Gašper Vidmar je bil najprijetnejše presenečenje v slovenskem taboru. Mladi center se je pod obročem dobro zoperstavil slovitim Američanom. Foto: EPA
Kevin Durant
Kevin Durant, najboljši strelec lanske NBA-sezone, je v prvi četrtini dosegel sedem točk, do polčasa že 15. Foto: Reuters
Memi Bečirovič
Memi Bečirovič je veliko menjal, z obrambo pa je bil lahko zadovoljen zlasti v drugi četrtini. Foto: Reuters
Boštjan Nachbar, Andrew Igoudala
Boštjan Nachbar je bil prvi strelec Slovenije, Andrew Igoudala pa je navduševal z atraktivnim zabijanjem. Foto: Reuters
Primož Brezec in Tyson Chandler
Primož Brezec je vseh svojih 5 točk dosegel v prvem polčasu. Foto: Reuters
Pogumno in spodbudno proti ZDA

Mlada ameriška reprezentanca se je le na začetku 1. in 3. četrtine poigravala s Slovenci, kar je bilo dovolj, da je držala varno prednost, ki je v drugem polčasu dosegla 27 točk (32:59).

Slab met in neenakovreden skok
V drugi četrtini se je Sloveniji še uspelo približati na 5 točk (23:28), v drugem polčasu, ko so bili člani prve peterke večinoma na klopi, pa se je razlika večinoma vrtela okrog 20 točk. Za bolj napeto končnico je bilo preveč zgrešenih metov in premalo skokov, saj so ZDA "zračno bitko" dobile s 33:50.

Dragič pregorel, Vidmar presenetil
Več smo pričakovali od branilcev Jake Lakoviča in Gorana Dragiča, ki je hitro spoznal, da se ne bo mogel sprehajati pod ameriškim obročem, medtem ko je presenetil pogumni center Gašper Vidmar. Dobro je odigral tudi Boštjan Nachbar, s 13 točkami prvi strelec Slovenije. Kevin Durant je za ZDA dosegel 22 točk.

Poraz bo hitro pozabljen, zdaj je v mislih že mnogo pomembnejša tekma proti Hrvaški, ki bo v ponedeljek ob 15.30.

Prva četrtina (11:23): V trenutku +10
Slovenija je dvoboj začela s peterko Lakovič, Dragič, Nachbar, Slokar, Brezec. Po košu Nachbarja je bilo 2:2. Sledila sta ameriški vihar in niz 0:10, ki ga je z zabijanjem končal Kevin Durant (7 točk v prvi četrtini). Goran Dragič je poskušal narediti vtis, vendar mu ni uspelo. Po drugi osebni napaki je odšel na klop. Bečirovičeva minuta odmora je le prinesla nekoliko enakovrednejšo igro, nekaj uspeha je prinesla tudi conska obramba.

Po šestih minutah igre je Slovenija dosegla drugi koš iz igre (Primož Brezec), Nachbar pa je z zabijanjem dokazal, da so se Slovenci otresli treme in da si upajo biti predrzni. Toda met z razdalje ni stekel. Po štirih zgrešenih slovenskih trojkah se je odprlo, natančen je bil Jaka Lakovič (9:18), za Slovenijo pa je do konca uvodne četrtine s črte prostih metov zadel še Sani Bečirovič.

Druga četrtina (17:19): Razlika le 5 točk
ZDA so prišle do 14 točk prednosti (11:25), nato pa se jim je ustavilo. Z lepo akcijo Bečirovič-Nachbar se je Slovenija spet približala na 10 točk (15:25). Američani so prehitro končevali akcije in delali številne napake. Dragič je s prostih metov dosegel svojo prvo točko. Večminutni ameriški post je prekinil Durant s prostih metov. Slovenci so imeli vedno več samozavesti, selektor Bečirovič je z veliko menjavami držal visok ritem.

Trojka Sama Udriha s sedmih metrov (19:27) je Slovenijo spet približala, ob podaji Dragiča za zabijanje Brezca (21:27) pa so ZDA spoznale, da s tekmeci ne bo šale. Po prostih metih Bečiroviča je bilo lepo pogledati na semafor: 23:28. Pred polčasom so Američani spet prestavili v višjo prestavo, Lakovič in Bečirovič pa nista mogla dohajati hitrih branilcev. S šestimi zaporednimi točkami so si ZDA priborile varno prednost in povedle s 25:40. Ob polčasu je bilo 28:42.

Tretja četrtina (18:25): Pogumni Vidmar
Goran Jagodnik, ki v prvem polčasu ni igral, je tretjo četrtino odprl z zadetim metom za dve točki, fantje iz domovine košarke pa so se nato začeli poigravati s Slovenci. S hitrimi protinapadi in zabijanji so v hipu prišli do 20 točk prednosti (32:52) in jo povečali na 32:59. Slovenska obramba je bila povsem nemočna, manjkale so osebne napake, ki bi presekale tekmečeve akcije, v napadu pa je bilo še naprej preveč zgrešenih metov.

Črne minute je prekinila domiselna akcija Gašperja Vidmarja, ki jo je končal z zabijanjem. Veteran Jagodnik je dobro izkoristil priložnost in s svojo šesto točko Slovence spet približal na znosnih 20 točk zaostanka (41:61). Vidmar je bil pod obročem še naprej pogumen - pred koncem 3. četrtine je zabil za 46:63, nato je Kevinu Lovu podelil še blokado.

Zadnja četrtina (31:32): Stotica ni padla
Če je Slovence v prvih treh četrtinah pestil slab met, sta Udrih in Nachbar na začetku zadnje četrtine popravila vtis in semafor je kazal 53:71. Američani so si želeli visoke zmage, njihovo odločnost je pokazalo atraktivno zabijanje Andrewa Iguodale. Še sreča, da Eric Gordon, na tekmi proti Hrvaški prvi strelec (16 točk), tokrat ni bil pri metu. Nachbar je svojo 13. točko dosegel s polaganjem. Stephen Curry je s trojko povišal na 61:86, isti igralec pa ob koncu poskrbel še za akcijo tekmo, ko je žogo za hrbtom podal do Westbrooka, ki je močno zabil. Izkupiček ZDA se je ustavil pri številki 99. Ne bo veliko moštev, ki bodo na tekmi proti ZDA dobili manj kot 100 točk ...