Agresiven v obramb (utrujal je NBA-jevca Francisca Garcio), razpoložen v napadu. Zoran Dragić je bil najboljši slovenski igralec. Dosegel je 18 točk (iz igre 8/15), imel tri skoke in štiri ukradene žoge. Foto: Aleš Fevžer
Goran Dragić
Ko je šel v tretji četrtini Goran Dragić na klop, se je visoka prednost Slovenije hitro stopila. A scenarij s tekme proti Litvi se vendarle ni ponovil. Foto: Aleš Fevžer
V dvorani Sant Jordi je bilo zelo veliko slovenskih navijačev. Foto: Aleš Fevžer
Slovenci se veselijo četrtfinala
Zadnje tri minute tekme Slovenija - Dom. republika
Izjemen prodor Gorana Dragića

Slovenijo je do 16. minute morda še morila nesrečna epizoda z Litvo, nato pa je z delnim izidom 19:0, pri katerem so glavno vlogo odigrali Uroš Slokar in brata Dragić, tehtnico nagnila v svojo korist. Ko je šel Goran Dragić na klop, se je prednost 15 točk hitro stopila. K sreči tokrat zadnja četrtina ni bila črna. Trojka Klemna Prepeliča je sprostila napetost, najboljši slovenski strelec Zoran Dragić (18 točk) pa je s štirimi zaporednimi točkami priskrbel varnih deset točk zaloge. Med ključnimi dejavniki za uspeh je bil presenetljivo dobljen skok (38:33). Nenavadno: Dominikanci v prvem polčasu niso imeli niti enega skoka v napadu.

Prva četrtina (15:15): Pogumen le Klobučar
Dominikanska republika je začela sproščeno, Slovenija v krču in brez pravih idej. Tudi ko je šel nevarni Francisco Garcia zaradi dveh osebnih napak na klop, tega ni izkoristila. Balažičeva trojka za vodstvo 7:6 je pomenila le kratek preblisk. Jure Zdovc je poskusil s Prepeličem, ob drugi osebni napaki G. Dragića (v prvi četrtini brez točke) pa je bil po dobrih šestih minutah igre na parketu od začetne peterke le še Z. Dragić. Klobučar je s pogumnim prodorom nakazal, kako bi se lahko igralo (met za tri je namreč šepal - 1/8), prav ob koncu četrtine pa je z akcijo "coast to coast" poskrbel za izenačenje (15:15).

Druga četrtina (23:13): 9 točk Slokarja
Karibska država je imela še naprej navdih, izpeljala je nekaj lepih akcij, medtem ko slovenskega protinapada ni in ni bilo. James Feldeine je s svojo deseto točko povišal na 26:19. Zdovcu je z minuto odmora in z obema Dragićema le uspelo preporoditi igro in v nekaj potezah je Slovenija vodila. Pomagalo je tudi to, da je šel Eulis Baez na klop. Odlične minute, ki so spremenile potek (delni izid 15:0) sta zaokrožila razpoloženi Uroš Slokar s svojo deveto točko in Zoran Dragić. Slovenija je skok v prvem polčasu presenetljivo dobila kar s 24:11.

Tretja četrtina (16:20): Prednost 15 točk hitro skopnela
Slovenija je nadaljevala delo s konca prvega polčasa in brata Dragić sta z uspešnima protinapadoma prednost povišala na 14 točk. G. Dragić je našel NBA-navdih, uspešno je vodil igro in prodiral pod koš. Nič slabši ni želel biti Zoran Dragić. S trojko, ki jo je sprožil meter za črto, je povišal na 51:36 in z bratom sta bila oba pri desetih točkah. Ko so šli ključni slovenski igralci na čelu z G. Dragićem na klop, so Dominikanci spet zadihali in se približali na 53:46.

Zadnja četrtina (17:13): Na pomoč priskočil Prepelič
Jack Martinez je pod obročem povzročal vedno več preglavic in Dominikanska republika je prišla na le dve točki zaostanka. Zdovc je imel na parketu ob Slokarju štiri zunanje igralce, ki - tako kot v zadnji četrtini proti Litvi - niso in niso znali zadeti. Krizne minute je v 34. minuti le prekinil Prepelič s trojko za 57:52, toda Ronald Ramon je takoj vrnil. A vseeno, slovenski krč je popustil, koši so spet deževali in pri vodstvu 63:55 je bilo vse lažje. Ko je v 38. minuti Z. Dragić ukradel žogo in zanesljivo končal protinapad, nato pa bil še enkrat uspešen pod košem (67:57), je bilo delo opravljeno.

Cilj je izpolnjen (zanemarimo Zdovčeve želje o polfinalu), v torek proti ZDA pa lahko le - upamo na čudež.