Tim Matavž je v letošnji sezoni kot edini izmed reprezentantov zamenjal klub. Za 7 milijonov evrov je iz Groningena odšel v PSV, kar je druga najvišja odškodnina za kakšnega slovenskega nogometaša. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Dare Vršič
Dare Vršič se je z izjemnimi igrami v dresu Olimpije vrnil v reprezentanco, v kateri je nato proti Srbiji z izrednim golom poskrbel za zmagovito slovo selektorja Matjaža Keka. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Mišo Brečko (Köln)
Kateri reprezentant je najbolj fotogeničen? Sodeč po številu agencijskih fotografij na Reutersu in EPI je to gladko Mišo Brečko. Foto: EPA

Koledarski prehod leta, ki običajno sovpada z zimskim nogometnim premorom, je ustrezna priložnost, da se ozremo na klubske predstave povprečnega slovenskega nogometnega reprezentanta, ki ga na MMC-ju poznamo pod imenom "Janez Novak".

"Sarma" zlati standard v vratih
Statistika samo podkrepi dejstvo, kdo so bili jeseni najuspešnejši slovenski igralci. Samir Handanović, tudi MMC-jeva športna osebnost leta, je v Serii A na 16 tekmah prejel le 9 golov, ob tem pa 10-krat ohranil mrežo Udineseja nedotaknjeno. Dare Vršič je z naskokom najboljši nogometaš slovenskega prvenstva, v katerem je zabil 14 golov, čeprav je po poklicu "le" vezist. Ob tem je zvezdnik Olimpije med kvalifikacijami v Evropski ligi na 6 tekmah dosegel 5 golov.

Strelski dvoboj Vršič - Matavž: 19:14
Vršiču se tako strelska krona ne obeta le v Prvi ligi si, temveč tudi v absolutni konkurenci slovenskih najboljših nogometašev. Edini njegov resni tekmec je Tim Matavž. Rasni strelec, ki je kot edini med reprezentanti v letošnji sezoni tudi že zamenjal klub, zabija kot po tekočem traku tudi v dresu PSV-ja: 10 v prvenstvu (3 še za Groningen), 2 v pokalu, 2 v Evropski ligi.

Več igranj, manj golov
S Top 3 nismo povedali nič revolucionarno novega, zato rajši poglejmo jesensko formo povprečnega reprezentanta Slovenije. "Janez Novak" je odigral dobrih 13 tekem v prvenstvu, od tega dvakrat kot rezervist, pri čemer je v povprečno 77 in pol minutah dosegel dva gola (2,05 gola) in prejel manj kot dva rumena kartona (1,83 rumenega kartona), izključen pa je bil le "četrtinsko" (0,26 rdečega kartona).

Za primerjavo tokratno jesensko formo primerjajmo z jesenjo 2010. Igralni čas se je povečal za kar 4 minute, a učinkovitost je padla za tričetrt gola (2010: 2,77 gola - 2011: 2,05 gola). Nekaj več je tudi rumenih kartonov (33 - 42), izključitev pa kar trikrat več (2 - 6).

Birsa iz Lige prvakov na tribuno
Statistično in dejansko je izgubil največ najboljši Slovenec na SP-ju 2010 Valter Birsa. V lanski sezoni je bil nosilec igre Auxerrja (17 tekem in 4 goli v Ligue 1), s katerim je igral v Ligi prvakov (5 nastopov), letos pa ždi na tribuni Genoe, za katero je v italijanskem prvenstvu odigral pičlih 89 minut.

Še naprej ima borno minutažo Rene Krhin v Bologni (236 minut na štirih tekmah v Serii A). Več kot prepolovila se je vloga Armina Bačinovića pri Palermu (1.170' - 490'), slabši je tudi strelski prispevek lanskega meteorja Josipa Iličića (7 + 3 goli - 2 + 1 gol).

Šuler odločen zapustiti Gent
Pred pomladjo 2012 veseli, da je več igralcev vpletenih v boje za državne naslove: oba Handanovića, Samardžić, Mertelj, Matavž, Ljubijankić. Zadnjemu v boju za naslov belgijskega prvaka ne bo pomagal Marko Šuler, ki bo januarja zapustil Gent. Nove sredine si želi tudi Birsa, ki mu je že ob odprtju zimskega prestopnega roka v vodo padla posoja v Marseille, kjer je rdečo luč prižgal trener Didier Deschamps.

No, bomo videli, kako bo v spomladanski polovici sezone 2011/12, zanimivo bo vsekakor.

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Slaviše Stojanovića (23)

Povprečno/13,13 (1,74); 1.019' 2,05/ 6,67 1,83 0,267. (7,35) mesto
Nosilci Kekovega obdobja z neznano reprezentančno usodo (3)