Brazilski selektor Ruben Magnano se je ob koncu upravičeno držal za glavo. Foto: Reuters
Kevin Durant, Leandro Barbosa
Durant je na prvih treh tekmah dokazal, da ni zastonj najboljši strelec Lige NBA. Foto: Reuters
Luis Scola
Scola je Angoli nasul 32 točk. Foto: Reuters
Američani trepetali vse do zadnjega piska sirene

Največji favoriti za končno zmago so po dveh lahkih zmagah nad Hrvaško in Slovenijo proti Braziliji delali preveč napak, ki so jih Južnoameričani pridno izkoriščali. Večji del prvega polčasa so bili v vodstvu, največ na začetku druge četrtine (22:30). Vse do zadnje minute so bili v igri za zmago. Marcelo Huertas je zgrešil dva prosta meta pet sekund pred koncem, Leandro Barbosa pa je ob sireni zgrešil polaganje za podaljšek.

Durant držal priključek
Uvodno četrtino (22:28) so Brazilci zaključili s serijo 11:3. Barbosa je bil dvakrat natančen izza črte, Alex Garcia pa enkrat. Na začetku druge četrtine so Američani zmanjšali zaostanek na tri točke (30:33), nato pa je Marcelo Machado ukradel žogo in povečal na +5. Neustavljivi Kevin Durant (19 točk v prvem delu) je s trojko vseskozi držal priključek. Prvi polčas so Brazilci, ki so igrali brez Andersona Varejaa, dobili s 46:43. Južnoameričani so zadeli sedem trojk (iz 11 poskusov).

Preobrat v tretji četrtini
Američani so v 4. minuti tretje četrtine izenačili (50:50) po trojki Duranta, v naslednjem napadu pa jih je Derrick Rose popeljal v vodstvo, ki so ga nato počasi gradili. Leandro Barbossa je pol minute pred koncem zadel trojko in dodal še prosti met. Varovanci Mikea Krzyzewskega so pred zadnjo četrtino vodili 61:59.

Huertas in Barbosa nesrečnika končnice
Marcus Vieira
v 2. minuti zadnje četrtine izenačil na 62:62 s trojko z 9 metrov. Rose je pri izidu 66:62 izsilil koš in prekršek. Brazilija je vzela odmor, član Chicago Bullsov pa je zgrešil prosti met. Pet minut pred koncem je Tiago Splitter znižal na 66:64. Barbosa je v eni akciji dve minuti pred koncem zgrešil dve trojki. 51 sekund pred koncem je Chauncey Billups s polaganjem povišal na 70:66, Barbosa je hitro znižal s košem na drugi strani (70:68). Billups je v naslednjem napadu zgrešil trojko, Brazilcem je ostalo 13 sekund za napad. Po prekršku nad Huertasom, je Brazilec zgrešil oba prosta meta (drugega namenoma), Barbosa pa je zgrešil polaganje za izenačenje.

Brazilci so imeli za začetek dva lahka tekmeca. Prepričljivo so odpravili Iran in Tunizijo, v sredo ob 20.30 pa se bodo pomerili s Slovenijo.