Tim Matavž kljub kritikam, manjši minutaži in bolezni še naprej pridno zadeva. V letošnji sezoni je odigral 14 tekem in pri tem dosegel 10 golov. Foto: EPA

Ne spomnim se takšne tekme, da bi po 0:2 zmagal s 3:2, še posebej, da bi pri tem dosegel gol. Takšna zmaga je res najboljša.

Rok Elsner po zmagovitem golu.
Josip Iličić (Palermo)
V Italiji in v Angliji je Sky pisal o morebitnem januarskem prestopu Josipa Iličića iz Palerma v Liverpool, a je menedžer Amir Ružnić, hitro "sestrelil" te govorice. Zato pa se pozimi menjava kluba obeta Jasminu Kurtiću. Foto: EPA
WhoScored - vratarska statistika
Vse bolj uveljavljena statistična stran WhoScored je med reprezentančnim premorom primerjala uspešnost obramb vratarjev v 5 najmočnejših evropskih ligah. Z 90-odstotki ubranjenih strelov je 1. mesto zasedel Slovenec Samir Handanović (Inter), ki je v nedeljo temu z dvema obrambama dodal še 4. letošnjo "prazno mrežo" v Serii A. Foto: EPA

Tako PSV v Eredivisie, kot Köln v 2. Bundesligi in Šlask v Ekstraklasi so že zaostajali za dva gola, na koncu pa so vsi trije klubi slavili s 3:2 in to tudi po zaslugi slovenskih nogometašev. Tim Matavž in nesojeni reprezentant Rok Elsner sta zabila prav zmagovita gola, medtem ko je Dominic Maroh izenačil, ravno ko se je začel sodnikov podaljšek. Med Slovenci na tujem se je z golom izkazal še Sandi Arčon.

Za PSV zadel po mesecu in pol
"Točno sem vedel, kaj počnem," je po četrtem ligaškem golu, s katerim je PSV-ju priigral pomembni dodatni dve točki, povedal Matavž, ki je priložnost za igro dobil šele ob polčasu, ko je Willem II že vodil z 0:2. Po "dvojčku" Kevina Strootmana je sledila globinska podaja Jermaina Lensa in slovenski napadalec je z značilnim spodkopanim strelom matiral gostujočega vratarja. Zadetek v polno! Eindhovenčani so obdržali 2. mesto na lestvici, Matavž pa je po prekinitvi enoletne reprezentančne strelske suše, po 6 tednih zadel še v klubu, pri čemer je izgubil mesto v začetni enajsterici, nato pa še zbolel.

"Nadaljevati s trdim delom"
"Težka tekma, toda smo verjeli. V drugem polčasu smo dali vse od sebe. Gol je padel ravno tako kot sem si zamislil. Posrečilo se je, kar me navdaja z zadovoljstvom,"
je bil po zmagovitem golu tokrat zgovoren Matavž. 23-letni Šempetrc zdaj upa, da se bo počasi vrnil v udarno postavo, kjer ima prednost ravno Lens. "To je odločitev trenerja. Seveda je težko, ker ne morem igrati, vendar moram sam nadaljevati s trdim delom in potem bomo videli."

Brečko ni postal "grešni kozel"
Potem ko je v torek v Albaniji Dominic Maroh prvič začel v udarni postavi Slovenije, se je v Nemčiji vzgojeni branilec proslavil še v Kölnu. "Kozlički" so v Regensburgu v 67. minuti zaostajali že z 0:2, tudi zaradi tega, ker je kapetan Mišo Brečko zakrivil enajstmetrovko. Sledil je juriši gostov, ki so v zadnjih 6 minutah zadeli kar trikrat. Najprej v 87. Tony Ujah, v 90. minuti je po podaji s kota za 2:2 zabil Maroh, kar je bil njegov prvi gol v dresu Kőlna, "čudež" pa je v 93. minuti dokončal Sascha Bigalke.

Marohu bolj v spominu Berlin kot Tirana
"Od torka vemo, da je v nogometu vse mogoče. Seveda, tudi za nas," je razglabljal šef Kölnove obrambe, a pri tem ni mislil na poraz Slovenije v Albaniji, temveč na podvig Švedske v Belrinu, kjer je Nemčija vodila že s 4:0, a nato le remizirala. "Pohvale rezervistom, ki so prinesli prepotreben zasuk," je še dejal Maroh, ki je pred prihodom v Köln v dresu Nürnberga na 76 ligaških tekmah dosegel tri gole.

Elsner znova opozoril nase
Razburljiv konec tedna je doživel tudi Rok Elsner. Pri Lechii je njegov Šlask prav tako zaostajal z 0:2, nato pa so gostje med 62. in 72. minuti povsem zasukali izid, pri čemer je končnih 2:3 s prvim golom sezone postavil ravno slovenski vezist, ki že nekaj časa trka na vrata reprezentance. Vezist Przemyslaw Kažmierczak je poslal visok predložek v kazenski prostor, kamor je vtekel Elsner, ki je z glavo natančno zadel levi zgornji kot.

"Ne spomnim se takšne tekme, da bi po 0:2 zmagal s 3:2, še posebej, da bi pri tem dosegel gol. Takšna zmaga je res najboljša," je o najdramatičnejši tekmi kariere pripovedoval 26-letni obrambni vezist, ki je sicer letos že dosegel dva gola, a ne v prvenstvu. Prvaki iz Vroclava so po slabšem začetku sezone, zdaj že tik pod vrhom in na 3. mestu samo še za točko zaostajajo vodilnim Lechom.

Arčon proti prvakom potrdil vodstvo
20. oktober si bo dodobra zapomnil eden zadnjih slovenskih nogometašev, ki so se podali na tuje. Sandi Arčon je letos odigral še 6 tekem za Gorico, nato pa je konec avgusta odšel v Izrael k Ašdodu. Na južni izraelski obali si je hitro izboril igralni čas, zdaj pa je v šestem nastopu dosegel še svoj prvi gol. Iztekal se je obračun s prvakom Ironi Kirjat Šmono, ko je sledil hiter napad domačih, ki ga je iz bližine s prvencem zaključil 21-letni Arčon. Ašdod, pri katerem blesti nekdanji napadalec Maribora Dmitar Makriev, je presenečenje izraelskega prvenstva, saj po 7. krogih zaseda sam vrh.

Maroh po kotu izenačil na 2:2 (od 3:40)

Elsner z glavo zadel za popolni zasuk

Prvi gol Arčona v Izraelu

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Slaviše Stojanovića (25)
vso tekmo/
Mišo BrečkoKöln (NEM II)Regensburg - Köln 2:3vso tekmov 67' zakrivil 11-m za 2:0

vso tekmo/
Dominic MarohKöln (NEM II)Regensburg - Köln 2:3vso tekmo v 90' za 2:2 - 1. gol za Köln

na klopi

Mirnes ŠišićOFI Kreta (GRČ)Platanias - OFI 1:2do 84' (1:2) v 33' za 0:1 - 2. ligaški gol, v 34' - 2. karton
NAPADALCI (5)
Robert BerićMariborMaribor - Olimpija 1:0vso tekmo

/

Džengis ČavuševićSt. Gallen (ŠVI)Servette - St. Gallen 1:1do 65' (1:1)/
Zlatko DedićBochum (NEM II)Bochum - Hertha 0:2od 65' (0:1)/
Tim MatavžPSV (NIZ)PSV - Willem II 3:2od 46' (0:2) v 82' za 3:2 - 4. ligaški gol
Nejc PečnikSheffield Wednesday (ANG II)Sheff Wed - Leeds 1:1/na klopi
"Ladje na obzorju"
Sandi ArčonAšdod (IZR)Ašdod - Ironi Kirjat Šmona 2:0vso tekmo v 90' za 2:0 - 1. gol za Ašdod
Siniša AnđelkovićModena (ITA II)Modena - Grosseto 0:0/poškodovan
Vid BelecInter (ITA)Inter - Catania 2:0/na klopi
Valter BirsaTorino (ITA)Palermo - Torino 0:0/

na klopi

Rok ElsnerŠlask Vroclav (POL)Lechia Gdansk - Šlask 2:3vso tekmo v 72' za 2:3 - 1. ligaški gol
Rene KrhinBologna (ITA)Cagliari - Bologna 1:0