Slavje slovenskega nogometnega prvaka za sezono 2017/18 - Olimpije. Foto: BoBo/Srdjan Živulović
Olimpiji je v Domžalah uspelo izenačiti tik ob koncu tekme (1:1). Takšen izid ji je zadostoval za osvojitev novega naslova državnih prvakov v nogometu. Foto: BoBo/Srdjan Živulović
2017/18 Olimpija
Predsednik Olimpije Milan Mandarić je čestital svojim igralcem za izpolnitev cilja - osvojitev naslova. Foto: BoBo/Srdjan Živulović
Mariborčani so za ohranitev upanja po naslovu državnega prvaka nujno potrebovali zmago nad Gorico. Svoje delo so opravili, hkrati pa so upali na spodrsljaj Olimpije in zmago domačega kolektiva ob Kamniški Bistrici, a se jim za veliko slavje ni izšlo. Vseeno so sezono sklenili z zmago (2:0). Foto: BoBo/Miloš Vujinović

Maribor 14 minut na vrhu, nato veliko razočaranje

Olimpija je prvenstvo končala z 80 točkami, toliko jih je ob zmagi več zbral tudi Maribor, a so bili izbranci Igorja Bišćana boljši na medsebojnih tekmah. Prvaka je tako osmič odločil zadnji krog, prvič pa sta dva kluba končala prvenstvo z enakim številom točk.

Ljubljančani so za osvojitev naslova prvaka potrebovali le točko in to so si zagotovili ob samem zaključku tekme z Domžalami. Domžale so bile večji del tekme boljše, vodile so z 1:0, v 80. minuti pa so zmaji dosegli gol, vreden prvenstva.

Kronaveter zapravil odlično priložnost

Domžalčani so v prvem polčasu odigrali čvrsto v obrambi, imeli so tudi terensko premoč (62:38). Olimpija je imela dva strela v okvir vrat (Domžalčani pa enega), a mreže tekmeca ji ni uspelo zatresti.

Največjo priložnost je v 10. minuti zapravil Rok Kronaveter, z leve strani je prejel odličen predložek Jasona Davidsona, sam se je znašel pred vrati tekmecev, a žogo je poslal čez vrata Domžalčanov.

Tudi Domžale so imele priložnosti, dvakrat je od daleč zapretil Senijad Ibričić, v 43. minuti pa je Dario Melnjak Lovru Bizjaku poslal globinsko podajo, a je Aljaž Ivačić dobro spremljal akcijo, do žoge je prišel hitreje kot Bizjak. Po prvem polčasu je bil izid 0:0.

V drugem polčasu so Domžalčani izvajali pritisk, v 67. minuti pa se jim je vztrajnost obrestovala. Pri podobni akciji, kot so jo izvedli zmaji v prvem polčasu, so bili Domžalčani uspešnejši – Marko Alvir je podal z leve strani pred vratarja, v kazenskem prostoru je bil najvišji Lovro Bizjak, ki je z glavo matiral vratarja zmajev (1:0). To je 13. gol Bizjaka v sezoni.

Kronaveter izenačil in odločil prvenstvo
V 77. minuti je do strela iz bližine na drugi strani prišel Andres Vombergar, a žogo je preslabotno poslal proti mreži, njegov nizek strel je ubranil Dejan Milić.

Le dve minuti pozneje pa so zmaji izenačili. Glavni sodnik Damir Skomina je po posredovanju stranskega sodnika namreč pokazal na belo točko, potem ko je Tilen Klemenčič v kazenskem prostoru odrinil Stefana Savića, ki je padel. Kljub protestom Domžalčanov je Skomina ostal pri odločitvi, da dosodi najstrožjo kazen.

Z bele točke je streljal Kronaveter in zanesljivo zadel za 1:1 ter poskrbel za veliko veselje ljubljanskih navijačev, saj je Olimpija s tem imela izid za naslov prvaka.

V sodniškem dodatku so za dodatno napetost poskrbeli neučakani ljubljanski navijači, ki so želeli priti na igrišče, zaradi česar je bila tekma za nekaj trenutkov prekinjena, tudi po prekinitvi pa ekipi nista več imeli priložnosti, tako da so se naslova veselili zeleno-beli.

Tavares in Vršič zadela v Ljudskem vrtu
Gostitelje je v Ljudskem vrtu v vodstvo v 20. minuti popeljal legendarni kapetan Marcos Tavares, ki je po Derviševićevem predložku iz kota zadel z glavo, to je bil njegov 17. prvenstveni zadetek v sezoni. Zgolj dve minuti pozneje je vodstvo podvojil Dare Vršič. 33-letni Apačan je po lepi akciji, ki jo je začel Tavares, nadaljeval pa Jan Mlakar, vendarle zadel po bloku goriške obrambe. Raven igre je do odmora precej padla, tudi v nadaljevanju ni bilo pravega tekmovalnega naboja, saj so vijoličasti svoje že opravili, še najbližje zadetku je bil rezervist Martin Kramarič, ki je v 80. minuti z razdalje pošteno ogrel dlani vratarja Grege Sorčana.
Mariborčani so igrali brez kaznovanih Mitje Vilerja in Luke Zahovića.
Kdo bo igral v Evropi?
V Evropi bodo poleg Olimpije in Maribora igrale tudi tretjeuvrščene Domžale, medtem ko četrtouvrščeni Rudar čaka še razplet srednega pokalnega finala, v katerem bo Olimpija lovila še drugo lovoriko, njen tekmec pa bo Aluminij. Če bodo slavili Ljubljančani, potem bodo v Evropi Velenjčani, v nasprotnem primeru pa Kidričani.

Ankaran se poslavlja od elitne druščine
Zadnji krog je odločal tudi o tem, kdo bo izpadel v drugo ligo in kdo bo igral v kvalifikacijah za obstanek. Ankaranu zmaga nad Aluminijem (2:1) ni prinesla tako želenega devetega mesta. Načrte mu je pokvaril Triglav, ki je slavil v Velenju (0:1) in osvojil končno deveto mesto ter si priigral kvalifikacijski tekmi s ptujsko Dravo, drugouvrščeno ekipo iz 2. SNL, za dopolnitev Prve lige Telekom Slovenije.
Spodaj si lahko pogledate fotoutrinke iz Domžal in Maribora (foto: BoBo).