar 3 v 21 minutah.