Tim Matavž je v letošnjem nizozemskem prvenstvu zabil 11 golov, s čimer si deli 6. mesto na lestvici strelcev, ob tem pa je prispeval še štiri podaje. Foto: Reuters
Samir Handanović in Alessandro Matri
Obračun Juventus - Udinese je bil v znamenju dvoboja Matri - Handanović, pri čemer sta se Italijan in Slovenec razšla z remijem 2:2, medtem ko je tekmo dobila "stara dama" z 2:1. Foto: EPA
Mišo Brečko (Köln)
Mišo Brečko je bil osmoljenec tekme Köln - Schalke. V igro je vstopil pri izidu 1:1, osem minut pozneje pa je bil izključen in kriv za najstrožjo kazen, s katere so gostje povedli z 1:3. Foto: EPA

PSV je v petek doma ugnal Vitesse s 3:1, pri čemer je vidno vlogo odigral Tim Matavž. Šempetrc je v 31. minuti najprej hladnokrvno izkoristil napako vratarja Velthuizna in dosegel že enajsti prvenstveni gol. V drugem polčasu je slovenski napadalec najprej zapravil priložnost za drugi gol, nato pa je s podajama sodeloval pri preostalih dveh golih Eindhovenčanov. Z zmago se je PSV prevzel vodstvo v Eredivisie, saj je do 19. kroga vodilni AZ Alkmaar izgubil pri Rodi (2:0).

Matavž je eden redkih slovenskih reprezentantov, ki realno računa, da bo klubsko sezono končal s kakšno lovoriko, pri čemer bo moral v boju za naslov nizozemskega prvaka še naprej zadevati v ustaljenem ritmu - 0,58 gola na tekmo.

Derbi v znamenju obračuna Matri - Handanović
Udinese
je konec tedna igral derbi z vodilnim Juventusom, ki bi ga v primeru zmage ujel po številu točk. A v Torinu je bil na naskok na vrh med Furlani zares pripravljen le Samir Handanović, ki je bil z naskokom najboljši med Videmčani. Potem ko je v ponedeljek postal uradno najboljši vratar Italije v letu 2011, je svojo kakovost pokazal z dvema sijajnima obrambama v dvobojih z Alessandrom Matrijem.

"Sarma" je ustavil tudi tretji nevarni poskus "stare dame", a ob razglašeni obrambi je bil tokrat Matri na pravem mestu. Po izenačenju pa je Matri dobil še en dvoboj z gostujočo obrambo, nato pa z natančnim strelom le matiral slovenskega vratarja in odločil tekmo (2:1) ter utrdil Juventus na 1. mestu Serie A. Udinese ostaja tretji, a je izgubil stik z vodilnim dvojcem Juventus/Milan.

Brečko prvič s klopi, drugič izključen
Prvič letos je Mišo Brečko vstopil v igro Kölna s klopi za rezervne igralce, kar pa se ni najbolje končalo za slovenskega branilca in "kozličke". Kölnčani so proti Schalkeju hitro povedli prek Podolskega, ki ga je v ogenj poslal Milivoje Novaković. Po uri igre so gostje izenačili in trener Solbakken je v 69. minuti na igrišče poslal Brečka.

A samo osem minut pozneje je Trbovljčan v kazenskem prostoru podrl Draxlerja, zakrivil enajstmetrovko, za nameček pa še prejel neposredni rdeči karton. Schalke je na koncu zmagal s 4:1, Brečka pa čaka nov prisilni počitek, saj je bil septembra že izključen ob domačem porazu z Nürnbergom (1:2).

Šuler že blizu prve lovorike v Izraelu
S koncem januarja se izteka tudi zimski prestopni rok, med katerim je od slovenskih reprezentantov klub zamenjal le Marko Šuler, ki se pospešeno privaja na Izrael. Med tednom je s Hapoel Tel Avivom proti Kirjat Šmoni po streljanju enajstmetrovk izgubil finale pokala Toto oz. finale ligaškega pokala (3:4*).

Tik pred odhodom na posodo je bil tudi Armin Bačinović, a se je poškodoval in bo zaradi rehabilitacije kolena ostal v Palermu, najverjetneje na stranskem tiru, namesto da bi si povrnil igralsko kilometrino v drugi ligi pri Padovi. Valter Birsa počasi dobiva priložnost pri Genoi, čeprav kakšen preobrat pri klubu, ki ima pod pogodbo več kot 50 igralcev, ne bi bil presenečenje. Nov klub si išče Matej Mavrič Rožič, ki pa lahko zaradi neizpolnjevanje obveznosti Kapfna postane prosti igralec, s čimer ne bo omejen s prestopnim rokom.

Video kolaž Matavževih golov v dresu PSV-ja

Handanović proti Juventusu

Domači polom Kölna s Schalkejem

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Slaviše Stojanovića (23 igralcev)

BRANILCI (7)

Mišo BrečkoKöln (NEM)Kőln - Schalke 1:4od 69' (1:1) do 78' (1:2)
v 78', zakrivil 11-m za 1:3

Boštjan Cesar

Chievo (ITA)Chievo - Lazio 0:3vso tekmo/
Branko IlićLokomotiva Moskva (RUS)* zimski premor * - 6. mesto-marca nadaljevanje
Bojan JokićChievo (ITA)Chievo - Lazio 0:3vso tekmo/
Matej Mavrič RožičKapfenberg (AVT)* zimski premor * - 10. mesto-februarja nadaljevanje
Miral SamardžićŠerif Tiraspol (MLD)* zimski premor * - 1. mesto-marca nadaljevanje

Genoa (ITA)Genoa - Napoli 3:2od 78' (3:0)/
Josip IličićPalermo (ITA)Palermo - Novara 2:0do 73' (2:0)

/

Andraž KirmWisla Krakov (POL)* zimski premor * - 6. mesto-nadaljevanje februarja
Rene KrhinBologna (ITA)Roma - Bologna 1:1/na klopi
Dejan LazarevićPadova (ITA II)Padova - Citadella 1:0
od 59' (0:0)
v 91' - 2. karton
Darijan MatićKrivbas Krivji Rih (UKR)* zimski premor * - 5. mesto-marca nadaljevanje